1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Benzer Nesneleri Seç ve Düzenleme Komutunu “Editing Command” Bir Seferde Hepsine Uygula

Farzedin ki, Duvar “Wall” isimli tabaka “layer” içindeki nesnelerin hepsinin tabakasını “layer” değiştirmek istiyorsunuz. Veya, pencere “window” isimli öbeklerinizin “blocks” içinde kullanılan kesik çizgi “hidden” çizgi tipini “linetype”  değiştirmek istiyorsunuz. İşte ihtiyacınız olan nesneleri seçmenin hızlı ve kolay yolu aşağıda.

 

SELECTSIMILAR komutu (İlk olarak AutoCAD’in 2011 sürümü ile gelmiştir.) Bu komut size çiziminiz içerisindeki benzer nesneleri seçmenize olanak sağlar. Benzer nesneleri seçmek için, aşağıdaki adımları takip edin:

  1. Ön tanımlı ayarları kullanmak için, bir veya birden fazla nesneyi seçtikten sonra sağ tıklayın ve açılan kısa yol menüsünden benzerleri seç “select similar” komutunu seçin.
  2. Veya ayarları tanımlamak için, komut satırına selectsimilar yazıp Enter ‘a basın. ve bir veya birden fazla nesneyi seçin. Seçimi bitirmek için Enter’a basın.  Nesneleri seçin veya [Ayarlar]:Select objects or [SEttings]:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, Benzerleri seçim Ayarları “Select Similar Settings” iletişim kutusunu açmak için, Ayarlar “Settings” seçeneğini kullanın.
  3. Benzerlik tanımı için istediğiniz özellikleri (renk, tabaka, çizgi tipi gibi) seçin.
  4. İletişim kutusunu kapatmak ve istenen benzer nesnelerin seçilmesi için OK düğmesine tıklayın.
  5. Bir düzenleme “editing” komutunu çalıştırın. Nesneler halen seçili durumda olacağı için düzenleme komutunu bu seçili nesnelere uygulayabilirsiniz.

SELECTSIMILARMODE Sistem Değişkenini Kullanma

SELECTSIMILARMODE sistem değişkeni size Benzerleri seçim Ayarları “Select Similar Settings” iletişim kutusunda tanımladığınız renk, tabaka, çizgi tipi gibi benzerlik kriterlerini önceden ayarlamanıza olanak sağlar. Böylece SELECTSIMILAR  komutunu kullandığınızda ayarlar iletişim kutusunu açıp gerekli seçim kriterlerini tıklamanıza gerek kalmaz. Bu SELECTSIMILARMODE sistem değişkeni değeri makine dilinde kaydedilir ve şu anlama gelir. Değişkenin değeri seçtiğiniz kriterlerinin her birinin matematiksel sayı değerinin toplamıdır. Bu sistem değişkeninin ön tanımlı değeri 130 dur. (tabaka “layer” seçimi için 2, + isim “name” Theseçimi için 128 = “130.)

Kullanabileceğiniz kriterlerin her birinin matematiksel sayı değeri aşağıdadır:

Sayı Değeri

Kriter

0 Nesne Tipi
1 Renk “Color”
2 Tabaka “Layer”
4 Çizgi Tipi “Linetype”
8 Çizgi Tipi Ölçeği “Linetype Scale”
16 Çizgi Kalınlığı “Lineweight”
32 Baskı Sitili “Plot Style”
64 Yazı sitili “text styles”, ölçü sitili “dimension styles” ve tablo sitili “table styles” dahil olmak üzere Nesne Sitili “Object Style
128 Öbekler “blocks”, resimler “images”içeren referans nesneler için İsim “Name” including blocks, xrefs, and images

Hızlı Seç “Quick Select” benzer nesneleri seçmenin bir başka yoludur. Bir sonraki makalemde sizlere Hızlı Seç özelliğini anlatacağım.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.