1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Bir Öbeği “Block” Patlatma

AutoCAD‘de bir öbeği “block” parçalayıp onu meydana getiren bileşenlerine ayırmak için EXPLODE komutunu kullanabilirsiniz. Fakat EXPLODE komutunu kullandığınızda tabaka “layer”, renk “color” veya çizgi tipi “linetype” üzerinde kontrolünüz yoktur. XPLODE size bu kontrolü verir.

Bu komutun nasıl çalıştığı aşağıda:

Komut satırına xplode yazın.

Nesneleri seçin: “Select objects:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, bir veya daha fazla öbek “block” seçin.

Şayet birden fazla öbek “block” seçtiyseniz, bir sonraki veri istemi (uyarısı) XPlode Tek tek/<Genel>: “XPlode Individually/<Globally>:” olacaktır. Şayet her öbeğe “block” farklı özellikler vermek istiyorsanız, Tek tek “Individually” seçeneğini kullanın. AutoCAD sırası geldikçe her öbeği “block” işaretleyecek ve siz her öbeğe “block” istediğiniz özelliği uygulayabileceksiniz. Aksi durumda ön tanımlı olan Genel “Globally” seçeneğini kullanın.

Bir sonraki veri istemi (uyarı) [Hepsi/Renk/Tabaka/Çizgi tipi/Çizgi kalınlığı/Bağlı olduğu üst öbekten devral /Patlat] < Patlat >:  “[All/Color/LAyer/LType/LWeight/Inherit from parent block/Explode] <Explode>:” şeklindedir.

Bu seçenekleri nasıl kullanacağınız işte aşağıda:

  • Hepsi “All”: Öbeğin “block” rengini “color”, tabakasını “layer”, çizgi tipini “line type” ve çizgi kalınlığını “line weight” tanımlamanıza olanak sağlar.
  • Renk “Color”: Öbeğin “block”  isim veya sayı olarak rengini “clor” tanımlamanıza olanak sağlar. Gerçek renkleri renk uzayını “RGB” kullanarak veya tanımlı renklerden tanımlayabilirsiniz.
  • Tabaka “LAyer”: Öbeğin “block” tabakasını “layer” tanımlamanıza olanak sağlar.
  • Çizgi tipi “LTyper”: Öbeğin “block” çizgi tipini “line type” tanımlamanıza olanak sağlar.
  • Çizgi kalınlığı “LWeight”: Öbeğin “block” çizgi kalınlığını “line weight” tanımlamanıza olanak sağlar.
  • Bağlı olduğu üst öbekten devral “Inherit from parent block”: Öbeklere ”blocks” yaratıldığı tabakanın özelliklerini uygular. Öbeğin “block” rengi ve çizgi tipi “line type” Öbekteki gibi “ByBlock“ olarak ayarlanır. Öbekteki gibi “ByBlock“ nesneler renk “color” ve çizgi tipi “line type” özelliklerini patlatıldıktan sonra gösterirler.
  • Patlat “Explode”: Basitçe öbeği “block” patlatma işlemidir. (ön tanımlı değer)

Şunu unutmayın ki, XPLODE komutu örneğin x ölçeğini=3 ve y ölçeğini=2 gibi tanımladığınız eşit olmayan mutlak “absolute” ölçeği olan öbekleri “blocks” patlatmaz.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Bir Plan Görünüşü Oluşturma

Revit’te projenize başka bir görünüş ekleyebilir veya mevcut bir görünüşü çoğaltabilirsiniz. Bunun için: Görünüş “View” …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.