1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Bir DWG Dosyasını Açarken AutoCAD Kaydedilmiş Görüntüsünü Kullanma

AutoCAD’in kaydedilmiş görüntüler özelliğini henüz kullanmadınız mı? Bu özelliğin faydalarını AutoCAD kaydedilmiş görüntülerini kullanmanın 5 Faydası isimli makalemde anlatmıştım. Çok büyük çizimlerle çalıştığınız zaman, kaydedilmiş görüntüleri kullanma çok faydalıdır.

Bu makalemde sizlere bir DWG çizimini açarken, bu kaydedilmiş görüntüleri nasıl kullanabileceğimizi anlatacağım.

Aşağıdaki şekilde görünen örnek ile başlayalım.

Sekil-01

Yukardaki şekilde görünen resim bir yol planı olup; çok çok büyük bir çizimden elde edilmiştir. Bu çizimin kısımları arasında hızlıca gidip gelmek için, birçok kaydedilmiş görüntü yaratabilirsiniz. kaydedilmiş görüntüleri nasıl yaratacağınızı bilmiyorsanız, burayı tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Başlangıç Görüntüsünü Seçme

Aç “Open” düğmesine tıkladığınız zaman, AutoCAD Dosya Seç “Select File” iletişim kutusunu açacak ve bu iletişim kutusunun sağ tarafında başlangıç görüntüsü seçmek için, bir işaretleme kutusu göreceksiniz. Ön tanımlı olarak, AutoCAD bir önceki oturumunuzda çizim dosyanızı kaydettiğiniz konumu açacaktır.

Sekil-02

Şayet yukarda görünen Başlangıç görüntüsü seç “Select initial view” işaretleme kutusunu işaretler ve Aç “Open” düğmesine tıklarsanız, aşağıdaki şekilde görünen Başlangıç görüntüsü Seçme “Select Initial View”iletişim kutusunu görürsünüz. Çiziminizdeki tüm kaydedilmiş görüntüler bu listede listelenecektir.

Sekil-03

Bir görüntü seçin ve OK düğmesine tıklayın. Bu size çiziminizi açtıktan sonra hemen bir alanı gösterme olanağı verecektir.

Çok Büyük Çizimleri Kısmi Açma Görüntüsü

Daha da ilginci bu çiziminizi kısmen açma yeteneğidir. Şayet çizim dosyanız çok büyükse, çiziminizin sadece üzerinde çalışacağınız kısmını kısmen açmayı seçebilirsiniz.

Çiziminizi yüklenecek tabakaları “layer” seçerek kısmi olarak açabilirsiniz. Ya da kaydedilmiş görüntünün sınırları içerisinde kalan nesnelerin tümünü yükleyerek açabilirsiniz. Bu şayet çok büyük bir çizim dosyası ile çalışıyorsanız, çiziminizin tümünü yüklemektense istediğiniz kısmını yükleyerek çok daha hızlı açabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere Aç “Open” düğmesinin sağ tarafında bulunan küçük ok işaretini tıklayarak tüm açma seçeneklerini görebilir ve istediğiniz seçeneği seçebilirsiniz.Çiziminizi kısmi olarak açmak için, Kısmen Aç “Partial Open” seçeneğine tıklayın.

Sekil-04

Bir sonraki iletişim kutusunda, sol tarafta kaydedilmiş görüntüleri liste olarak görürsünüz. Yüklemek istediğiniz görüntüyü seçin. Sağ taraftaki lidteden, yüklemek istediğiniz tabakaları “layer” seçebilirsiniz. Bu örneğimizde, ben alt kısımdaki Tümünü Yükle “Load All” düğmesine tıklayarak tüm tabakaları yüklettim.

Sekil-05

Aç “Open” düğmesine tıkladıktan sonra, AutoCAD sadece seçilen kaydedilmiş görüntünün sınırları içerisinde kalan nesneleri yükleyecektir.

Bu çok büyük çizimlerin sadece çalışılmak istenen kısmını açmada çok faydalı bir araç olup; büyük çizimlerde sıklıkla başımıza gelen hasarlanmış çizimleri açmada bize geçici de olsa bir çözüm sunar.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.