Bir Çizgiye Teğet Çember Yaratma

Bazen çizgilerin çemberi mükemmel olarak kucaklamasını istersiniz. Bunu yapmak için gözünüze güvenir ve gözünüzle denersiniz. Fakat göz ile bu işi başarmak hem imkansızdır hende bu işin daha kolay bir yolunu AutoCAD bize sunuyor. O da CIRCLE komutunun tanjant “tangent” seçeneği. Bu seçenek (tanjant “tangent” seçeneği) iki çeşittir.  TTR ve TTT. TTT seçeneği biraz gizemlidir. Çünkü bu seçenek komut satırında CIRCLE komutunun seçrneği olarak görünmüyor. Komut satırında görünmemesi ile ilgili gerçekten hiç bir fikrim yok. Fakat şeritte görünüyor.

TTR (Tanjant “Tangent”, Tanjant “Tangent”, Yarıçap “Radius”)

Haydi çemberinizin yarıçapının 120 inç olması gerektiğini bildiğinizi farz edelim. Çünkü satın almış olduğunuz havuz  240 inç çapında ve aşağıdaki şekilde görülen köşeye bu havuzu yerleştirmek istiyorsunuz.

Çizgilere teğet çember yerleştirme-1

İşte bu köşenin içerisine teğet olarak çember yaratmanın adımları aşağıda:

  1. Ev “Home” sekmesinin içerisinde> Çizim “Draw“ panelinde> Çember “Circle” aşağı açılır komutundan> Teğet, Teğet, Yarıçap “Tan, Tan, Radius” komutunu seçin.
  2. Çemberin birinci teğet olacağı nesne üzerinde nokta belirleyin: “Specify point on object for first tangent of circle:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, köşenin sol taraftaki içteki dik kenar çizgisi üzerinde her hangi bir yere tıklayın.
  3. Çemberin ikinci teğet olacağı nesne üzerinde nokta belirleyin: “Specify point on object for second tangent of circle:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, köşenin içteki yatay kenar çizgisi üzerinde her hangi bir yere tıklayın.
  4. Çemberin yarıçapını belirleyin <10′-0″>: “Specify radius of circle <10′-0″>:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, 120 yazarak Enter tuşuna basın.

Biraz süslemeler eklediğimizde, aşağıdaki şekilde görülen gibi bir şey elde edeceksiniz.

Çizgilere teğet çember yerleştirme-2

TTT (Tanjant “Tangent”, Tanjant “Tangent”, Tanjant “Tangent”)

Çemberin 3 tarafını bir çizgiye teğet olarak belirlemek istediğiniz zaman, Tanjant “Tangent”, Tanjant “Tangent”, Tanjant “Tangent” seçeneğini kullanın.

Haydi üçgen bir bahçeniz olduğunu ve bu bahçenin içerisine daire şeklinde bir süs havuzu yerleştirmek istediğinizi farz edelim. İşte bu durumda Tanjant “Tangent”, Tanjant “Tangent”, Tanjant “Tangent” seçeneği size yardımcı olabilir. Bahçeniz aşağıdaki şekilde gibi görünüyor olmalı.

Çizgilere teğet çember yerleştirme-3

İşte adımlar aşağıda:

  1. Ev “Home” sekmesinin içerisinde> Çizim “Draw“ panelinde> Çember “Circle” aşağı açılır komutundan> Teğet “Tan”, Teğet “Tan”, Teğetr “Tan” komutunu seçin.
  2. Çemberin merkezini belirleyin veya  [3P/2P/Ttr (teğet teğet yarıçap)]: _3n Çember üzerindeki ilk noktayı belirleyin: “Specify center point for circle or [3P/2P/Ttr (tan tan radius)]:_3p Specify first point on circle:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, bahçenin birinci kenarındaki içteki çizginin herhangi bir yerini tıklayın.
  3. Çember üzerindeki ikinci noktayı belirleyin: _buraya teğet “Specify second point on circle:_tan to” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, bahçenin ikinci kenarındaki içteki çizginin herhangi bir yerini tıklayın.
  4. Çember üzerindeki üçüncü noktayı belirleyin: _buraya teğet “Specify third point on circle:_tan to” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, bahçenin üçüncü kenarındaki içteki çizginin herhangi bir yerini tıklayın.

Veri istemlerinden (uyarılardan), I Teğet, Teğet, Teğet “Tan, Tan, Tan” seçeneğinin CIRCLE komutunun 3 nokta 3N “3P” seçeneğinin özel bir durumu olduğunu görebildiğinizi düşünüyorum.

Tekrar birkaç bitirme dokunuşundan (süslemeden) sonra aşağıdaki şekildeki gibi bir şey elde edeceksiniz.

Çizgilere teğet çember yerleştirme-4

Siz teğet çemberler yarattınız mı? Hangi durumlarda size faydalı oldu?

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

AUTOCAD Doküman

  Sitemizde  bu AUTOCAD DOKÜMAN başlığı altında AutoCAD    ile ilgi bir çok Türkçe dokümanı …

Bir cevap yazın