1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Bir Dikdörtgenin “Rectangle” Bütünlüğünü Koruma

Bu makalemde sizlere bir dikdörtgenin “rectangle” bütünlüğünü korumak için 1 ipucu vereceğim. Bu ipucunu ben çok seviyorum ve kullanıyorum! Sizlerde parametreler “parametrics “konusunda bilgilerinizi arttırmak istiyorsanız, aşağıda anlatacaklarımı uygulayın:

Geometrik Parametreler “Geometric Parameters” Kullanarak Ayarlanabilir Köşeleri olan bir Dikdörtgen Yaratma

Bir dikdörtgeni model alanında “in model space” tutamaçlarını “grip” kullanarak düzenleme ile aynı dikdörtgeni yerleşim alanında “in layout” veya görüntü bakışında “viewport” tutamaçlarını “grip” kullanarak düzenlemenin farklı şeyler olduğunu fark ettiniz mi?

Görüntü Bakışında “Viewport” dikdörtgenin sağ üst tutamacından tutarak sündürdüğünüzde “strech”, görüntü bakışı “viewport” dikdörtgenin şeklini korur. Dikdörtgenin köşesinin yeni yerini serbestçe seçebilirsiniz. Aslında sadece ölçekleme “scaling” yapmaz aynı zamanda dikdörtgenin boyu ile eni arasındaki oranı da değiştirebilirsiniz. Tüm bunları yaptığınızda dikdörtgeniniz dikdörtgensel şeklini kaybetmez.

Geometrik Kısıtlamalar "Geometric Constraint"

Bir Görüntü bakışında “Viewport” Sündürme “Stretching”

Fakat model alanında “model space” dikdörtgenin sağ üst tutamacından tutarak düzenlediğinizde “grip-edit”, dikdörtgen bozulur. Dikdörtgen bir dikdörtgen olarak şeklini koruması gerektiğini bilemez. AutoCAD sadece bu şeklin 4 kenarlı bir sürekli kapalı çizgi “polyline” olduğunu düşünür. Gerçekten böyle midir, dikdörtgeni seçerek özellikler “properties” paletinden (Ctrl+1) kontrol ettiğinizde, bu dikdörtgenin aslında sadece bir sürekli çizgi “polyline” olduğunu keşfedersiniz.

Geometrik Kısıtlamalar "Geometric Constraint"

AutoCAD’de Sündürme “Stretching”

AutoCAD 2010’dan sonra gelen Geometrik Parametreler “Geometric Parameters” özelliği size dikdörtgensel özelliklerini bilen dikdörtgenleri kolayca yaratmanızda yardım eder. Burada, Dikdörtgenin ne olduğunu tanımlamak önemlidir. Öz açıklama olarak dikdörtgen köşe açıları 90 derece (90°) olan demektir. Bu yüzden, köşe açılarının 90 derece (90°) olarak kalmasını sağlamak zorundayız.

Bunu nasıl sağlayacağız işte aşağıda:

Bir dikdörtgen çizin.

Parametrik “Parametric” sekmesine giderek > Geometrik Panelinde “Geometric Panel”, DiklikPerpendicular” komut düğmesine tıklayın.

İlk nesneyi seçin: “Select first object:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, dikdörtgenin üst yatay çizgisine tıklayın.

İkinci nesneyi seçin: “Select second object: ” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, dikdörtgenin soldaki dik çizgisine tıklayın. Dikdörtgenin sol üst köşesi çivarlarında Diklik “Perpendicular “ simgesini göreceksiniz.

Bu işlemi dikdörtgenin sağ alt ve sol altköşe noktalarında birleşen yatay ve dikey ikili çizgileri için tekrarlayın. Aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi üç (3) köşe noktalarının civarlarında Diklik “Perpendicular “ simgelerini göreceksiniz.

Geometrik Kısıtlamalar "Geometric Constraint"

3 diklik geometrik kısıtlaması “geometric constraints” olan Dikdörtgen

Not: Şayet işlemi (geometrik kısıtlama “geometric constraint” tanımlama) dikdörtgenin dört köşesi için uygulamaya kalkarsanız, AutoCAD size dördüncü köşe için kısıtlamayı “constraint “ uygulayamayacağını bildiren aşağıdaki uyarı mesajını alırsınız. Çünkü bir dikdörtgenin 3 köşesi dik olarak tanımlandıysa 4. Köşe otomatik olarak diktir ve AutoCAD’e bu tanımlamayı yapmak (4. Köşe için) gereksizdir. Bu AutoCAD için gereksiz bir tanımlama olacaktır.

Geometrik Kısıtlamalar "Geometric Constraint"

AutoCAD ‘de nesneler üzerinde çelişen kısıtlamalar yaratamazsınız.

Şimdi model alanında “model space” dikdörtgenin üst sağ köşesini tutamaç düzenleme “grip edit” yaptığınızda, dikdörtgeniniz aynen görüntü bakışında “viewport” tutamaç düzenleme “grip edit” yaparken olduğu gibi bozulmadan kalacaktır!

Geometrik Kısıtlamalar "Geometric Constraint"

Dikdörtgen artık aynı görüntü bakışında “viewport” veya yerleşimde “layout” olduğu gibi sündürülebiliyor “streching”!

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Plan Görünüşünün Derinliğini Ayarlama Hakkında

Revit’te bir modelin parçalarını kesme düzleminin altında görüntülemek için, Derinlik Kırpma “Depth Clipping“ parametresini kullanın. …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.