1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Bir Çizim Dosyasını Açarken veya Yeni Bir Çizim Dosyası Yaratırken Otomatik Olarak Bir Komut Çalıştırma

AutoLISP dosyasını otomatik olarak yükleme hakkında daha önceden konuşmuştuk. AutoLISP dosyasının nasıl yükleneceğini öğrendiniz ve isteğe bağlı olarak LISP’nizi başlangıç paketine koydunuz. Başlangıç paketi AutoCAD‘i her başlattığınızda LISP’i otomatik olarak yükleyecektir.

Bu makalemde, acaddoc.lsp dosyasını kullanarak AutoLISP programını nasıl yükleyeceğinizi öğreneceksiniz.

Ayrıca Excel veri bağlantısı hakkında başka bir makalemi de okumuştunuz. Veri bağlantısıyla ilgili sorun, otomatik olarak güncellenmemesiydi. Manuel olarak güncellememiz gerekiyordu. Bu da eski değeri kullanan dosyaları başkalarına gönderebileceğimiz veya baskı alabileceğimiz anlamına gelir.

Bu makalemde ayrıca, dosyalarımızı kaydettiğimizde veya bastırdığımızda AutoCAD‘e otomatik olarak nasıl güncelleme yaptıracağımızı da öğreneceksiniz. Kendi çizimimizi bastırma ve kaydetme komutunu tanımlayacağız.

Acaddoc.lsp ile Çalışmaya Başlama

ACADDOC.LSP Nedir?

Kısacası, aynı zamanda bir AutoLISP dosyasıdır. Fark, AutoCAD‘ bu LISP dosyasını yeni bir çizim dosyası oluşturduğumuzda veya mevcut bir çizim dosyasını açtığımızda her zaman bu LISP’i uygulayacaktır.

acaddoc.lsp Yaratma

Yeni bir LISP dosyası oluşturun. Bunu yapmak için metin düzenleyicisini veya Visual LISP düzenleyicisini kullanabilirsiniz. Yarattığınız dosyayı AutoCAD’in destek dosya araştırma klasör yolunda “support file search path“ bulunan bir klasöre kaydedin. Mevcut bir klasörü seçebilir veya kendi destek dosyası araştırma klasörünüzü oluşturabilirsiniz.

Bunu daha sonra yapmanızı öneririm Böylece tüm LISP dosyalarınızı buraya (kendi destek dosyası araştırma klasörünüze) kaydedebilirsiniz.

AutoLISP Programını acaddoc.lsp Dosyasına Yükleme

AutoLISP programını bu satırı kullanarak yükleyebilirsiniz:

(LOAD “MYLISP”)

Burada MYLISP yerine kendi LISP dosyanızın adını yazacaksınız!

Aşağıdaki şekilde görünen bu örnek kod cnlabel.lsp ve zoomextend.lsp dosyalarını yükleyecektir.

Bir AutoLISP komutunu yüklemek acaddoc.lsp ile yapabileceğimiz oldukça basit bir şeydir. Sonra, kendi komutumuzu tanımlamaya çalışacağız.

PLOT Fonksiyonunu acaddoc.lsp İçinde Geçersiz Kılma “Undefine” ve Tanımlama “Define”

Bir sonraki adımda, bir AutoCAD komutunun çalışma şeklini tığını değiştireceğiz. Başlıktan da anlaşılacağı gibi, PLOT ve SAVE komutlarını değiştireceğiz. Öncelikle, bu komutların tanımlarını geçersiz kılmalıyız.

Geçersiz Kılma ve Tekrar Tanımlama

UNDEFINE komutunu kullanarak AutoCAD komutunu geçersiz kılabiliriz.

AutoCAD komut satırına UNDEFINE yazıp Enter tuşuna bastıktan sonra PLOT yazıp tekrar Enter tuşuna basın.

Böylece PLOT komutunu geçersiz kılmış olduk. Şimdi komut satırına PLOT yazıp Enter tuşuna basın ve AutoCAD‘in nasıl tepki vereceğini görün. Aşağıdaki uyarıları alırsınız:

Komut: “Command:” PLOT
Tanınmayan komut “PLOT” “Unknown command “PLOT”.  Yardım için F1 tuşuna basın. “Press F1 for help.”

PLOT komutunu geçersiz kıldıktan sonra, AutoCAD artık bu komutu tanımayacaktır.

Şimdi .PLOT yazıp Enter tuşuna basın. PLOT komutundan önce nokta (.) işaretine dikkat edin. Bu şekilde yazılınca PLOT komutu çalışmalıdır. Burada kullandığımız nokta (.), bir AutoCAD yerleşik komutunu kullandığımız anlamına gelir.

İşimizi tamamladıktan sonra, PLOT ve .PLOT komutları farklı bir sonuçlar verecektir. Birincisi acaddoc.lsp dosyasında tanımladığımız PLOT komutu olacaktır. İkincisi AutoCAD yerleşik PLOT komutunu olacaktır.

Komut satırına REDEFINE yazıp Enter tuşuna bastıktan sonra PLOT yazıp tekrar Etertuşuna basarak PLOT komutunu tekrar aktive edebilirsiniz.

 

acaddoc.lsp Dosyasında Fonksiyon Tanımlama

Şimdi acaddoc.lsp dosyası ile çalışalım. Öncelikle PLOT komutunu geçersiz kılıp; sonra yeni komutu tanımlarız. Yeni PLOT komutu, çizimi bastırmadan önce veri bağlantılarını güncellemelidir.

Kodumuz şöyle olacaktır:

; Aşağıdaki satır mevcut PLOT komutunu geçersiz kılacaktır
(command “undefine” “plot”)

; Aşağıdaki satır yeni PLOT komutunu tanımlayacaktır.
(defun c:PLOT ( )
(command “_DATALINKUPDATE” K)
(initdia)
(command “.plot”)
)

AutoCAD Baskı “Plot” iletişim kutusunu yüklemek için, INITDIA fonksiyonunu kullanıyoruz. Şayet baskıdan önce INITDIA fonksiyonunu kullanmazsak, iletişim kutusunu göremezsiniz ve böylece baskıyı komut satırını kullanarak ayarlamak zorunda kalırsınız.

Bu AutoLISP dosyasını kaydedin. Yeni bir çizim başlatın veya açın; ardından PLOT komutunu çalıştırın. Yeni bir çizim başlattıktan sonra kodumuzun PLOT komutunu geçersiz kıldığını göreceksiniz. Daha sonra PLOT komutunu kullandığımızda, önce veri tabanını güncellenecek; ardından baskı işlemi gerçekleşecektir. Güzel değil mi? Komut satırında aşağıdaki uyarılar görüntülenecektir:

Model yenileniyor. “Regenerating model.”

AutoCAD menü yardımcılarını yükledi “AutoCAD menu utilities loaded.”

Geçersiz Komut ismini girin: plot “Undefine Enter command name: plot
Komut: “Command:”
Komut: “Command:”
Komut: “Command:” PLOT
_DATALINKUPDATE
Bir seçenek seçin [Veri bağlantısını Güncelle/Veri bağlantısını Yaz] < Veri bağlantısını Güncelle >: “Select an option [Update data link/Write data link] <Update data link>:”
Komut: “Command:” .plot

Dosyayı Kaydederken Veri Bağlantısını Güncelleme

Artık dosyaları bastırırken endişelenmemize gerek yok. Çiziminiz kesinlikle excel dosyalarından en güncel değeri kullanacaktır. Ama işimizi henüz bitirmedik. Dosyalarımızdaki veri bağlantılarının dosya başkasına gönderilmeden önce güncellendiğinden emin olmalıyız. SAVE ve SAVEAS komutlarını da değiştirmemiz gerekiyor.

PLOT ile çok benzer. Alıştırma olarak bunları da siz değiştirin. Şayet herhangi bir sorun yaşarsanız,  buradan benimle konuşabilirsiniz.

Siz acaddoc.lsp dosyasının nasıl faydalı olabileceğini düşünüyorsunuz?

acaddoc.lsp dosyasından faydalanabileceğinizi düşünüyor musunuz? AutoLISP dosyalarınızı Başlangıç paketinden “Startup Suite “ mi yoksa bu yöntemle mi yüklemeyi tercih edersiniz?

Sizin  değiştirmek istediğiniz bir komut var mı? O komutun ilave n yapmasını istiyorsunuz? Lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yorumlarınızı yazarak bizlerle paylaşın. Başkaları da fikirlerinizi yararlı bulabilirler!

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.