1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Bir Doğrusal Ölçülendirmeyi “Linear Dimension” Otomatik Olarak Bir Devamlı Ölçülendirme “Continued Dimension” ile Devam Ettirin

 Geçenlerde bir öğrencim bana şöyle bir soru sordu:

 Soru: AutoCAD‘de çizimimiz içerisinde bir doğrusal ölçülendirmeyi “linear dimension” yaptıktan sonra, hiç bir komut tuşuna basmadan ölçülendirme yapmaya devam edemez miyiz?

Cevap: Bunu yapmak tabiki mümkün. Ama bu sorudan şu çıkarımı yaptım, demekki gençler yapacaklarını (çizeceklerini) çok hızlı ve kolay yoldan yapmak istiyorlar. Şimdi gelelim öğrencimin yukarıdaki sorusunun cevabına: Bunun 2 yolu var. Uygulama düğmesini seçiniz

  1. Uygulama Düğmesini “Application Button” (Uygulama düğmesi ekranınızın sol üst köşesinde kırmızı renkli A harfi şeklindeki düğmedir.) tıklayarak Seçenekler “Options” düğmesini seçin.
[Uygulama Düğmesi “Application Button”] > Seçenekler “Options”

Aşağıdaki Şekil-1’de görüldüğü gibi Seçenekler “Options” iletişim kutusu açılacaktır.

Seçenekler "Options" iletişim Kutusu

Şekil-1: Seçenekler “Options” İletişim Kutusu

Bu iletişim kutusunun Kullanıcı Ayarları “User Preferences” sekmesinde, sol tarafta Sağ tıklama Özelleştirme “Right-click Customization” düğmesine tıklayarak Sağ tıklama Özelleştirme “Right-click Customization” iletişim kutusunu açın.

Sağ Tıklama Özelleştirme "Right Click Custumization" iletişim Kutusu

Şekil-2: Sağ tıklama Özelleştirme “Right-click Customization” İletişim Kutusu

Bu iletişim kutusunda,

  • Ön tanımlı Mod “Default Mode” kısımda ilk radyo düğmesini tıklayarak Son Komutu Tekrar et “Repeat Last Command” olarak seçin.
  • Düzenleme Modu “Edit Mode” kısımda yine ilk radyo düğmesini tıklayarak Son Komutu Tekrar et “Repeat Last Command” olarak seçin.
  • Komut Modu “Command Mode” kısımda ilk radyo düğmesini tıklayarak ENTER olarak seçin.

Daha sonra Uygula & Kapat “Apply & Close” düğmesine tıklayarak Seçenekler “Options” iletişim kutusuna dönün ve OK düğmesine tıklayarak çiziminize geri dönün.

Artık çizim yaparken sağ tıkladığınız zaman, en son kullandığınız komut tekrar edilecektir. Yani, bir doğrusal ölçülendirme “linear dimension” çizdikten sonra sağ tıklarsanız yine doğrusal ölçülendirme “linear dimension” komutu çalışacaktır. Bu şekilde ölçelendirmeye devam edebilirsiniz.

  1. Tabiki birinci yöntem sağ tıklamada kısa yol menüsünü “shortcut menu” kullanmaya alışmış kullanıcılar için çok ta hoş olmayacaktır. Onlar için küçük bir lisp yazdım. Bu lisp dosyasını AutoCAD’de yükleyerek bir doğrusal ölçülendirme “linear dimension” çizdikten sonra otomatik olarak ölçülendirmeye devam edebilirler. Nasıl mı aşağıdakileri takip edin:

defun c:olc () (command “_dimlinear” pause pause pause) (command “_dimcontinue”)

Yukarıdaki satırı acad.lsp dosyanıza ekleyin veya ayrı bir lisp dosyası yaratın ve bu lisp dosyasını yükleyin. Ölçülendirmeye hazır olduğunuz zaman, komut satırına olc yazarak Enter tuşuna basın. Komut DIMLINEAR komutu ile başlayacak ve sizden doğrusal ölçünün “linear dimension” başlama, bitiş noktalarını ve ölçü çizgisinin yerini belirlemenizi bekleyecek; siz bu verileri belirledikten sonra doğrusal ölçüyü “linear dimension” çizecek ve hemen akabinde DIMCONTINUE komutu başlayacaktır. Böylelikle hiç bir komut düğmesine tıklamadan veya komut satırına hiç bir şey yazmadan ölçülendirmeye devam edebileceksiniz.

Burada (unutmuş olanlar veya bilmeyenler için.) lisp dosyasını yüklemeyi bir kez daha tekrar etmek istiyorum.

Komut Satırına AP yazıp Enter tuşuna bastığınızda aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi Uygulama Yükle/Kaldır “Load/Unload Applications” iletişim kutusu açılacaktır. Bu iletişim kutusunda Autolisp dosyasını bularak seçin ve Yükle “Load” düğmesine tıklayın.

Uygulama Yükle/Kaldır “Load/Unload Applications” İletişim Kutusu

Şekil-3: Uygulama Yükle/Kaldır “Load/Unload Applications” İletişim Kutusu

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Kesit Başlığı Ailesi Oluşturma

Revit’te kesit başı sembolünüze çizim ve pafta numaraları ekleyebilirsiniz. Aşağıdaki prosedür, bir kesit başı ailesi …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.