1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Bir Öbeğin “Block Yerine Bir başkasını Koyma

Öbeklerin “Blocks” bir avantajı da, birinin (öbek “block”) yerine bir başkasını (öbek “block”) koyabilmenizdir. ,Peki bunu neden istersiniz?

  1. Çalıştığınız kuruluşun başka bir birimine geçmiş olabilirsiniz.
  2. Bir çizimin birbirinden farklı nesneleri içeren birden fazla sürümünü yaratmanız ihtiyacı doğmuştur.

Öbekleri “Blocks” şayet bu amaçlarla kullanıyorsanız; herbir mevcut öbeği “block” silip yerine yeni bir öbek “block” yerleştirme “insert” yapmaktansa, mevcut öbeğin “block” yerine silmeden bir başkasını koymanın daha hızlı olacağını düşünüyorsunuzdur.

Bu işlem (yerine koyma işi) için, yanlızca kullanmak istediğiniz yeni öbeği “block” içeren bir dosyaya ihtiyacınız olacak. Şayet bu dosyada öbeğin “block” temel noktası “base point” 0,0 koordinatı değilse, BASE komutunu kullanarak temel noktasını “base point” 0,0 koordinatına veya bu öbek “block” için istediğiniz herhangi bir koordinata ayarlayın. Belki de temel noktası “base point” koordinatınız öbeğin “block” üzerinde bir nokta olacaktır.

Aşağıdaki adımları takip edin:

  1. Komut satırına INSERT yazın.
  2. Öbek ismi”Blockname”=dosya ismi “filename” yazın, buradaki Öbek ismi”Blockname” çiziminizdeki o anki mevcut öbeğin “block” ismi olup, dosya ismi “filename” kullanmak istediğiniz yeni öbeği “block” içeren dosyanın ismidir. (şayet bu dosya programın destek dosya araştır yolunda”support file search path değilse,dosyanın yolunu da “path” yazın.) Enter’a basın.
  3. Çizimde bu isimle mevcut öbek “block” var. Öbeği “Block” tekrar tanımlamak istiyor musunuz? veri istemi (uyarısı) geldiğinde komut satırına y yazıp Enter’a basın.
  4. Dosyanın yeni bir kopyasını çiziminize yerleştirmemek için klavyenin Esc tuşuna basın. Tanımladığınız bu dosya çiziminizdeki tanımladığınız tüm öbekler “blocs” ile yer değiştirecektir.

Şunu unutmayın ki, çiziminizde önceki ismi ile aynı olan öbeğiniz “block” olmasına rağmen, öbek “block” artık yeni dosyada yaptığınız değişiklikler anlamında biraz farklılaştı. Örneğin; önceden öbeğinizde çember varken yeni dosyada kare çizdiğiniz için şimdi çiziminizde o öbekler çember olarak değilde kare olarak görülmecektir.

Menüde hızlı Araçlar “Express Tools” altında BLOCKREPLACE komutu bulunmaktadır. Yerine koyma işlemi için bu komutuda kullanabilirsiniz.

Öbek "Block" Değiştir "Block Replace"

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Plan Görünüşünün Derinliğini Ayarlama Hakkında

Revit’te bir modelin parçalarını kesme düzleminin altında görüntülemek için, Derinlik Kırpma “Depth Clipping“ parametresini kullanın. …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.