1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Bilmeniz Gereken Kayda Değer CAD Ürün Tasarım Trendleri

Çoğu ürün tasarım mühendisi ve üreticisine, işin sadece geometrik olarak simetrik CAD modelleri oluşturması ve ürünün kalitesini garanti etmek için imalat çizimlerini yorumlaması nedeniyle ödüller verilmiştir. Bu kişiler ürünleri, ASME, TEMA, ANSI gibi endüstri standartlarına uygun olarak tasarlamak zorundadırlar.

Bununla birlikte, bu kesintiler, endüstrinin eğilimleri hakkında çok az bilgiye sahip olan ve genellikle başkaları tarafından yanlış yönlendirilen birinden ortaya çıkar. Ürün tasarımının mevcut yüzü, mümkün olan her alıcıya dokunan daha çekici modeller yaratmak için, eskiye göre 180 ° dönmüştür.

Ahşap mobilya ürünlerinden mimari süsleme özelliklerine ve saat gibi dekoratif hizmetlerden dekoratif ürünlere kadar, ürün tasarımları büyük zamanlar evrimleşmiştir. 3 boyutlu 3B “3D” CAD modelleme, üretken tasarım, parametrik modelleme, detaylı 2 boyutlu 2B “2D” imalat çizimleri, özel ürün tasarımı ve CAD sistemlerinin sayısız diğer özellikleri ürün tasarım mühendisleri için daha özgün bir tasarım deneyimi yaratmıştır.

Dolayısıyla, bu makalemde sizlere, CAD modelleme ve ürün tasarım alanına hükmeden beş farklı eğilimi anlatacağım.

1. Arkaik Tasarımlara Geçiş yapın

Antik kaplar

Bu kap tasarımları antik çağ ve zenginlik sembolizmini yansıtır. – bu tür eğilimler asla tükenmez; Müşteriler söz konusu olduğunda zamansız güzelliğini koruyorlar. Ama daha yakından bakacak olursanız, bunlar aslında eski kaplar değiller; sadece bazı göçükler yapılmış tasarımlar ve mükemmel sıvama “render” becerilerinin bir sonucudur.

Bazıları Creo veya SolidWorks programında basit bir döndürme ”revolve” veya aynalama “mirror” işlevinin bu simetrik şekilleri oluşturabileceğini iddia edebilir. İlk şekiller ön planda kritik kontrol noktalarının bağlanmasıyla çizilensürekli çizgilerin “polyline” yardımı ile çizilebilir. Burada, göze çarpandan çok daha fazla şey vardır. Göçükler, gölgeler, yüzey kalitesi ve işaretler ve malzemeler gibi diğer fiziksel özellikler, basit 3 boyutlu 3B “3D” CAD modellerine verilen özelliklerden bazılarıdır.

Bu klasik tasarımlar, 21. yüzyılın modern CAD araçlarıyla üretilen 80’lerin veya 90’ların klasik illüzyonudur.

2. Otomatikleştirin – Üç kere Okuyun

Farklı raflara ve bölmelere sahip dolaplar

Tasarım “dijital” bir kelimedir; o zaman mobilya üreticileri ve tasarım mühendisleri, aynı modeli tekrar tekrar yaratmaları neden? Ayrıca, müşterinize bir katalog vermek ve bir tanesini seçmelerini istemek, onların ısmarlama gereksinimlerinden ödün vermelerini istemek gibidir – bu uzun vadede çok iyi bir uygulama değildir.

Alt başlığın belirttiği gibi (Otomatikleştir üç kez oku; fakatüç kez yazmam gerekmiyor.), eğer tasarımları otomatikleştirebiliyorsanız, modelleri yeniden yaratın. Yukarıdaki şekilde her iki dolabın da boyutlandırma ve geometri söz konusu olduğu ölçüde görüntüsü aynıdır. Rafların ve bölümlerin düzeni değişse ne olur?

Bu tür ısmarlama mobilya ürünleri müşterileri çekmek için çok popülerdirler. Bununla birlikte, tasarım otomasyonu olmadan uygulandığı takdirde, bu tür ürünler üretim siparişi ile teslimat tarihi arasındaki gecikme süresi çok kısa olduğundan çok pahalıya mal olurlar. Bu kısa zaman dilimi içerisinde özelleştirilmiş imalat çizimleri üretmek, hemen hemen imkansızdır.

Mobilya sektörü için tasarım otomasyonu ve kitlesel kişiselleştirme için katılaştırma, yalnızca zaman çizelgelerini karşılama olasılığını ortadan kaldırmakla kalmayacak, aynı zamanda alıcılar için geliştirilmiş deneyim nedeniyle satışlardaki artışı da artıracaktır. Aynı gün mühendislik desteği sayesinde, müşteriler bile ürün yapılandırıcı ile kendilerini önemli hissediyorlar ki, bu da daha yüksek satışlarla sonuçlanıyor.

3. Odunları Kesmeyin

Oyuncak kamyon

Ahşap her zaman mobilya ve ürün tasarımlarının ayrılmaz bir parçası olmuştur. Ahşap klasikleri havalı yapar. Günümüzde, özel ahşap işleme CAD platformları ve özel çizim araçlarına sahip eklentiler de ahşap için mevcuttur. Ancak, imalatçılar ve mobilya perakendecileri için ayrıntılı oyma ve ahşap işleme, halen ihtiyaçtır. Aşağıda gösterildiği gibi, özel içecekler için bir dolap tasarım amacını ve yüzey kalitesini sıvama “render” ile ahşap bir görünüm ve his ile göstermektedir.

Özel içecek dolabı

Aslında, bugün, fiziksel özelliklere ve uygun ortama sahip olmayan bir 3D CAD modeli, müşterileri satın almaya ikna edemiyor. Küçük bir oyuncak kamyondan konut mobilyalarına, misafirperver ofis mobilyalarına ihtiyaç vardır. Modeller sıvanmadan “render” iyi değildir. Yukarıdaki dolap resminde gösterildiği gibi Oyma ve doku ahşap modeller için en yaygın kullanılan iki özelliktir.

Yukarıdaki oyuncak kamyon resminde, ağaç gövdesi üzerindeki taneler ve kamyon gövdesi üzerindeki tane hatlarının gölgelenmesi, onu diğer herhangi bir modellenmiş oyuncaktan ayıran şeydir. 3ds Max ve Photoshop programları, tasarım mühendislerinin satış kataloğunu ve pazarlama broşürlerini hazırlamak için kullandıkları en popüler yazılımlardan bazılarıdır.

4. Sürekli Çizgileri “Polyline” Kullanın

Tabure

Geleneksel olarak, her zaman tabureyi dört ayaklı bir nesne olarak ve oturma için süslü döşemeli (bazen) düz bir üst taban olarak algıladık. En fazla, yükseklik ve boyutları istenen uygulamaya göre değişirdi. Ancak yukarıda belirtilen resim, tabure tasarım kimliğimizi keşfederek CAD ile çeşitlendirilmiş tasarımların nasıl üretilebileceğine dair özel bir örnektir.

“Trend”, tam olarak “yeni” dediğimiz şey değil; Aslında, sadece, sürekli çizgilerin “polyline” ve kavisli çizgilerin, geleneksel poligonlar uygulamalarından daha fazla araştırılması ve kullanılması sonucudur. Biz, ürün tasarım mühendisleri, bunun yerine eğri çizgilerle geleneksel olmayan şekiller oluşturuyoruz (taburenin ayaklarına bakın).

Bu tür geleneksel olmayan kavisli şekillerin popülaritesi, kısmen imalat yöntemlerinde yaşanan evrim nedeniyle kısmen ivme kazanmıştır. Daha önceleri, sınırlı makine, takım, zigzag ve sabitleme sistemi ile bir tutamaç yapma ve malzemeleri kesmek ya da bükmek zordu; ancak şimdi 3D CAD modellerinden doğrudan üretilen CNC programları ile bu iş daha da karmaşık hale geldi.

5. Müşterinize Ürünün Hissini verin

Farklı renk aydınlatmalı lambalar

Müşterinin davranışlarıyla ilgili bir gerçeğin ortaya çıkmasının üzerinden çok uzun süre geçmedi. Müşterilere, nasıl bir performans göstereceklerini hissettiren ürünlerin, satın alınma ihtimalinin daha yüksek olduğu artık biliniyor. Müşteri, ürünün kullanım yerine uygunluğunu nasıl algılayabileceğinden, kararları daha doğru oluyor. Sonuç olarak, hem satış rakamları önemli ölçüde artıyor hem de ürün perakendecisi ve müşteri için kazan-kazan durumu çıkıyor.

Yukarıdaki şekilde görünen lambanın üç görüntüsü için, hepsinin farklı bir aydınlatma rengi vardır ve bununla birlikte ortam ışığı da değişir. Böyle bir model yerine, sadece lamba lambaları değişmiş ve ortam olduğu gibi bırakılırsa, müşteri için aynı ambiyansı hissetmesi mümkün olmayacaktır.

Ayrıca, ambiyansı değiştirmek için her bir gerçek ürünün fotoğrafını çekmek, ambiyans sahnesinin düzenlenmesi, ürünün imalatının yapılması, görüntülerin basılması ve profesyonel bir fotoğrafçı tutmanın maliyetleri çok pahalı olacaktır. Öte yandan, güzel bir sıvama “render” yazılımı değişen ambiyansı çok ekonomik ve çok verimli bir şekilde ortaya çıkaracaktır.

Ürün tasarım endüstrisi sürekli gelişirken, hiçbir zaman popülaritesini kaybetmeyen bazı trendler vardır. Şayet ürün tasarım mühendisleri, mobilya üreticileri ve 3 boyut 3B “3D” sanatçıları bu eğilimlerin izini sürdürebilirlerse, sektörlerindeki pazar liderleri olma yarışından atılma olasılıkları çok düşüktür.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.