1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Bir Noktanın Koordinatını AutoLISP Programı Kullanarak Etiketleme

Bir önceki AutoCAD’de İstenilen Koordinatları Etiketleme isimli makalemde blok özniteliklerini “attributes” kullanarak AutoCAD’de kendi koordinat etiketinizi nasıl yaratacağınızı anlatmıştım. Kendi bloklarınızı yaratabildiğiniz ve etiketin görünüşünü istediğiniz gibi ayarlayabildiğiniz için o yöntem harikaydı.

Fakat bizi sınırlayan bir şey vardı. O yöntem de bloğumuzu yerleştirme noktası sadece genel “global” koordinatları tanıyordu. Şayet KKS’yi “UCS” taşırsanız, koordinat sistemi değişeceği için, o yöntemde doğru koordinatları elde edemezdik. Peki şayet koordinatları Kullanıcı Koordinat Sisteminden (KKS) “(UCS)” almak istersek, ne yapacağız?

Bunun için işinizi kolaylaştırsın diye küçük bir AutoLISP programı yazdım. Makalenin sonundaki indirme linkini tıklayarak iki versiyonu olan AutoLISP programını indirebilirsiniz.

Programın Kullanımı

  1. LISP dosyasını indirin.
  2. LISP programını yükleyin. AutoLISP programlarını yüklemenin birçok yolu olmasına rağmen; en kolay yol komut satırına AP yazıp Enter tuşuna bastıktan sonra LISP dosyasını araştırıp bulup seçerek Yükle “Load” düğmesine basmaktır.
  3. Yazdığım kodu AutoCAD’e yükledikten sonra çalıştırmak için, komut satırına LB yazıp Enter tuşuna basmanız yeterlidir.
  4. Sonrasında birincisi etiketlemek istediğiniz nokta için, ikincisi de etiketin konumu için olmak üzere iki tıklama daha yapmanız gerekecektir.
  5. Program LEADER komutunu ve o anki geçerli kılavuz “leader” stilini kullanacağı için, şayet çok küçük veya çok büyük olursa, kılavuz “leader” stilini değiştirerek istediğiniz düzenlemeleri yapabilirsiniz.
  6. Ayrıca program aktif çizim Birimlerini “Units” kullanmaktadır. Şayet biçimlendirmeyi değiştirmeyi isterseniz, UNITS komutunu kullanın.
  7. Siz Esc veya Enter tuşuna basana kadar program size nokta sormaya devam edecektir. Genelde bir seferde birden fazla noktayı etiketlemek istediğimiz için, program kodunu bu şekilde yazdım. Yani bir noktayı etiketledikten sonra programı çalıştırmaya gerek duymadan başka noktaları etiketlemeye devam edebilirsiniz.

İşte kod aşağıda:

; Otomatik Koordinat Ekleme

; Sertan Turkan

; http://autocadbeyni.com

;

; Kısıtlama

; ———-

; Geçerli kılavuz “leader” stili ve birim ayarları kullanilacaktır.

 

(defun c:lb (/  p x y ptcoord textloc)

(while

(setq p (getpoint “\nKOORDINATINI YAZDIRMAK ISTEDIGINIZ NOKTAYI TIKLAYIN: “))

(setq textloc (getpoint “\nKILAVUZUN KONUMUNU TIKLAYIN: “))

(setq x (rtos (car p)))

(setq y (rtos (cadr p)))

(setq z (rtos (caddr p)))

(setq ptcoord (strcat x “, ” y “, ” z))

(command “_LEADER” p textloc “” ptcoord “”)

)

)

Şayet isterseniz burayı tıklayarak indirebilirsiniz. RAR dosyası içerisinde iki adet LISP dosyası vardır:

  1. lb(xy).lsp (Sadece X ve Y) koordinatlarını gösterir.
  2. lb(xyz).lsp (X, Y ve Z) koordinatlarını gösterir.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.