1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Bilmiyor Olabileceğiniz 6 Shift Tuşu Kombinasyonu

AutoCAD‘in kullanabileceğimiz çok sayıda üretkenlik aracına sahip olduğunu bilmek harika bir şey. Bazılarımız bunu hali hazırda kullanıyor olabilir; bazıları ise, kullanmıyor olmayabilir. Birçok kullanıcı ise, bu araçların var olduğunu bile bilmiyorlar. Autodesk birkaç komut satırı aracının kısa yol tuş kombinasyonunu birkaç kez değiştirdi.

Birçok kullanıcı Shift tuşu kombinasyonlarını kullanmanın onların üretkenliğini artırabileceğini bilmemektedir. Daha önceki bir makalemde sizlere tüm kısa yol tuşlarını listelemiştim. Buradan tüm AutoCAD kısa yol tuşlarını görebilirsiniz.

Bu makalemde de sizlere benim favorilerim olan küçük bir liste vereceğim:

1. [Shift] tuşuna basılı tutarak + sağ tıklama

Bu kısa yol tuş kombinasyonu, çalışan nesne çıtçıtlarını geçersiz kılıp; istenen bir nesne çıtçıtını aktifleştirmek için, bir içerik menüsünü görüntüler. Bunu seviyorum. Shift tuşunu basılı tutun ve sağ tıklayın. Sonra Shift tuşunu serbest bırakın; ardından uç nokta “end point” nesne çıtçıtını etkinleştirmek için [E] tuşuna basın.

Diğer Windows uyumlu tüm yazılımlarda olduğu gibi, bu içerik menüsünde kısa yol tuşu için altı çizili karaktere basabilirsiniz. Bu kombinasyonu kullanarak nesne çıtçıt geçersiz kılmalarını hızlıca etkinleştirebilirsiniz.

2. [Shift] tuşuna basılı tutarak çizim yapma

Çizerken bu tuşa basılı tutmak, geçici diklik “orto” modunu aktif hale getirecektir. Aynen [F8] tuşuna basarak diklik “orto” modunu etkinleştirdiğiniz gibi. Ama bu sadece geçicidir. Ben fazla kullanmıyorum (Ama belki siz seversiniz.)

3. [Shift] tuşuna basılı tutarak + sol tıklama

Değişiklik yapmak için birçok nesneyi seçmeniz gerektiği zaman, bazen hepsini seçmek ve seçim setinden bazı nesneleri kaldırmak daha kolay olur.

Evet, seçim esnasında seçim modunu değiştirip; kaldırma modunu aktifleştirmek için, R harfine basıp ardından Enter tuşuna basabilirsiniz. Sonrasında, seçim setine ekleme yapmaya geri dönmek için, A harfine basıp ardından Enter tuşuna basabilirsiniz.

Bununla birlikte, aynı zamanda Shift tuşunu basılı tutup seçim setinden çıkarmak istediğiniz nesneleri de seçebilirsiniz!

4. CHAMFER ve FILLET komutlarını kullanırken [Shift] tuşuna basılı tutma

Pah kırma “chamfer” veya köşe yuvarlama “fillet” aracını kullanırken bu kısa yol Shift tuşunu basılı tutarsak ne olacağını biliyor musunuz? Hafızadaki mesafe “distance” veya yarıçap “Radius” değerini geçersiz kılacak ve sıfır (0) değerini kullanacaktır! Oldukça güzel, ben bu kısa yolu çok kullanıyorum.

5. TRIM ve EXTEND komutlarını kullanırken [Shift] tuşuna basılı tutma

Budama “Trim” aracını kullanırken, bazen başka nesneleri aynı referansa uzatmak isteriz. Bunu yapmak için, budama “trim” aracını sonlandırıp; uzatma “extend” aracını çalıştırmak zorunda değilsiniz. Sadece Shift tuşunu basılı tutun. Budama “Trim” aracı uzatma “extend” aracına dönüşecektir. Şayet uzatma “extend” aracını kullanırken bunu yaparsanız, budama “trim” aracınız aktif olur!

6. [Shift] tuşuna basılı tutarak boşluk “space” tuşuna basma

Bu yeni bir özellik. En azından eski AutoCAD sürümlerinde, üst üste binmiş nesneler arasında geçiş yapmak için, Crtl tuşuna basılı tutarak sol tuşa basardık. Bu, üst üste binen nesneleri daha kolay seçebilmeniz için, kullanabileceğiniz özellik gibi görünüyor.

Ben klavye kısa yollarını seviyorum? Şayet siz de seviyor ve şerit ara yüzünü kullanıyorsanız, şerit kısa yolunu nasıl kullanabileceğinizi de görmek isteyebilirsiniz!

Sizin en sevdiğiniz klavye kısa yolu hangisi, onsuz yapamayacağınız bir kısa yolunuz var mı?

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.