1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Bilmeniz Gereken 100 AutoCAD İpucu

Hepimiz AutoCAD‘i daha iyi ve daha üretken olarak kullanmak ve bir sorunu olduğunda sorunu kolayca çözmek istiyoruz. Bu yüzden bu makalemde 100 AutoCAD ipucu derledim ve umarım size yardımı olabilir. İşte size en iyi AutoCAD ipuçları:

Yaratma ve Düzenleme

İpucu-1 Belirli Uzunlukta Bir Yay “Arc” Yaratma

Herkes AutoCAD‘de nasıl bir yay oluşturulacağını bilir. Şayet belirli bir uzunlukta bir yay çizmeniz gerekiyorsa, bunu nasıl yapacağınızı biliyor musunuz? Belirli bir uzunluğa sahip bir yayı nasıl oluşturabileceğinize dair bu ipucuna bakın!

İpucu-2 Hizalama “Align” Aracı: Nesnenizi Bir Seferde Taşıyın, Döndürün ve Ölçekleyin

Hizalama “Align“ aracı çoğu AutoCAD kullanıcısı tarafından genellikle gözden kaçırılır. Taşıma “Move”, döndürme “rotate” ve ölçeklendirme “scale” işlemlerini, bu aracı kullanarak tek bir kerede yapabilirsiniz.

Unutulmuş AutoCAD Kahramanı Hizalama “Align” Aracı isimli makalemde de detaylarını anlattığım üzere, bu araç gerçekten unutulmuş bir AutoCAD kahramanıdır!

İpucu-3. Çizgi tipi “Linetype” Ölçeğini Kontrol Etme

Sizin de bildiğiniz üzere, nesne görünüşlerini kontrol etmek için, çizgi tipleri “linetype” kullanırız. Bunlar merkez çizgileri için çizgi nokta; gizli çizgiler için kesik kesik çizgiler olabilirler. Bazen çizgi tipi ölçeğini kontrol etmek zor olur ve beklediğimiz çizgi tipini “linetype” göremeyiz. Aslında çizgi tiplerinin “linetype” ölçeğini ayarlamak o kadar da zor değildir.

Bu ipucuna bir göz atın: Çizgi Tipi Ölçekleri İle Çalışma

İpucu-4 AutoCAD Nesne Seçim Aracını Kullanmak İçin 10 Yol

Düzenleme “Modify” araçlarını kullandığınız zaman, nesneler seçmeniz gerekir. Nesneleri seçmek bazen karmaşık olabilir. Özellikle karmaşık bir çizimde bu iş baya sıkıntı yaratabilir. Bu ipucu, nesne seçimini nasıl kullanabileceğinizi 10 şekilde biliyor. Yeni başlayanlar için kullanışlıdır ve ileri düzey kullanıcılar tarafından bazı yöntemler gözden kaçmış olabilir. Tam listeye bir göz atın!

İpucu-5. 180 Dereceden Büyük Açısal Ölçüyü Yaratma

Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi 180 dereceden daha büyük açı gösteren açısal bir ölçü oluşturmanız mı gerekiyor? Muhtemelen, bu iki çizgiyi seçtikten sonra 180 dereceden daha büyük bir ölçü oluşturamayacağınızı fark etmişsinizdir.

Aslında yapabilirsiniz… Bu ölçüyü çizginin köşe noktasını seçerek oluşturabilirsiniz. Daha fazla bilgi edinmek ve animasyonu izlemek için burayı tıklayın.

İpucu-6. Sadece Seçili Nesne Özelliklerini Bir Başka Nesneye Uygulama

MATCHPROP aracı nesne özelliklerini eşleştirmek için harika bir araçtır. Ben aktif olarak çizim yaptığım yıllarda önce her şeyi çizer ve daha sonra nesne özelliklerini eşleştirirdim. Bu bazen daha hızlıydı (ama size tavsiye etmeyeceğim). En önemli sıkıntı, farklı standartlarla oluşturulmuş bir çizim aldığımız zaman ortaya çıkmaktaydı. Bazen sadece nesneler arasındaki bazı özellikleri eşleştirmek isteriz. Birçok kullanıcı hangi özelliklerin eşleşeceğini seçebileceğini bilmiyor. Ben bunu birkaç yıl önce fark ettim; sanırım geç kaldım. Aşağıdaki seçeneklere bakın.

İpucu-7.AutoCAD Tabloları Arasında Hücreleri Birbirileriyle Bağlantılama

AutoCAD‘de tabloları hemen hemen Microsoft Excel’deki kadar güçlü yaratabiliriz. Ayrıca formüller kullanabilir ve basit hesaplamaları da yapabiliriz. Ancak, başka bir tablonun bir hücresindeki diğeri de kullanabileceğinizi biliyor musunuz?

Detaylar için, Tablolardan AutoCAD’e Bilgi Bağlantılama isimli makalemi okuyun.

İpucu-8. Bloğu Patlatma Esnasında Öznitelik “Attribute” Değerlerini Koruma

Blok öznitelikleri “Block attribute” sahip olmak için güzel bir araçtır. Metin stilini ve ebatını açıklama bloğu olarak korumak için kullanabiliriz. Çizim başlığı ve antet bloğu bunun için iyi bir örnektir. Sorun şu ki bloğu bir şekilde patlatmamız gerektiğinde, öznitelikğe “attribute” koyduğumuz bilgileri kaybederiz.

Özniteliklerin “Attribute” değerlerini korumak için, bloğu EXPLODE komutunu kullanarak patlamayın. Bunun yerine BURST komutunu kullanın.

İpucu-9. Köprülerin “Hyperlink” Kullanılabilirliğini Arttırma

Köprüler “Hyperlink”, nesneleriniz için bilgi sağlamak için çok kullanışlıdır. Herhangi bir nesneyi üretici/destek web sitesine, teknik destek e-postasına, şartname belgelerine bağlayabilirsiniz. Köprü “Hyperlink” kullanarak nesneleri nasıl referans göstereceğinize buradan bakın.

İpucu-10. Taramaya “Hatch” Çıtçıtlanmayı “Snap” Etkinleştirme

Eski AutoCAD sürümleri, taramalara “hatch” çıtçıtlanmaya izin veriyordu; fakat daha yeni sürümlerde, bu özellik AutoCAD performansını optimize etmek için ön tanımlı olarak devre dışı bırakıldı. Bununla birlikte; şayet bu özelliği tekrar etkinleştirmek isterseniz, bunu Çizim Ayarları “Drafting Settings“ iletişim kutusundan yapabilirsiniz.


Bu davranış OSOPTIONS sistem değişkeni tarafından kontrol edilir. Daha fazla bilgiyi buradan okuyun.

İpucu-11. XY Koordinatlarını Excel’den AutoCAD’e İçe Aktarma

Excel dosyasından koordinatları kullanarak çizgiler çizmeniz gerekiyor mu? Bunu yapmak için en iyi uygulama Civil3D veya diğer saha modelleme yazılımlarıdır. Ancak, bunu sadece AutoCAD kullanarak yapamayacağınız anlamına gelmez! Ayrıntıları buradan okuyabilirsiniz.

İpucu-12. Çok Satırlı Yazının “Mtext” İçeriğini Küçük veya Büyük Harfe Değiştirme

Bir hata yaptınız ve yazdığınız metni küçük harf veya büyük harf olarak değiştirmek isteyebilirsiniz. Her şeyi yeniden yazmanız mı gerekiyor? Olmaz! Bunu yapmak aslında kolay.

 1. Yerinde Yazı Düzenleyicisinde “In Place Text Editor” sağ tıklayın ve Büyük/Küçük Harf Değiştir “Change Case“ seçeneğini seçin.
 2. Alternatif olarak, metni büyük harf olarak ayarlamak için, Ctrl + Shift + U tuşlarına basın VEYA metni küçük harf olarak ayarlamak için, Ctrl + Shift + L tuşlarına basın.

İpucu-13. Nesne Tutamaçlarını Kullanmak Gerektiğinde Grup “Group” Aracını Kullanma

Şayet nesneyi birlikte değiştirmeniz gerekiyorsa, bunları seçmek özellikle çiziminiz oldukça karmaşık olduğunda sıkıcı olabilir. Blok bir seçenektir. Ancak, bloklarla çalışmak, nesneler grubunu bir bütün olarak düzenlememiz gerektiği anlamına gelir. AutoCAD’in Grup “Group” aracı bu amaç için daha uygun olabilir. Bloğun doğru çözüm olmadığını düşündüğünüzde grupları kullanarak elde edebileceğiniz bazı avantajlar vardır. Bloklar, şayet dinamik blok oluşturmazsanız sadece bir tutamaç noktasına sahip olmanıza izin verir. Gruplar “Group” orijinal nesnelerin tutamaçlarını koruyacak olup; bunları tek tıklamayla kolayca seçmenize imkan sağlar.

İpucu-14. Görüntü Bakışları “Viewport” İçin AutoCAD Makroları

Yerleşimler “Layout” ve görüntü bakışları “viewport” ile çalışıyor musunuz? Bu iki konuda sizi daha da verimli hale getirmek için birçok harika makroyu Araç Paleti Makroları isimli makalemde bulabilirsiniz!

İpucu-15. Çok satırlı Öznitelikler “Attribute Yaratma

AutoCAD artık çok satırlı öznitelikleri “multiline attribute” kullanmamıza izin veriyor. Bu, sadece basit tek satırlı metin “text” kullanarak değil; çok satırlı metinlerin “mtext” birçok avantajını kullanmamıza olanak sağlamaktadır. Böylece:

 1. Artık metin maskesini “text mask “ kullanabiliriz.
 2. Artık özniteliklerde istifli metinler oluşturabiliriz.
 3. Ve daha çoklu satır avantajı da kullanımımıza sunulmuş olacak!

Not: Blok özniteliklerinde “attribute” istiflemeyi etkinleştirmek için, ATTIPE sistem değişkeninin değerini 1 olarak değiştirmeliyiz.

İpucu-16. Unutulmuş Ölçülendirme Aracı: DIMROTATED

Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi yanyana farklı açılara sahip nesneleri ölçülendirirken hiç sorun yaşadınız mı? DIMALIGNED aracını kullanarak istediğiniz ölçü nesnesini elde edemezsiniz. DIMROTATED aracını kullanarak bunu yapabilirsiniz. Aşağıdaki şekilde DIMALIGNED ve DIMROTATED arasındaki karşılaştırmaya bakın.

Bu konuda belge veya araç çubuğu yok. Unutulmuş olabilir; ama eminim ki gerçekten kullanışlı bulacaksınız!

 

İpucu-17. Hızlı Düzenleme İçin Köşe Yuvarlama “Fillet” ve Pah Kırma “Chamfer”

Tamam, köşe yuvarlamanın “fillet” ve pah kırmanın “chamfer” ne olduklarını biliyorsunuz. Nesneleri hızlıca düzenlemek için, köşe yuvarlama “fillet” ve pah kırma “chamfer” araçlarını kullanabileceğimizi biliyor musunuz?

 1. Budama “Trim” ve pah kırma “chamfer” araçları kolayca bir köşe oluşturmak için kullanılabilir. Yarıçap “Radius” (veya pah kırma mesafesi “chamfer distance”) olarak sıfır (0) kullanın. Bu yarıçap “radius” (veya pah kırma mesafesi “chamfer distance”)  değerleri ile çizgiler uzatılacak veya budanacaktır. Yarıçapı “Radius”/ Mesafeyi Distance” geçici olarak sıfır (0) olarak değiştirmek için Shift tuşuna basılı tutun.
 2. Yukarıdaki yöntemlerden şayet nesnelerden biri bir sürekli çizgi “polyline” ise, çizgileri sürekli çizgi “polyline” olarak birleştirir.
 3. Tanımlanan yarıçaptan bağımsız olarak paralel çizgileri kapalı bir şekil haline getirmede bir yay yaratmak için, köşe yuvarlama “fillet” aracını kullanın.

İpucu-18. Hızlı Özellikler “Quick Properties” Paletini Kullanarak Metinleri Hizalama

Hızlı özellikler “quick properties” paletinden nefret mi ediyorsunuz? Etmeyin! Birçok kullanıcının AutoCAD‘i yavaşlattığından ve paletin ortaya çıkması nedeniyle ekranı engellediğinden dolayı bu paleti açılır açılmaz kapattığını biliyorum. Ancak, bu ipucu okuduktan sonra kullanmayı düşünmelisiniz. Hızlı özellikler paletini metinleri hızlı bir şekilde hizalamak için, kullanabilirsiniz. Bu güzel ipucunu mutlaka okuyun.

İpucu-19. Koordinatları Etiketleme

AutoCAD‘de koordinatımızı Dinamik öznitelik blokları kullanarak otomatik olarak etiketleyebiliriz, Tüm detayları buradan okuyabilirsiniz.

İpucu-20. Çok Renkli Çizgiler Yaratma

Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi çok renkli bir çizgi oluşturmanız mı gerekiyor? İmkansız görünüyor, ama evet yapabilirsiniz!

Güzel bir numara değil mi? Burayı tıklayarak nasıl yapıldığını görebilirsiniz!

İpucu-21. Çubuğu “Spline” Sürekli Çizgiye “Polyline” Dönüştürme

Çubuklarınızı “Spline” sürekli çizgiye “polyline” mi dönüştürmeniz gerekiyor? En kolay yol, şayet hızlı araçlara “express tools” sahipseniz, FLATTEN komutunu kullanmaktır. Ancak, AutoCAD programınızda hızlı araçlar “express tools” yüklü değilse, daha başka yollar da vardır. Bunları öğrenmek için, burayı tıklayın.

İpucu-22. Düxensiz “Non-Uniform” Ölçekle Nesneleri Düzenleme

Daha önceden aşağıdaki şekilde görünen gibi bir dairesel bir korkuluk oluşturmaya çalışmıştım ve bu benim için tam bir meydan okumaydı. Cephe görünüşünde bu korkuluk, aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi gittikçe daha sıkı görünmeliydi. Peki bunu nasıl sağlayacaktım.

Çözüm oldukça basitti. Ama bu sıkıcı tekrarlayan bir görevdi. Öncelikle korkuluk panelini bir blok olarak oluşturmanız, ardından bir eksende farklı bir ölçekle çiziminize yerleştirmeniz gerekiyor. Buradan tam açıklamaya bakın.

İpucu-23. AutoCAD ‘de 2 Boyutlu 2B “2D” İzometrik Çizim Yaratma

AutoCAD, 2 boyutlu 2B “2D” izometrik çizim yapmanıza izin veren bir ayara sahiptir. Çıtçıtlanma ızgara stilini değiştirerek izometrik modu etkinleştirebilirsiniz. AutoCAD’de 2 boyutlu 2B “2D” İzometrik Çizim Yapma

İsimli bu makalemde nasıl ayarlanacağına dair ayrıntıları görebilirsiniz.

İpucu-24. İzometrik Ölçü ve Yazı Yaratma

23 numaralı ipucunda, izometrik çizimin nasıl oluşturulacağını öğrendiniz. Ama yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi izometrik yazı ve ölçülerin nasıl oluşturulacağını biliyor musunuz? AutoCAD’de İzometrik Yazı ve Ölçü isimli makalemde bunu nasıl yapabileceğinizi görebilirsiniz.

İpucu-25. İzometrik Ölçü Oku Yaratma

Birçok AutoCAD kullanıcısı bunu fark etmemiş olabilir. İzometrik bir çizimdeki ölçü okuna bakınız. Doğru görünmüyor. Aşağıdaki şekilde görünene benzediğini varsayabiliriz.

Bu ipucu size, ölçüleriniz için nasıl bir izometrik ok oluşturacağınızı gösterecektir. Bu ipucu kendi ölçü okunuzu yaratmanız için de kullanılabilir. Buradaki ipucuna bakın: İzometrik Ölçü Oku Yaratma

İpucu-26. Stilleri Standardınıza Uymaya Zorlama

Günlük iş akışınız içerisinde sahip olduğumuz bir sıkıntı da: bazı çizimleri stillerinizle eşleştirme zorunluluğudur. Ölçü stilleri, yazı stilleri, tabakalar “layer” için bu eşleştirmeyi yapmak kolaydır. Sorun hali hazırda farklı stillere sahip olan bir çizimimiz olduğundadır ya da daha kötüsü, stiller aynı ada sahiptirler; ama stillerin özellikleri farklıdır! Bu ipucu muhtemelen size yardımcı olacaktır: Ölçü Stillerinizi AutoCAD Çizim Standartlarınıza Uymaya Zorlama

İpucu-27. AutoCAD’in seçim davranışını Değiştirme

AutoCAD çok özel bir uygulamadır. Kısa yolları kullanmak için farklı bir yola sahiptir. Kullanıcılara veri sormanın farklı yollarına sahiptir. Birçok diğer uygulama iletişim kutusu kullanılırken, AutoCAD komut satırını kullanır. Ayrıca nesneleri seçmek için de birçok farklı yola sahiptir. Çoğu Windows uygulamasında, yeni bir nesne seçtiğiniz zaman, önceki seçim kümesi silinir. Seçim setine nesne eklemek için, CTRL veya SHİFT tuşlarına basmanız gerekir. AutoCAD‘i bu şekilde kullanmak zorunda değilsiniz. Şayet AutoCAD‘in sahip olduğunuz diğer uygulamalar gibi davranmasını istiyorsunuz. PICKADD sistem değişkeninin değerini 0 olarak değiştirerek seçim davranışını ayarlayabilirsiniz. Bu sistem değişkeninin ön tanımlı değeri ikidir (2).

Yönetim “Manage”

İpucu-28. Tüm Nesnelerin Özelliklerini Tabakaya Göre “Bylayer” Olarak Ayarlama

Birçok özelliği ayrı ayrı farklı olarak atanmış çizimleri hiç beğenmem. Özellikle de tüm nesneleri 0 tabakasına “layer” çizilmiş çizimleri! Çoğu zaman özellikleri tekrar Tabakaya Göre ”ByLayer” olarak değiştirmek zorunda kalırsınız. Ama bu baya fazla zamanınızı alır. Bunun yapılması kolay olmalı; CTRL A tuşlarını kullanarak çizimdeki tüm nesneleri seçip aşağı açılır Özellikler “Properties” menüsünden Tabakaya Göre “Bylayer” seçeneğini seçerek özellikleri değiştirebiliriz… Değil mi? Pek sayılmaz! Bloklar içindeki nesnelerin özellikleri değiştirilmeyecektir. Allahtan, SETBYLAYER aracına sahip olduğumuz için şanslıyız.

Şayet bu aracı kullanmakta sorun yaşıyorsanız, detaylar için buraya bakın.

İpucu-29. Çiziminizden İnatçı Tabakaları Silme

Temizleme “Purge” aracı, çizimimizden tabakaları “layer” temizlememiz gerektiğinde akla gelen ilk araçtır. Bununla birlikte, bazı tabakalar “layer” inatçıdırlar ve temizlenemez. Bu sizi rahatsız ediyorsa, o zaman bu ipucu sizin için faydalı olabilir. İnatçı  tabakaların “layer” çiziminizden nasıl kaldırılacağını anlatan bu ipucuna bakın.

İpucu-30. Hangi Nesneler Hangi Tabaka Üzerinde?

Oldukça karmaşık bir çizim yaptığımız zaman, hangi nesnenin hangi tabaka “layer” üzerinde olduğunu kontrol etmemiz zorlaşıyor. Bunu Tabaka Gezinti “Layer Walk” aracıyla (LAYWALK komutu) ile kolayca kontrol edebilirsiniz.

LAYWALK Komutu ile Tabakaları “Layers” Yönetin isimli bu AutoCAD ipucu makalesinde detayları okuyabilirsiniz.

İpucu-31. Ölçüleri “Dimension” veya Taramaları “Hatch” Önceden Ayarlanmış Bir Tabakaya “Layer” Yerleştirme

Tabaka “Layer” standartlarını yönetmek bazen çok zordur. Çiziminize ölçü “dimension” veya taramalarınızı “hatch” yerleştirmeden önce tabakayı “layer” değiştirmeyi unutabiliyoruz. Şayet AutoCAD’de tabakalar standardı “layer standard” konusu ile ilgileniyorsanız ve kullanıcının hata yapmasını önlemek istiyorsanız, bu ipucunu  muhakkak okumanızı tavsiye ediyorum.

İpucu-32. Bir Çizimdeki Tabaka İsimleri Listesini Excel Tablosu Olarak Yaratma

Tüm tabakalarınızı “layer” ve özelliklerini bir Excel tablosuna rapor etmeniz mi gerekiyor? Korkmayın… Bunu yapması çok kolay! Bu ipucunu kullanabilirsiniz.

Tekrar Kullanılabilir İçerikler

İpucu-33. Blokları Kullanarak Dosya Ebatını Küçültme

Bloklar “Block” en önemli üretkenlik araçlarından biridir. Bu konuda pek çok makale yazdım. Yeniden kullanılabilir içerik kullanmak daha hızlı, kolay yönetilebilir ve daha sonra birçok otomatikleştirme işleri için kullanılabilir. Detayları buradan okuyun.

İpucu-34. Blok Kütüphanelerinden Araç Paletleri Yaratma

Şayet standart olarak düşündüğünüz bir çiziminiz varsa, bu çizimdeki blokları kullanmak isteyebilirsiniz. Blokları yönetmenin en kolay yolu, araç paletini kullanmaktır. Yani çizimleri açmalı, her bloğu palete sürükleyip bırakmalı mıyız? Tabi ki hayır! Tasarım merkezini “Design Center” kullanabilir ve sadece birkaç tıklama ile paletleri oluşturabilirsiniz! Tasarım merkezini açın, dosyayı bulun. (Dosyanızın sol tarafındaki (+) simgesini tıklayarak ağacı genişletin, Bloklar “Blocks” öğesine sağ tıklayın. Araç Paleti Yarat “Create Tool Palette” aracını görüyor musunuz? Bu araca tıklayın. Bu çizim dosyanızdaki tüm bloklar bir palette yerleştirileceklerdir.

İşte bu yüzden blok kütüphaneleri olarak çizimlere sahip olmalısınız.

İpucu-35. AutoCAD Çizim Referanslarının Klasör Yollarını Yeniden Bağlama

Klasör yolu değiştikten sonra diğer çizim dosyaları, yazı tipleri veya baskı yapılandırma dosyaları gibi AutoCAD referans dosyalarını nasıl güncelleyebilir ve klasör yollarını yeniden nasıl bağlayabilirsiniz? Referans Yöneticisi “Reference Manager“ bu karmaşanın cevabıdır.

Detayları buradan okuyun.

İpucu-36. Blok Tanımını Çoğaltma

Mevcut bir bloktan benzer bir blok oluşturmak istediğinizde, bunu nasıl yaparsınız? Bloğu patlatıp “explode” farklı adla bloğu yeniden mi yaratırsınız? Fakat bu yöntemle birçok dinamik blok parametresi ve eylemi ile blok oluşturduğunuzda çok fazla sorun yaşarsınız! Dinamik blok Düzenleyicisinde “Dynamic Block Editor”, bloğu farklı olarak kaydedebiliriz. Evet, Aç/Kaydet “Open/Save” panelinde Bloğu Farklı Kaydet “save block as“ aracı var!

İpucu-37. Dinamik Blokta Maske “Mask“ ve Hizalamayı Kullanma

Dinamik bloklar çok kullanışlı olabilir. Dinamik blok eylemleri ile yapabileceğimiz birçok hile var. Bu ipucunda, (P & ID, elektrik şeması, vb.) şematik çizimler için hizalama “align” aracını kullanabilirsiniz.

Yeterince iyi değil mi? Maske ekleyin, sembolü yerleştirdiğinizde, çizginiz otomatik olarak kırpılır. Sembolünüzü taşımanız gerektiğinde, çizgiyi değiştirmenize gerek yoktur, çünkü hali hazırda kırpılmış durumdadır! Detayları buradan okuyabilirsiniz.

Kullanıcı Arayüzü ve Ulaşılabilirlik Araçları

İpucu-38. Shift Tuşu Kombinasyonlarını Kullanma

Herkes daha hızlı çalışmak ister ve muhtemelen bu işi daha az tuş veya araç kullanarak yapmak ister. İşinizi hızlandırmak için, hiç Shift tuşunu kullandınız mı? Shift tuşunu kullanarak kısa yollara erişebilir, araçları geçersiz kılabilirsiniz. Buradan ortak 6 Shift tuşu kombinasyonuna bakın.

İpucu-39. AutoCAD Komut Takma Adları “Alias”

AutoCAD‘deki en güçlü kısa yol, komut takma adı “alias”dır. Örneğin çizgi komutunu etkinleştirmek için, sadece L girip Enter tuşuna basmanız yeterlidir. Şayet komut takma adlarının “alias” tam listesini görmek isterseniz veya özelleştirmek isterseniz, acad.pgp dosyanızdan bunu yapabilirsiniz.

Komutların takma adlarını “alias”  nasıl görebileceğinizi ve yönetebileceğinize bir göz atın.

İpucu-40. AutoCAD Klavye Kısa Yolları

Hemen hemen tüm AutoCAD kullanıcıları acad.pgp dosyasını biliyorlar. En azından bu dosyanın nasıl kullanılacağından haberdarlar. Ama Ctrl, Shift veya Alt] tuşları ile birlikte fonksiyon tuşlarını (F1 – F12) kullanarak kısa yolları biliyor musunuz? Buradan AutoCAD kısa yollar listesine bakın.

İpucu-41. AutoCAD Komutları Arasında Geçiş Yapma

Şayet AutoCAD‘e yeniyseniz ve benim gibi dinozorların ve AutoCAD ninjalarının komut satırını nasıl kullandıklarını gördükçe, muhtemelen siz de aynısını yapmak istiyorsunuzdur. Burada sorun, AutoCAD‘in birçok komut ve sistem değişkenine sahip olmasıdır. Birisi bana 1600 gibi bir şey söylediğini hatırlıyorum. İşin iyi tarafı şu ki; komut satırındaki çoğu komut, şeritte de benzer bir isim kullanır ve aracı bulmak için, komut satırında görüntülenen komut isimleri arasında geçiş yaptırabiliriz. Örneğin, bir dikdörtgen yaratmak istiyorsunuz. R yazıp Enter tuşuna basmayı denediniz. Tabi ki, bu doğru komut değil. RE değildir. Böyle deneme yapmanıza gerek yok. İlk (veya birkaç) karakteri girin ve komutlar arasında geçiş yapmak için, TAB tuşuna basın!

İpucu-42. Farenin Tekerleğinin Hızını Kontrol Etme

Hiç fare tekerleğinin çok hızlı görüntü yaklaşma “zoom in” yaptığını hissediyor musunuz? ZOOMFACTOR sistem değişkeninin değerini değiştirebilirsiniz. Bu değişkenin ön tanımlı değeri altmış (60) tır. Daha yüksek bir değer görüntü yaklaşma “zoom in” hızını artıracak ve daha düşük değer hızı düşürecektir. Geçerli değer 3 ila 100 arasındadır. Detaylar için buraya tıklayın.

İpucu-43. Fare Tekerleğinin Yönünü Değiştirme

Hiç fare tekerleğinin yönünün yanlış olduğunu hissediyor musun? Şayet önceden Inventor programını kullanıyorduysanız, AutoCAD‘in Inventor programı gibi davranmasını istersiniz. Inventor programında fare tekerleğinin yönünün tersine çevrilebileceğini biliyorum. Bu davranışı AutoCAD‘de de kontrol etmek için, ZOOMWHEEL sistem değişkenini kullanabilirsiniz. Detaylar için buraya tıklayın.

İpucu-44. Palet Yerleşimlerini Optimize Etme

Autodesk AutoCAD‘de paletleri kullanmaya başladı. Palet kullanmanın avantajı, OK düğmesine tıklayıp iletişim kutularında olduğu gibi kapatmak zorunda kalmadan, değeri anında değiştirebilmenizdir. Paletleri kullanmak çok daha kolay ve bunları her zaman açıp ekranınızın bir yerinde bırakabilirsiniz. Sorun, tüm paletlerin açılmasının çizim alanınızı küçültmesidir. Bu ipucu, palet yerleşimini nasıl optimize edeceğinizi anlatmaktadır. Böylece ekran alanınızı feda etmeden avantajlara sahip olabilirsiniz. Detayları buradan okuyabilirsiniz.

İpucu-45. lk Kurulum ile Çalışma Ortamınızı “Workspace” Ayarlama

Farklı ortamlarla çalışmanız gerektiğinde ya da en azından kendi ara yüzünüzü, şablonunuzu vs. ayarlamanız gerektiğinde AutoCAD’in çalışma ortamı “workspace” aracı çok kullanışlıdır. AutoCAD’in 2010 sürümünden beri Autodesk İlk Kurulum “Initial Setup” özelliğini tanıttı. Bu, ayarlarınızı kolayca kurmak için, kullanabileceğiniz bir sihirbazdır. İlk kurulumla ilgili en çok sevdiğim şey, şablon ve sektörümüzü kolayca tanımlayabilmemizdir. Buradan ilk kurulum hakkında bilgi edinin.

İpucu-46. Bunu Unutma! Postiti Yapıştırma

Favori dosyalarınız veya favori araçlarınız var mı? Favorilerinizi uygulama menüsünde veya ekranınızın diğer bölümlerinde yapışkan notlar olarak görebilirsiniz. PIN simgesine bakın.

Şayet bu özellik hoşunuza gittiyse, o zaman iğneleyin! Detayları buradan okuyabilirsiniz.

İpucu-47. KKS “UCS” Ikon Pozisyonunu Kontrol Etme

Yeni bir AutoCAD çizimi başlattığımızda KKS “UCS” simgesi kullanılabilir hale gelir ve orijinde (0,0) kilitlenir. Ancak, şayet orijin çizimimizin ortasında kalırsa, KKS “UCS” ikonu her zaman görüş alanımızda olacağı için, sizi rahatsız edecektir. Çözüm çok kolay… UCSICON sistem değişkenini Orijinde değil “Noorigin” olarak değiştirebilirsiniz.

KKS “UCS” simgesinin özelliklerine bir göz atın. Burada değiştirebileceğin şeyi beğenebilirsiniz.

İpucu-48. Genişletilmiş Araç İpucu Davranışını Kontrol Etme

AutoCAD bir şeride sahip olduğundan beri, Autodesk imlecinizi bir aracın üzerinde bir süre tuttuğunuzda, genişletilmiş yardım sunmaktadır. Bu AutoCAD’i kullanarak öğrenen ve bir araç hakkında hızlı bir açıklama öğrenmek isteyen kişiler için harika bir özelliktir.

Kıdemli kullanıcılar için, bu genişletilmiş yardım çok faydalı olmayabilir. Araç ipucunun sizi rahatsız ettiğini hissedebilirsiniz. Sitemizde bu davranışı kontrol etme konusundaki ipucunu görebilirsiniz.

İpucu-49. Klasik “Classic” Tabaka “Layer” İletişim Kutusunu Kullanma

Tabaka Özellikleri “Layer Properties“ iletişim kutusu artık palet kullanıyor. Değişiklikleri uygulamak için, iletişim kutusunu kapatmadan herhangi bir şeyi değiştirebilirsiniz. Ancak, herhangi bir nedenle klasik iletişim kutusunu kullanmak istiyorsanız, endişelenmeyin. Klasik “classic” iletişim kutusunu hala kullanabilirsiniz.

Her şey sistem değişkeni ile ilgili. Sitemizde bu davranışı nasıl kontrol edeceğinizi görün.

İpucu-50. Şeritin Kısayol Tuşlarını Kullanma

Her uygulamanın kısa yolları vardır. AutoCAD‘in komut takma adlarının da benzersiz kısa yolları var. Ancak artık, şeridi olan uygulamalara uygulanabilecek şerit kısa yollarını kullanabiliriz! Microsoft Office uygulamalarının bu kısa yolları vardır ve şeride sahip tüm Autodesk uygulamalarının da kısa yolları var. Şerit Kısa Yolları ile çalışma alanınızı genişletin ve hızlanın.

İpucu-51. Tüm AutoCAD Sistem Değişkenleri Listesini Görme

Birçok durumda, seçenekleri Seçenekler “Options” iletişim kutusundan değiştirebilirsiniz. Ancak, komut satırına yazarak değiştirmenizi gerektiren pek çok sistem değişkeni vardır. Ve şayet ciddi bir şekilde özel komutlar oluşturmaya veya programlama yapmaya devam etmek istiyorsanız, sistem değişkenlerini bilmeniz gerekir. Sistem değişkeni, sürümden sürüme değişebilir. Kıdemli bir programcı olsanız bile, bunları zaman zaman kontrol etmeniz gerekebilir. Bu ipucunu okuyun: Tüm AutoCAD Sistem Değişkenleri Listesini Görme

İpucu-52. Sistem Değişkenlerini Yedekleme

Şayet makinenizde hızlı araçlar “Express tools” yüklüyse, sistem değişkenleri listesini görebilir ve sistem değişkenlerini kolayca değiştirebilirsiniz. Size listeyi gösteren, geçerli değeri, ilk değeri ve ne yaptığını açıklayan bir iletişim kutusu açabilirsiniz. Bu araçla ilgili güzel şey, işler ters gittiğinde sistem değişkenlerinizi yedekleyip; geri yükleyebilmeniz!

Sistem değişkenlerini nasıl yedekleyebileceğinizi buradan okuyun.

İpucu-53. Çizimlerinizi Açmanın Harika Bir Yolu – Sürükle ve Bırak!

Bazen çizim dosyalarımı iletişim kutusundan açmaktan nefret ediyorum. Bazı dosyaları küçük bir iletişim kutusundan bulmak kolay değildir, bu yüzden onu Windows Gezginimden veya arama/bulma “search/find” yaparak bulma ihtiyacı duyuyorum. Bu dosya konumunu açık iletişim kutusunda işaret etmem de, zaman kaybı oluyor. Peki ben ne yapacağım? Dosyanızı açmak istediğiniz uygulamaya sürükleyip; bırakabilirsiniz! Bunu yapmak için kullanabileceğiniz diğer yolları görmek için bu ipucuna bakın.

İpucu-54. Alt Nesne “Sub Object“ Seçim Filtresini Kullanma

Autodesk artık alt nesneleri “sub object” kullanarak nesneleri değiştirmemize izin veriyor. 2 boyutta 2B “2D” veya 3 boyutta 3B “3D” nesneleri hızlıca değiştirmek için, alt nesneleri “sub object” kullanabiliriz. Alt nesneleri “Sub object” kolayca seçmek için, nesne seçim filtresini kullanabilirsiniz.

Alt nesne “Sub object” seçim filtresini nasıl kullanacağınızı ve nesnelerinizi nasıl değiştirebileceğinizi buradan görebilirsiniz.

İpucu-55. Araç Paletlerini Koruma

Bu aralar ben ve bir arkadaşım bir çizim sistemi geliştirmek için, bir proje sunmaya çalışıyoruz. Bu, yeniden kullanılabilir içerikleri, şablonları, çizim standartlarını ve bazı özelleştirme araçlarını oluşturacağımız anlamına geliyor. Bu esnada aklımıza şu soru geldi: Araç paletlerini nasıl koruyacağız?

Paletlerinizi nasıl koruyacağınızı öğrenmek için, bu ipucuna bakın!

İpucu-56. Şerit Panellerini Yapışkan Yapma

AutoCAD’de şerit ara yüzüne sahip olmak; sık sık farklı sekmelere gitmek zorunda kaldığınız için can sıkıcıdır. Sık kullandığım bazı panelleri ayırıp, şeritin Giriş “Home” sekmesine yapıştırabiliriz. AutoCAD Şerit Yapışkan Panelleriyle Yapışkan Hale Geldi ipucuna bakın.

Baskı “Plot”, PYayımlama “Publish” ve Paylaşma “Share”

İpucu-57. Elektronik-Transfer “E-Transmit” İçin Dosyalarınızı Paketleme

Artık 21. yüzyılda yaşıyoruz (buna yüzyılda ihtiyacınız olmayacak). Çoğumuz dijital verilerle çalışıyoruz. Ayrıca AutoCAD ile çalışırken de birçok ditital veri üretiyor ve kullanıyoruz. Dosyalarımızı başka kişilere göndereceğimiz zaman, bazen bir referans çizim xref”, bir baskı stili tablosu “plot style table”, özel yazı karakterleri “text font” gibi bazı dosyalarımızı göndermeyi atlıyoruz. Aslında endişelenmenize hiç gerek yok! AutoCAD‘in bir çizim ile ilgili tüm dosyaları bir zip dosyasına göndermesini sağlamaya yarayan bir aracı vardır. Bir daha hiçbir dosyayı atlamayacaksınız! Detayları buradan okuyun.

İpucu-58. Yerleşimde “Layout”/Kağıt alanda Görüntü Bakışını “Viewport” Döndürme

Şayet bir harita mühendisi, inşaat mühendisi veya mimarsanız, model alanında gerçek dünyadaki koordinat ve oryantasyonda çizim yapmanız gerekmektedir. Ancak bazen çizimin yönelimini, baskı/ yayınlama amacı için kağıtla eşleşecek şekilde döndürmek isteriz. Sitemizde AutoCAD’de Kağıt Alanda (Yerleşimde “Layout”) Görünüşü Döndürme ile ilgili ipuçlarına bakın.

İpucu-59. AutoCAD Baskınızı “Plot” 5 Adımda Hazırlayın

Yeni başlayanlar için baskı ayarlarını yapmak genellikle kafa karıştırıcıdır. Ölçek kullanmak, antet blokları oluşturmak, vb. Baskı almak aslında çok kolaydır. Tasarım (Çizim) işlerinizi bitirdikten sonra, Bastır “Plot” veya Yayımla “Publish” düğmesini tıklarsınız. Ancak, modelinizi yerleşimlerde “layout” uymanız gereken bazı kurallar ve yapmanız gereken bazı adımlar vardı. AutoCAD çiziminizi baskı için kolayca nasıl hazırlayacağınızı görün.

İpucu-60. 3 Boyutlu 3B “3D” Çizimleri Tel Kafes “Wireframe” Olarak Sıvama “Render”

3 boyutlu 3B “3D” çizimimi tel çerçeve “wireframe” imajı olarak sıvama “render” yapabilir miyim? Bu sorubana birçok kez soruldu. Bunu yapamazsınız; ancak, çiziminizi tel kafes “wireframe”, skeç “sketchy” veya görsel stiller olarak tanımlayabileceğiniz herhangi bir imaj olarak bastırabilirsiniz. Tel Kafes “Wireframe” Görüntüsünü AutoCAD’den nasıl sıvama “render” yapabileceğinizi buradan okuyun.

İpucu-61. PLT veya PRN Dosyasını Bastırma “Plot”

Bir PLT veya PRN dosyası aldınız ve bu dosyayı bastırmak mı istiyorsunuz? Bu,.plt veya .prn dosyalarınızı nasıl bastırabileceğinize dair bir ipucudur.

İpucu-62. AutoCAD Çiziminden Yüksek Çözünürlüklü İmajlar Yaratma

Çiziminizi MS Word veya PowerPoint belgesinde sunmanız mı gerekiyor? Bunun için, çizimden bir imaj (resim) oluşturmamız gerekiyor. Bunu yapmanın en yaygın yolu ekran görüntüsünü yakalamaktır. Ancak yakaladığınız görüntüyü belgenize yerleştirdiğimizde görüntü yeterince iyi görünmeyecektir. Yüksek çözünürlüklü görüntüye sahip olmak ve çizim stillerini uygulamak istiyoruz. Hiç çiziminizi bastırmayı denediniz mi? AutoCAD, WebeYayımlama “Publish toWeb” baskı sürücülerine sahiptir. Böylece çıktılarınızı JPEG veya PNG biçiminde “format” alabilirsiniz! Şayet daha fazla dosya biçimine “format” ihtiyacınız varsa, yeni baskı sürücüleri de ekleyebilirsiniz. Böylece TIFF, TGA veya BMP gibi sıkıştırılmamış imajlar elde edebilirsiniz! Detayları buradan okuyun.

Görselleştirme

İpucu-63. Çizim Gibi Skeçler Yaratma

Yukarıdaki şekilde görünen görüntü normal bir AutoCAD çizimiydi. Aslında bir skeç oluşturmadım; ancak görsel stilleri “visual style” değiştirebiliyoruz, bu yüzden bir skeç gibi görünüyor. Skeçin nasıl oluşturulacağını buradan görebilirsiniz.

İpucu-64. AutoCAD’de Bump Haritaları “Bump Maps”  Gerçek Zamanlı Olarak Gösterme

Autodesk, AutoCAD’i bir sadece bir 2 boyut 2B “2D” çizim uygulaması olmaktan çok daha ileri götürdü. En büyük avantaj, AutoCAD Architecture gibi dikey ürün platformu olarak kullandığınız zamandır. Ancak temel AutoCAD‘de de, insanları 3 boyut 3B “3D” yetenekleri ile etkileyebilirsiniz. AutoCAD’in 2011 sürümünden itibaren, bumb haritaları “bump maps“ gerçek zamanlı olarak gösterebilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınızı buradan okuyabilirsiniz.

İpucu-65. Tabaka Durumları “Layer States“ ile Farklı Çizim Sunumları Yaratma

Çiziminizin farklı sunumlarını göstermek için tabakaları sık sık açmanız/kapatmanız mı gerekiyor? Veya çizimlerinizi farklı görüntü bakışlarında “viewport” farklı şekilde mi sunmalısınız? Bunu tabaka durumlarını “layer state”  kullanarak kolayca yapabilirsiniz. Burada çiziminizin farklı sunumlarını nasıl oluşturabileceğinizi görün.

Otomatikleştirme ve Özelleştirme

İpucu-66. Veri Süzme “Data Extraction “ ile Çiziminizi İleri Seviyeye Taşıma

Tekrar ediyorum; AutoCAD sadece bir çizim aracı olarak da kullanılabilir. Bununla birlikte; verileri kullanabilir ve zaman çizelgeleri, parça listeleri ve delik tablosu gibi raporlar da oluşturabilirsiniz. Bu, veri süzmeyi nasıl kullanabileceğinizi gösteren bir ipucudur. Ayrıca AutoCADBeyni parça listesi oluşturmak için, veri süzme kullanımına bir örnek de veriyor.

İpucu-67. Bloklarınızı Hızlıca Sayma

DATAEXTRACTION aracı çok ayrıntılı bilgiler verebilmesine rağmen, bazen tasarımınız hakkında fikir vermek için bloklarınızı hızlı bir şekilde saymanız gerekir. BCOUNT bunun için doğru bir araçtır. AutoCADBeyni bu ipucunu bloğunda belirtiyor.

İpucu-68. Tarama “Hatch Alanını Alan “”Field” Nesnesi ile Raporlama

Metin alanı “Text field”, çiziminizdeki hemen hemen her şeyi raporlamak için kullanışlı bir otomasyondur. Antet bloğunda, çizim tarihi, dosya adı gibi öğeleri otomatik olarak göstermek için, alan “field” kullanabilirsiniz. Ayrıca kat planındaki mahal alanlarını “area” da raporlayabilirsiniz.

Detaylar için, buraya tıklayın.

İpucu-69. Kendi Özel AutoCAD Çizgi Tipinizi “Linetype” Yaratma

AutoCAD’de zaten çok sayıda çizgi tipi “linetype” var. Ancak, ihtiyaçlarınızı karşılamak veya yerel standardı eşleştirmek için kendi çizgi tiplerinizi “linetype” oluşturmanız gerekebilir. Şayet AutoCAD programınızda hızlı araçlar “express tools “ yüklü ise, bunu yapmak zor değildir. Öğretici makaleyi buradan okuyun.

İpucu-70. AutoCAD’de Coğrafik İmajlar

Bu özellik sadece AutoCAD Map, Civil3D ve Raster Design için kullanılabilir durımdadır. Fakat şayet normal AutoCAD kullanıyorsanız, bu ücretsiz yardımcı programı kullanarak bu özelliğe sahip olabilirsiniz. Detayları görün ve buradan indirin.

İpucu-71. Metin “Text” Nesnenizi Başka Bir Dile Çevirme

Metinlerinizi başka bir dile çevirmeniz mi gerekiyor? Bu, bunu yapmak için tasarlanmış bir araçtır!

Detayları görün ve buradan indirin.

İpucu-72. AutoCAD Başlangıç İletişim Kutusunu Kullanma

AutoCAD’in eski başlangıç iletişim kutusunu özlüyor musunuz? Ben bu eski başlangıç iletişim kutusunu seviyorum, çünkü AutoCAD yeni bir çizim oluşturmadan önce şablonumuzu “template” seçmemize izin veriyor. En basit bir şablon  “template”  için metrik veya emperyal seçim yapabiliriz. Şayet yeni bir çizim oluştururken her seferinde bu iletişim kutusunu göstermek isterseniz, STARTUP sistem değişkeninin değerini 1 olarak ayarlayın.

İpucu-73. Windows Gezgininde “Windows Explorer” AutoCAD Bilgisini Görüntületme

Her dosyanın meta veri bilgisi vardır. Dosyayı açmadan önce bilgilere hızlı bir şekilde bakmak yararlı olabilir. Ayrıntıları görüntülemeyi seçtiğinizde meta veriyi göstermesi için, Windows Gezgini “Windows Explorer” ayarlayabilirsiniz.

Nasıl yapılacağını buradan görün.

İpucu-74. DWG Özellikleriyle Çalışma

Bu ipucu, dosyanın meta verisini açığa çıkarmanın yöntemini anlatan gelişmiş bir ipucudur. Dahası, Windows Gezgininde gösterebileceğiniz daha fazla bilgiyi de özelleştirebilirsiniz.

Daha fazlasını görmek ister misiniz? Bu DWG özelliklerini nasıl optimize edebileceğiniz anlatan çok güzel bir makaledir.

İpucu-75. Çizimi Kaydetme Esnasında Eski Bir Sürüm Olarak Kaydetmeyi Ön tanımlı Olarak Ayarlama

Şirketinizde farklı AutoCAD sürümleriniz var mı? Şayet varsa, karşılaşacağınız bir problem çizim dosyası sürümleridir. AutoCAD’de tasarımlarınızı tamamlayıp; daha eski sürüm olarak kaydetmeniz gerekiyor ve bunu bazen yapmayı unutuyorsunuz ve meslektaşınız çizim dosyanızı açamıyor. Bunun olmasını önlemek için, AutoCAD‘i varsayılan olarak dosyaları AutoCAD‘in eski sürümüne kaydetmesi için, ayarlayabilirsiniz. Araçlar “Tools” menüsünden Seçenekler “Options” seçeneğini seçin(Ya da komut satırına OP yazıp Enter tuşuna basın).

Bu örnek için ben,  kaydedilme sürümünü AutoCAD 2000 LT 2000 sürümü olarak ayarladım.

İpucu-76. DWG Gerçek Görüntüleme “TrueView”: Herhangi Bir Dwg Sürümünü Açma ve Dönüştürme

Bu 75 nolu ipucunun tam tersidir. AutoCAD‘in eski sürümüne sahipseniz ve daha sonraki sürüm tarafından kaydedilen dosyaları alırsanız ne olur? Bu olay tek br dosya da başınıza gelirse, işiniz kolay olabilir. İş arkadaşlarınızdan birisine dosyayı eski sürüme dönüştürmesini isteyebilirsiniz. Peki, yüzlerce çiziminiz varsa, ne olacak?

Ücretsiz bir DWG görüntüleyici olan DWG TrueView uygulamasını kullanabilirsiniz. Sadece DWG dosyasınıaçmakla kalmaz, dosyaları eski sürüme kaydedebilirsiniz. Ayrıca, bir klasördeki tüm dosyaları topluca dönüştürebilirsiniz. DWG TrueView uygulamasını buradan indirin: http://autodesk.com/dwg

İpucu-77. Çok Satırlı Yazıya “Mtext” Kendi Sembolünüzü Ekleme

Şayet bir çok satırlı yazı “mtext” nesnesi yaratırken farenizi sağ tıklarsanız, önceden tanımlanmış semboller eklemenize izin veren bir bağlamsal menü görürsünüz. Bu menüye kendi sembollerinizi veya metninizi ekleyebilirsiniz.

Kendi sembollerinizi/ metinlerinizi koymak için, bu AutoLISP kodunu buradan kullanabilirsiniz.

İpucu-78. Özel Alanları “Field” Kullanma

Alanlar “Field” birçok durumda çok yararlıdır. Birçok çizim ve nesne özellikleri alanlarla gösterilebilir. Ancak, kendi alanınızı oluşturmanız gerekebilir. Bu adım adım öğreticide pafta setleri “sheet set” özelinde kendi özel alanlarınızı “field” nasıl yaratacağınızı okuyabilirsiniz.

İpucu-79. AutoCAD’de Yeni Bir Komut Yaratma

Şayet yeni bir AutoCAD komutu oluşturmayı öğrenmek istiyorsanız, bu ipucu yararlı olabilir. Bu karmaşık bir öğretici olmayıp; en azından size nasıl yapılacağını hızlı bir şekilde verebilir. Bu eğitici hakkında detayları okumak için,  burayı tıklayın.

İpucu-80. Sağ Tıklamaya Komutlar Ekleme

Artık yeni bir komutun nasıl oluşturulacağını biliyorsunuz, onu sağ tıklama menüsüne nasıl ekleyebiliriz? Nesneleri seçmek, sağ tıklamak ve aracı görmek istiyoruz. Şayet bunu nasıl yapacağınızı bilmek istiyorsanız, bu ipucunu buradan okuyabilirsiniz.

İpucu-81. Bir Şerit Paneli Yaratma

Artık araç çubuğunda yeni bir komut, sağ tıklama menüsünde yeni komut oluşturabilirsiniz. Peki, bir şerit paneli oluşturmaya ne dersiniz? Şayet şeridi kullanmayı seviyorsanız, şeridinde yeni komutunuzu almak ta istersiniz. Bir şerit panelin nasıl oluşturulduğunu bu ipucunda okuyun.

İpucu-82. AutoCAD’de Varsayılan Olarak Yerel Yardım Dosyasını Kullanma

AutoCAD (ve diğer Autodesk ürünleri) 2011 sürümünden itibaren artık çevrimiçi yardım dosyasını varsayılan olarak kullanmaktadır. Bunu çeşitli nedenlerden dolayı beğenmemiş olabilirsiniz. Varsayılan yardım dosyasını yerel yardım dosyasına değiştirebilirsiniz. Hala html dosyası kullanılır; ancak en azından her zaman internet bağlantısı gerektirmeyen yerel dosya kullanılmış olur.

İpucu-83. AutoCAD’de Koordinatları Etiketleme

Bu ipucu, AutoCAD‘de dinamik blokları ve alanları “field” nasıl kullanabileceğinizle ilgili bir ipucudur. Koordinatınızı etiketlemek için, kolayca bir açıklama bloğu yerleştirebilirsiniz. Bu çok kolay ve yapmanız için, tek ihtiyacınız olan AutoCAD programıdır! Bu ipucu, AutoCADBeyni.com daki oldukça popüler ipuçlarından biridir.

Nasıl Yapılacağını Okuyun: AutoCAD’de Koordinatları Etiketleme

İpucu-84. Bir Bloktaki Birden Fazla Noktanın Koordinatlarını Raporlama

Bu ipucu, 83 numaralı ipucu ile benzer olup; buradaki zorluk, birden fazla belirlenmiş noktaya sahip olmak ve bunları bir bloktan süzüp alma zorunluluğudur.

Bu ipucunu okuyun: Bir Bloktaki Çoklu Koordinatları Raporlama

Sorun Giderme

İpucu-85. AutoCAD Yükleme Hatasını Düzeltme

AutoCAD‘i kurmakta sorun mu yaşıyorsunuz? O zaman yalnız değilsiniz. AutoCAD’i yüklemek çoğunlukla kolaydır. Ancak, AutoCAD kurulumundan önce kurulan birçok ön koşul vardır. Yükleme başarısızlığının çoğu bu aşamada gerçekleşir. AutoCAD‘i yüklemeye başlamadan önce her şeyi kontrol etmek isteyebilirsiniz. Veya yükleme başarısız olduğunda bu listeyi kontrol edebilirsiniz. Kurulum kontrol listesini buradan okuyun.

İpucu-86. AutoCAD Grafik Sorunlarını Giderme

Her yıl AutoCAD yapılandırmaları daha karmaşık hale gelir. Örneğin Autodesk, Donanım hızlandırmayı başlattığında, AutoCAD 2007 sürümünde bu karmaşıklıkta büyük bir sıçrama oldu. Bu, grafik ile ilgili olabilecek AutoCAD kilitlenme sorunlarını gidermek için, bir kontrol listesidir. Buradaki bilgilere bakın.

İpucu-87. AutoCAD Çizimlerim Doğru Değil

Şayet büyük bir çizim üzerinde çalışıyorsanız veya orijin noktasından (0,0,0) çok uzakta nesneler çizerseniz; çiziminizin artık doğru olmadığını  görebilirsiniz. Bu sorunu çözmek için, aşağıdakileri yaparak çizimin içerisindeki koordinat adetlerini azaltmayı deneyebilirsiniz:

 1. Şayet Model konumunuz için global koordinat kullanmanız gerekmiyorsa, modelinizi 0,0,0 koordinatına (orijin) yaklaştırın.
 2. Şayet global koordinat kullanmanız gerekiyorsa, daha büyük bir birim “unit” kullanmayı düşünün (m veya fit, veya daha büyük. Bu sorun çoğunlukla mm biriminde “unit” gerçekleşir.)
 3. Modelinizi 0,0,0 koordinatında çizmeyi ve yalnızca ana planda global koordinatı kullanmayı da düşünebilirsiniz. Modelinizi master planında global koordinat kullanarak harici referans çizimi (XREF) olarak yerleştirin.
 4. Teknik_ressam_Hakan tarafından önerilen bir başka iyi çözüm: Modeli 0,0’da çizebiliriz. Daha sonra proje konumunu tanımlamak için kaydedilmiş bir UCS oluşturun. Proje konumu için koordinat almanız gerektiğinde, kaydedilen koordinatı etkinleştirebilirsiniz.

İpucu-88. AutoCAD Şeritini Sabitleme

Bazen şeritin düzeni bozulur ve sadece bu uyarıyı görürsünüz: Şeridin yüklü olan sekmesi veya paneli yok.

Şayet bu hata mesajını görüyorsanız, şeridi nasıl düzeltebileceğinizi buradan okuyabilirsiniz.

İpucu-89. AutoCAD’de Çoklu İşlemci Kullanımını Etkinleştirme/Devre Dışı Bırakma

Bilgisayarınızın çoklu işlemci desteğini AutoCAD için kullanıyor musunuz? Emin değil misiniz?  WHIPTHREAD  sistem değişkenini nasıl kontrol edeceğinizi buradan görün.

İpucu-90. Sayfa Seti Yöneticisinin “Sheet Set Manager” Performansını Arttırma

Şayet Sayfa Seti Yöneticinizin “Sheet Set Manager” bir performans sorunu olduğunu düşünüyorsanız, bu ipucu size yardımcı olabilir. Sayfa Seti Yöneticisi performansını iyileştirmek için tüm ipuçlarını okuyun.

İpucu-91. AutoCAD’de Son Dokümanlar Listesinden Yapışkan Sayfa Setlerini Temizleme

Son Belge Listesini Temizle ” Clear Recent Document List” aracını kullansanız bile, Sayfa Setleri “Sheet Set” bir süre sonra Menü Tarayıcısında Son Kullanılan Belgeler “Recent Documents”  listesine geri döner. Sayfa Seti Yöneticisini “Sheet Set Manager” (SSM komutu) çalıştırırsanız ve Sayfa Seti Yöneticisinin Son Kullanılan Belgeler “Recent Documents” listesinde bir şeyiniz varsa, bunlar gerçekten geri gelir. Bu bir yan etki olup; uzun bir süre için bir sayfa setini “sheet set” kullanmamış olsanız bile, sayfa setinde bugünün tarihinin “date” alanının kullanılmasından dolayı bu yan etki gerçekleşir.

Son belge listesinden listelenen AutoCAD sayfa setlerinden kurtulmakta sorun yaşıyorsanız, bu ipucunu okuyun.

İpucu-92. Dosya Aç “Open File” İletişim Kutusu Görüntülenmiyor

Bir dosya açmayı veya kaydetmeyi denediğinizde, iletişim kutusunu görmediğiniz oldu mu? İletişim kutusu yerine, komut satırında veya dinamik girişte aşağıdaki metni görürsünüz.

Bu sorunun sebebi bir sistem değişkeninin değişmesidir. Komut satırına FILEDIA yazıp Enter tuşuna basın. 1 değerini girin ve tekrar Enter tuşuna basın. Şimdi Dosya Aç “Open File” iletişim kutusunu normal olarak görmelisiniz.

İpucu-93. Birden Fazla CAD Dosyasını Tek Bir AutoCAD Oturumunda Açma

AutoCAD, bir AutoCAD oturumunda birden fazla dosya açabilir. Windows Gezgininde bir DWG dosyasını çift tıkladığınızda dosyanın açık durumdaki AutoCAD oturumunda açılmasını umarız. Ama Windows Gezgininden, bir dosyaya çift tıkladığınızda, dosyayı başka bir AutoCAD oturumunda mı açıyor? AutoCAD‘in dosyayı tek bir oturumda yeni pencere olarak açmasını sağlamak için, SDI sistem değişkeninin değerini 1 olarak ayarlamanız gerekir.

İpucu-94. Baskı “Print” İşlemini Hızlandırma

AutoCAD 2008 sürümünde bize baskı için ARKAALANDA PLANLAMA İŞLEMİNİ “BACKGROUND PROCESSING“ tanıttı. Bunun arkasındaki teori, çalışmaya devam edebilmeniz için baskı sırasında bilgisayarınızı serbest bırakmasıdır. Kulağa hoş geliyor. Bir şey yayınladığımda veya sayfa Seti Yöneticisinden “Sheet Set Manager” toplu olarak çıktı alırken bunu seviyorum. Sorun şu ki, arka planda planlamayla baskı alırken, baskı işlemi daha uzun sürüyor. Bilgisayar hem baskıyı hem de çalışmanızı işlediğinden baskı işlemi daha uzun sürüyor. Ben de bu özelliği kapatmayı denedim ve bunu başardım. WOW! Eski baskı hızı geri döndü. Onu kapalı tuttum ve baskı işlemlerim artık çok daha hızlı. Tüm makaleyi ve baskı hızını nasıl optimize edeceğinizi buradan görün.

İpucu-95. Fare İşaretçisi Sorunsuz Bir Şekilde Hareket Etmiyor

Fare imlecinizi sorunsuz hareket etmiyor ve etrafta zıplıyor mu? Şayet düzgün olarak çalışsa, işaretçi aslında çizim karelaj çizgilerine yapışır ve bir sonraki karelaj kesişim noktasına atlar. Muhtemelen kazayla karelaj çıtçıtlanmayı açmışsınızdır. F9 tuşuna basarak karelaj çıtçıtlanma modunu kapatın.

Öğrenme ve Bilgi Güncelleme

İpucu-96. 12 Adımda AutoCAD’de Ustalaşma Rehberi

AutoCAD‘i kendi başınıza öğrenmeye çalışmak zor olabilir. Bu ipucu, sonunda AutoCAD‘e hakim olana kadar öğrenebileceğiniz 12 adımdan oluşur. Acele etmeyin. Hiç kimse bir gecede herhangi bir şeyde usta olamaz! AutoCAD’de Uştalaşmak için 12 Adım ipucunu okuyun.

İpucu-97. AutoCAD’de Daha Verimli Olmak İçin On Yol

96 numaralı ipucu, AutoCAD‘i öğrenmek için yapılması gereken adımlardan bahsederken, bu ipucu, AutoCAD ile daha verimli veya üretken olmayı öğrenmek için gerekenleri anlatıyor. 96 numaralı ipucunu takip ettikten sonra, güzel bir rehber. Ama şayet öğrenmeye yeni başlıyorsanız, bu ipucu atlamayın! AutoCAD’de Daha Verimli Olmak için On Yol isimli bu makaleyi muhakkak okuyun.

İpucu-98. AutoCAD’i Güncel Tutma

Bu makale, kullandığınız AutoCAD programını güncel tutmak için, takip edebileceğiniz birçok kanalı ve kaynağı göstermektedir. AutoCAD’i nasıl güncel tutacaksınız.

İpucu-99. Yeni Özellikler Penceresi “New Features”

AutoCAD yazılımınızı düzenli olarak güncelliyor musunuz (GÜNCELLEME, yeni bir şey olsa da yeni bir şey daha iyiyi garanti etmez)? Yoksa aralıklarla mı güncelleme yaparsınız? Ne olursa olsun, yeni sürümün neler sunabileceğini bilmek ve anlamak zor olabilir. AutoCAD‘in içinde bulunan yeni özellikleri ve gelişmeleri anlamanıza ve anlamanıza yardımcı olacak bir araç vardır. Buna Yeni Özellikler Penceresi denir!

İpucu-100. Favori CAD Kaynaklarınızı Takip Etmek için Bilgi Merkezini “Info Center“ Kullanma

Bu sonuncu ipucu. Zamanımızın çoğunu AutoCAD kullanarak harcıyoruz (tabi ki, bazılarınız). Fakat çok meşgul olduğumuz zaman, favori CAD kaynaklarımızdan gelen güncellemeleri kaçırıyoruz. Kaçırmamak gerekiyor! Web 2.0 teknolojisi hakkında iyi bir şey RSS. RSS okuyucuları ve hatta AutoCAD programının kendisidir. AutoCAD‘i kullanarak güncellemeleri görebiliriz! Şayet bilgisayarınız internete bağlanıyorsa, ekranınızın sağ üst köşesindeki bilgi merkezinden önceden tanımlanmış kaynaklardan güncellemeleri de içeren uyarı mesajları alabilirsiniz!

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.