Bir Öbeği “Block Bir Başkasıyla Değiştirme

Geçenlerde birAautoCADbeyni.com üyesinden şöyle bir soru geldi.

Bir öbek “block” bir başka öbekle “block” nasıl değiştirilir?

3 sebepten dolayı öbekleri “blocks” değiştirmek önemlidir:

 • Çizimin herbirinde farklı öbek “block” içeren farklı sürümlerini (versiyonlarını) yaratmak için. Örneğin, farklı masalar içeren bir ofis yerleşimi yaratmaya çalışıyor olabilirsiniz.
 • Çalıştığınız kuruluş çizimdeki bir parçayı bir başka parçayla değiştirmiş olabilir.
 • Şayet çiziminiz çok karmaşık ise, çizim içerisindeki karmaşık öbeği “block” daha basit bir öbekle “block” değiştirerek çiziminizin ekranda görüntülenmesini “regeneration” hızlandırmak isteyebilirsiniz. Tabiki, çiziminizin baskısını (çıktısını) almadan önce eski haline getirmek şartıyla.

Bir öbeği “block bir başkasıyla değiştirmek için iki yöntem vardır.

♣ Hızlı Araçları “Express Tools” Kullanarak Öbekleri Değiştirme

Bu hızlı araç size tüm çizimin içerisinde bir öbeği “block” bir başka öbekle “block” değiştirme olanağı sunar. Aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Yeni öbeğin “block çiziminize yerleştirilmiş “insert” olduğuna (tanımlanmış olduğuna) emin olun. (şayet gerekiyorsa tekrar kontrol için yeni öbeği çiziminize tekrar yerleştirin “insert”.)
 2. Menüden Hızlı Araçları “Express Tools” seçin > Öbekler “Blocks” > Öbeği “block” bir başka öbekle “block” değiştir komutunu seçin veya komut satırına blockreplace yazıp Enter’a basın.
 3. BLOCKREPLACE iletişim kutusunda, çizimdeki öbekler “blocks” listesinden değiştirmek istediğiniz öbeği “block” seçin.

Öbek Yerleştir "Block Replace

OK düğmesine tıklayın.

Daha sonra orijinal öbeğin “block” yerine koymak istediğiniz öbeği “block” seçin

Öbek Yerleştir "Block Replace

 1. Tekrar OK düğmesine tıklayın.
 2. Değiştirme işlemi bittiğinde referansı olmayan nesneleri çizimden temizle <Y>: “Purge unreferenced items when finished?”<Y>: veri istemi (uyarısı) geldiğinde, y veya n yazın.
 3. Şöyle bir mesaj göreceksiniz, n öbek “blocks” değiştirildi. Sonuçlar çizimin tekrar yaratılmasına (regen) kadar görünmeye bilir.Şayet gerekiyor ise regen komutunu çalıştırın (yani komut satırına regen yazıp Enter’a basın.) Benim denemelerimde regen komutunu çalıştırmaya gerek kalmadı, çünkü eski öbekler “blocks yenileri ile değişmiş olarak çizim alanında görünüyordu.

♣ YERLEŞTİR “INSERT Komutunu Kullanarak

Bu eski yöntem size çiziminizdeki bir öbeği “block” bir dosya ile değiştirme olanağı sağlar. Şayet gerekirse, yeni öbeği “block önce WBLOCK komutunu kullanarak bir dosyaya aktarın. Çiziminizdeki bir öbeği “block” bir dosya ile değiştirmek için, aşağıdakileri takip edim:

 1. Komut satırına INSERT yazıp Enter’a basın.
 2. Öbek “block” ismini girin veya [?] <kare plaka “square plate”>: veri istemi (uyarısı) geldiğinde, öbek ismini “blockname”=dosya ismini “filename” yazın, burada öbek ismi “blockname” öbeğin “block” çiziminizdeki ismi olup, dosya ismi “filename” de kullanmak istediğiniz öbeği “block” içeren dosyanın ismidir. Şayet bu dosya AutoCAD dosya destek araştır hattında “support file search path” kayıtlı bir klasörde değilse, dosyanın bulunduğu klasör yolunu da yazın. (dosya isminin sonuna .dwg eklemenize gerek yoktur.) Enter’a basın. Örneğin:

Kare plaka “square plate”=c:\çizimler\plaka

 1. At Kare plaka“square plate” çizimde var “already exists. Tekrar tanımlansın mı? “Redefine it?” [Yes/No] <N>: veri istemi (uyarısı) geldiğinde, y yazıp Enter’a basın. Şu mesajı göreceksiniz: kare plaka öbeği  “square plate block” tekrar tanımlandı (öbeğiniz yerleştirildi uyarısı ile birlikte).
 2. Yerleştirme noktasını tanımlayın veya [Temel noktası/Ölçek/X/Y/Z/Döndür]:Specify insertion point or [Basepoint/Scale/X/Y/Z/Rotate]”: veri istemi (uyarısı) geldiğinde,  yeni dosyanın kopyasını yerleştirmemek yapmak istediğiniz gibi eski öbeği “block” yeniden tanımlamak için, Esc tuşuna basın.

Aşağıdaki örnekte, Ben kare plaka “square plate” öbeğini “block” plaka.dwg dosyasında olan plaka öbeği “block” ile değiştirdim.

Değiştirmeden Önce:

öbek değiştir komutundan önce

 

Değiştirdikten Sonra:

öbek değiştir komutundan sonra

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

AUTOCAD Doküman

  Sitemizde  bu AUTOCAD DOKÜMAN başlığı altında AutoCAD    ile ilgi bir çok Türkçe dokümanı …

Bir cevap yazın