1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

BIM –Bina Bilgi Modelleme

BIM, binanın tüm yaşam döngüsü boyunca tasarımını, yapımını ve bakımını yapmamıza yardımcı olan dijital modelin üretimi ve yönetimini içeren bir süreçtir.

BIM’in amacı iyi tasarlanmış, etkili, ekonomik ve çevre dostu bir yapı yaratmaktır!

BIM GELİYOR!

BIM ile ilgili çok fazla şey konuşuluyor ve bazı gelişmiş kullanıcılar zaten pratikte kullanıyorlar; ancak tüm kullanıcılar henüz konuya hakim değiller. Daha hızlı uygulanması için, Avrupa Parlamentosu BIM kullanımını önermeyi kabul etti. AB’de 28 üye ülkenin tamamının, 2019 yılına kadar AB’de kamu tarafından finanse edilen bina projeleri için BIM kullanımını belirtmesi veya zorunlu kılması önerilecek. BIM kesinlikle geliyor ve piyasayı devralacak; bu yalnızca bir zaman meselesi. BIM‘e önce geçiş yapacak olanlar, önemli ölçüde rekabet avantajına sahip olacaklar.

BIM’den ÖNCE…

El çizimi çok eski zamanlardan beri bilinmektedir. Analog çizim teknikleri, çoğunlukla kurşun kalem veya kağıt üzerindeki mürekkep gibi farklı malzemelerle birlikte kullanılır. Zamanla şeffaf aydınger kağıdı ile mimarların ve tasarımcıların kesin kopyalarını yapmalarına ve daha sonra fotokopi çekmelerine olanak tanıyan daha fazla seçenek sunuldu. Ancak bugün böyle bir çalışma biçimi kesinlikle eski ve rekabetçi değil.

CAD (Bilgisayar Tabanlı Tasarım “Computer Aided Design”)
Bilgisayar kalemin yerini aldı ve dijital veriler analog (elle) çizimi nerdeyse bitirdi. CAD, çok zaman harcayan (tarama “hatch”, ölçülendirme “dimension” gibi) süreçlerin hızlanmasını ve projenin kolayca düzenlenmesini sağladı. Bununla birlikte, yazılım ve kullanıcı eğitimi ile bilgisayar satın almak için para gerekiyordu. Ek masrafa rağmen, CAD’i kullanmanın faydaları ilişkili masraflardan önemli derecede fazla olduğu için CAD piyasayı tamamen ele geçirdi.

BIM ( Bina Bilgi Modelle  “Building Information Modeling”)
BIM‘e geçiş, geçmişte CAD‘e geçiş te olduğu gibi, (mimar ve mühendis) tasarımcı için bir meydan okumayı temsil eder. Yazılımda yapılacak yeni yatırımları içerir ve projeler yapmak için farklı bir yaklaşım getirir – 2 boyutlu 2B “2D” planlar yerine, binanın 3 boyutlu 3B “3D” modeli hazırlanacaktır. Tabii ki, aynı zamanda, muazzam zaman tasarrufu, simülasyon ve optimizasyon yetenekleri, görselleştirme, daha az hata gibi bir takım avantajlar da getirir.

GELECEKTE BIM

BIM hala geliştirme aşamasındadır ve bu nedenle yeni tanımlar getirilmeye devam etmektedir. BIM 4D, projenin zaman ve programla ilgili bilgiler bileşenini, 5D masraflar bileşenini ifade eder ve bu günlerde BIM 6D için,  bireysel 3 boyutlu 3B “3D” nesnelerin akıllı bağlantısını proje yaşam döngüsü yönetim bilgisine tüm yönleriyle dahil edileceği konuşulmaktadır.

Ürün verileri ve ayrıntıları, bakım/kullanım el kitapları, montaj talimatları, fotoğraflar, garanti bilgileri, ürün çevrimiçi kaynaklara web bağlantısı, üretici bilgileri ve iletişim bilgileri gibi bilgileri içerir. Bu bilgi veri tabanı kullanıcılara/işin sahiplerine, özelleştirilmiş web tabanlı bir doğrudan erişim ortamı sunacaktır.

CAD ve BIM BİLEŞENLERİ

CAD
CAD çizimleri renk “color”, çizgi tipi “linetype”, tabaka “layer”, en “width”, şeffaflık “transparency” gibi kendi temel özelliklerine sahip çizgi “line”, yay “arc”, çember “circle”, tarama “hatch” gibi temel unsurdan oluşan 2 boyutlu 2B “2D” planları içermektedir. Her bileşen kendi nesne veya nesnelerine sahiptir ve bu nesnelerde yapılacak değişiklikler diğer bileşenlerin nesnelerini etkilemez. Temel ilişkililik özelliği, ilişkili ölçüler “dimension” ve taramalarla “hatch” çalışır.

BIM
BIM modeli nesnelerden oluşur. Bunlar duvarlar, pencereler, merdivenler, çatılar gibi gerçek mimari yapı elemanlarıdır. Nesne, kendi özelliklerine ve farklı senaryolara cevap verebilecek mantığa sahip bir parametrik elementtir. Örneğin, duvar plan görünüşte taranmış ve 3 boyutlu 3B “3D” görünüşte 3 boyutlu 3B “3D” model ve hacimsel olarak çizilir.

Çizim esnasında otomatik olarak değişikliğe uyum sağlar: duvarlar diğer duvarlar ile kesişim noktalarında otomatik olarak bağlantılanır; çatı ile da otomatik ayarlama yapılır; kapı ve pencere eklemelerinde boşluklar duvarlara otomatik olarak açılır ve yeni kot parametrelerinde otomatik ayarlama yapılır. Tüm bu mantık, verimliliği artırır, daha az kullanıcı müdahalesi ve dolayısıyla daha az hata olasılığı ve daha kolay öğrenme ve programlı çalışma sağlar.

CAD ve BIM İŞ AKIŞLARININ KARŞILAŞTIRMASI

CAD
CAD çizimlerinin birbirleriyle bağlantısı yoktur. Her yeni plan, yeniden hazırlanmalı ve bir plandaki herhangi bir değişiklik, başvurulan diğer planlara manuel olarak uygulanmalıdır. Stoklar için veriler çizimlerden ölçülüp; tekrar hesaplanır ve manuel olarak tablolara girilir. Boyutlandırma, tarama, açıklamalar, mahal verisi oluşturma gibi prosedürler çok zaman alır. Görselleştirme modelleri ayrı ayrı yapılır.

BIM

Sadece BIM modeli yapılmakta ve tüm birleştirici planlar (cepheler, kesitler, perspektifler …) için bir temel oluşturulmaktadır. Modeldeki her düzeltme otomatik olarak tüm planlara, ayrıca ölçüler, taramalara ve açıklamalara yansır. Malzeme ve mahal hesaplamaları da otomatik olarak yapılır. Planlar farklı ölçeklerde gösterilebilir ve (yazı yüksekliği, tarama yoğunluğu gibi çizim detaylarında) yapılacak değişiklikler gerekli tüm paftalara otomatik olarak işlenir.

BİM’İN MİMARLIKTA AVANTAJLARI

 • Üretkenliği Arttırır

Otomatik prosedürler, nesnelerin herhangi bir değişikliğe karşı kendi kendine tepki vermeleri ve yalnızca bir merkezi model oluşturması, proje dokümantasyonunun oluşturulması için gereken süreyi kısaltır; kaliteyi artırır ve projenin daha kısa sürede tamamlanmasını sağlar.

 • Değişikliklerin Koordinasyonunu Sağlar

İlişkili planlar, malzeme verileri, açıklamalar … ; bunların hepsi merkez modelden türetilir ve otomatik olarak güncellenir. Bu nedenle, hata oluşma ihtimali büyük ölçüde azaltılır ve planlar daha tutarlı hale gelir.

 • Simulasyonlar

Yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi, BIM modelini temel alarak, eş zamanlı güneş ışığı çalışması, yapı ölçümü, tesisatların çalışması gibi çeşitli simülasyonlar gerçekleştirebiliriz.

 • Optimum Tasarım

BIM modeli ile çalışmak son derece hızlı olduğu için nesneleri birkaç tıklama ile değiştirebiliriz (örneğin. Tavan eğimleri, saçakları, çatı şekilleri) ve böylece nihai kararı optimize etmek için daha fazla versiyonu doğrulayabiliriz.

 • Görselleştirmeler

3 boyutlu 3B “3D” model malzeme ile donatılabilir ve bu nedenle (dış ve iç mekan) sunumlarını hızlıca üretebiliriz ve böylece projenin nihai halini önceden görselleştirebiliriz.

BİM’E BAŞARILI GEÇİŞİN ŞARTLARI

 • Yazılım
  BIM teknolojisini destekleyen yazılımlar sunmak zorundayız. Mimari alanda AutoCAD Arhitecture, Revit, ArchiCAD, Allplan gibi birçok bilinen yazılım paketi bulunmaktadır. Ayrıca işletim sisteminin seçimi BIM yazılım seçimi ile uyumlu hale getirilmelidir.

 • Donanım
  Artık iş akışları 2 boyuttan 2B “2D” 3 boyuta 3B “3D” doğru ilerliyor, bu nedenle hızlı işlemci, yeterli bellek (RAM), buna karşılık gelen grafik kartı ile uygun donanıma ihtiyacımız var. Donanım kapasitesinin seçilen yazılımın gereksinimleriyle uyumlu olması gerekiyor.

 • Bilgi Birikimi ve Destek

Yaklaşımı (2 boyuttan 2B “2D” 3 boyuta 3B “3D”) değiştirmek, program hakkında yeterli bilgiye sahip olmak ve kesinlikle doğru çalışmak gerektiğinden, BIM’e geçiş zamanı gerektirir!

 

Dersler, yardım, eğitim videoları, web dokümanları gibi özümler bulunamadığında, elbette doğrudan destek verecek yazılımı seçmek çok önemlidir.

 

BİM ALANINDA İŞBİRLİĞİ

Takım arkadaşlarıyla iyi işbirliği, BIM‘e geçtikten sonra da çok önemlidir. Building Smart firması tarafından geliştirilen uluslararası proje Açık BIM “Open BIM”, farklı BIM programları arasında veri aktarımı yapmayı sağlayan özel bir IFC çizim biçimlendirmesi “format” sunmaktadır. Farklı BIM yazılım işlevleri nedeniyle sonuç bazen % 100 doğru olmasa da; geliştirilmesi halen devam etmektedir.

(AutoCAD Arhitecture gibi) AutoCAD tabanlı ürünler üzerinde çalışan BIM kullanıcılarının yaşamı biraz daha kolaydır. Çünkü ortak çalışma için standart DWG dosya biçimini kullanmaya devam edebilirler. Doğal DWG dosyası, veri kalitesinde herhangi bir kayıp olmaksızın 2 boyutta 2B “2D” kullanılabilir. 3 boyut 3B “3D” işbirliği, tüm AutoCAD ve (AutoCAD Architecture, AutoCAD MEP, AutoCAD Civil 3D …) gibi dikey yazılımlarında AutoCAD Arhitecture mimari nesnelerinin genel bir bakış ve temel yönetimini sağlayan BIM Enabler (ücretsiz AutoCAD eklentisi) kullanılarak desteklenir.

BİM’E GEÇERKEN İKİNCİL DÜŞÜNCELER

BIM‘e geçiş, finansal, teknik ve organizasyonel açıdan önemli bir adımdır. Başarılı bir uygulama için yönetim desteğini ve çalışanların değişiklikleri kabul etmeye istekli olmalarını gerektirir. BIM hala gelişiyor ve bazen küçük engeller ortaya çıkabilir. Uygulamanın durdurulmaması önemlidir, çünkü BIM teknolojisini kullanmanın nihai avantajları, yatırım yapılan zamanın ve paranın geri kazanılmasını sağlar. Bu yola bir kez çıkıldı mı – modern mimarın tasarımlarında bir daha kağıt üzerinde desen çizmeyi düşünmemesi gibi! artık bir daha geri dönülemez.

UYGUN BIM YAZILIMI NASIL SEÇİLİR?

BIM‘e geçiş büyük bir adım ve bu nedenle çok dikkatli olmamızı gerektiriyor. Bu, özellikle mevcut tüm yazılımların dikkatli bir şekilde gözden geçirilmesi gerektiği anlamına gelir. Kendi sorularımızı sorabilme imkânı ile programın yerinde sunulmasını istemek en iyisidir. PowerPoint’i kullanarak önceden hazırlanmış sunum veya net cevaplarla doğrudan sunum, satıcının nitelikleri hakkında çok şey söyler. Programı satın almak henüz BIM‘in uygulanması anlamına gelmiyor ve şayet BIM sürecini tamamlamak istiyorsak, iyi bir eğitim ve kalite desteğine ihtiyaç duyulacağının farkında olmalıyız.

ŞAYET ŞU ANDA AUTOCAD İLE ÇALIŞIYORSANIZ …

Bugün mimarların çoğunluğu (tam sürüm ya da LT sürüm) AutoCAD kullanıyor. AutoCAD, genel olarak dünyanın en çok kullanılan çizim programıdır. 11 milyondan fazla kopya satılmış ve (mimari, inşaat, mühendislik, mekanik, jeodezi gibi) hemen hemen tüm endüstrilerde kullanılmaktadır. Hâlâ tüm Autodesk ürünleri arasında en çok satan üründür. Ayrıca, dosya değişimi için açık bir endüstri standardı olan klasik DWG dosya biçimlendirmesi “format”, İnternetteki birçok malzeme (semboller, tarama “hatch” tanımları, çizgi tipleri …), yetenekleri ve çok sayıda kişiye özel özelleştirme ve AutoCAD bilgisi olan personel çokluğu gibi bir çok avantaj getiriyor.

AutoCAD PLATFORMUNDA KALMA

BIM geçişini zorlaştırmak, daha önce bahsedilen özelliklerin ve piyasadaki AutoCAD yaygınlığının avantajlarından yararlanarak mevcut CAD platformunu – AutoCAD olarak tutarak önemli ölçüde basitleştirilebilir.

AutoCAD‘in kendisi bir BIM yazılımı değildir; ancak düzgün bir şekilde güncellendiğinde BIM yazılımı olabilir.AutoCAD‘de çalışan en güçlü BIM uygulamalardan biri, bir ACAD Arhitecture‘dır. Bu konuyla ilgili daha fazla bilgiyi şu adresten edinebilirsiniz: https://www.autodesk.com/products/autodesk-autocad-architecture/free-trial

BIM geçişinin bu yöntemi birkaç avantaj getiriyor:

Ekonomiklik: Mevcut AutoCAD‘i CAD platformu olarak tutuyor ve yalnızca BIM yükseltmesini satın alıyoruz (AutoCAD LT, BIM uygulamasını desteklemediği için bir istisnadır) bu nedenle tam sürüme yükseltmeniz gereklidir).

AutoCAD bilgisinin sadece yeni özelliklerle genişletilmesi gerekiyor; ortamı ayarlama, çizim ve düzenleme komutları, görüntüleme ve yazdırma, görselleştirme gibi işlemlerin çoğu aynı kalıyor:

AutoCAD ile yıllar boyu biriktirdiğiniz diğer uygulamaları, kütüphaneleri ve diğer malzemeleri kullanmaya devam edebilirsiniz.

Doğru AutoCAD bilgisine sahip yeni personelin bulunması kolay, sadece BIM ile tanıştırılması gerekiyor.

Bilinen diğer BIM programlarının çoğu tamamen yeni bir temeli temsil ediyor ve BIM tanıtımına ek olarak yeni bir çalışma ortamına giriş getiriyor. Bu yeni çalışma ortamına geçiş BIM‘e geçişinin karmaşıklığını önemli ölçüde artırır ve genellikle uygulanma başarısını sorgulanır hale getirir! Bunun yanında yerel standartlar desteği ve yerel dil karar vermede büyük rol oynamaktadır.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte 3 boyutlu 3B “3D” Görünüşlerde Kotlarla Çalışma

Revit’te perspektif veya ortografik görünüşte çalışırken kotları görüntüleyip; değiştirebilirsiniz. Video: 3D Görünümlerde Düzeylerle Çalışma (İngilizce) …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.