1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Baskı İçin Pafta Ayarı “Page Setup” Yaratma Öğreticisi

Baskı ayarlarınızı çok sık değiştiriyor musunuz? Çizimleri çeşitli şekillerde bastırıyor musunuz? Örneğin taslak baskı ve son baskı. Yoksa çeşitli yerleşimler “layout”  yaratıyorsunuz ve bunları farklı şekilde bastırmanız mı gerekiyor?

Baskı için ayarları içeren pafta ayarlarını “page setup” kaydedebilirsiniz. Pafta ayarı “Page setup” bir yerleşime “layout” eklenir; böylece ayarları bir yerleşimden “layout” diğerine kolayca değiştirebilirsiniz.

Bir pafta ayarı “page setup” oluşturmak, baskı “plot” ayarlarını belirtmek gibidir, bu yüzden ilk önce Baskı “Plot” iletişim kutusunu nasıl kullanacağınızı bilmelisiniz.

Autodesk tarafından AutoCAD‘in kullanıcılarca özelleştirilebilmesi amaçlanmıştır; ancak özelleştirme AutoCAD‘in en karmaşık özelliklerinden biridir. AutoCAD‘i kişiselleştirme konusunda usta olmanız için gereken bilgileri edinin!

Yeni bir pafta ayarı “page setup” oluşturmak için, (model sekmesi de dahil) istenen sekmeyi sağ tıklayın ve Pafta Ayar Yöneticisi “Page Setup Manager” seçeneğini seçin. (Şayet yerleşim “layout” sekmelerini görmüyorsanız, durum çubuğunda Model düğmesi bulunur. Bu düğmeye sağ tıklayın ve Yerleşim sekmelerini Görüntüle “Display Layout tabs“ seçeneğini seçin.)

 1. Pafta Ayar Yöneticisinde “Page Setup Manager” Yeni “New” düğmesine tıklayın. İsim girin. Şayet mevcut pafta ayarlarınız “page setup” varsa, tüm ayarları sıfırdan oluşturmaya çalışmaktan kaçınmak için, Şununla Başla: “Start with:” listesinden birini seçebilirsiniz. OK düğmesine tıklayın.
 2. Yazıcı/Baskı makinesi “Printer/Plotter” bölümünde, aşağı açılır listeden istediğiniz yazıcıyı veya baskı makinesini seçin. Bu, farklı düzenler için farklı cihazlar kullanmanıza izin verir. Kağıt Ebatı “Paper Size” bölümünde bir kağıt boyutu seçin. Bu, farklı düzenler için farklı sayfa ebatlarını kullanmanıza olanak tanır.
 3. Baskı Alanı “Plot Area bölümünde, ne bastırmak istediğinizi seçin. Seçenekleriniz, model alanda veya bir yerleşim “layout” sekmesinde bulunup bulunmadığınıza bağlıdır ve şunları içerebilir: Yerleşim ”Layout”, Görüntü “Display”, Sınırlar “Limits”, Kapsamlar “Extents” ve Pencere “Window”.
 4. Baskı Ofsetleme “Plot Ofset” bölümünde, sol alt köşeden bir marjin (boşluk) belirtebilirsiniz. Bunu, çiiminizi bir kağıdın farklı bölümlerine yerleştirmek için yapabilirsiniz. Ayrıca, Baskıyı Ortala “Center the Plot” işaretleme kutusunu işaretleyerek kağıdı ortalayabilirsiniz.
 5. Baskı Ölçeği “Plot Scale” bölümünde, ölçeği aşağı açılır listeden ayarlayın veya Sayfaya Sığdır “Fit to Paper“ onay kutusunu işaretleyin. Tek tek görünümleri ölçeklediğiniz için çoğu yerleşim 1: 1 ölçeğinde bastırılır. Çiziminizle birlikte çizgi kalınlıklarını ölçeklendirmek için, Çizgi kalınlıklarını Ölçekle “Scale Lineweights“ işaretleme kutusunu da işaretleyebilirsiniz.
 6. Baskı Stil Tablosu “Plot Style Table“ bölümünde, şayet kullanmak istiyorsanız, bir baskı stil tablosu seçin. Baskı stilleri, baskının nasıl görüneceğini belirler ve farklı baskılar için farklı görünümler oluşturmanıza olanak tanır.
 7. Gölgeli Görüntü Bakışı Seçenekleri “Shaded Viewport Options“ bölümünde, bir model çiziminin nasıl görüneceğini belirlersiniz. Görsel stiller “Visual styles“ ve çözünürlük “resolution” seçenekleri arasından seçim yapabilirsiniz. Bir yerleşim “layout” sekmesinde bulunuyorsanız Gölge Baskısı “Shade Plot” aşağı açılır listesi kullanılamaz. Kalite “Quality” aşağı açılır listesinden bir kalite de seçebilirsiniz.
 8. Baskı Seçenekleri “Plot Options“ bölümünde, çizgi kalınlıklarını “lineweights” bastırmayı isteyip; istemediğinizi ve baskı stillerini “plot style” kullanmayı isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz. Son olarak kağıt alanı nesnelerini çizmek isteyip istemediğinizi de seçebilirsiniz. Son olarak; şayet kağıt alanında 3 boyutlu 3B “3D” nesneler oluşturduysanız, bu nesnelerin arka çizgilerini gizleyebilirsiniz.
 9. Çizim Yönü “Drawing Orientation“ bölümünde, çiziminizi dik “portrait”, yatay “landscape” (varsayılan) veya baş aşağı “upside down“ olarak bastırmayı seçebilirsiniz.
 10. Sonucu beğenip beğenmediğinizi görmek için, Ön izleme “Preview” düğmesine tıklayın. Pafta Ayar Yöneticisine “Page Setup Manager” dönmek için, OK düğmesine tıklayın. Yeni pafta ayarını “page setup” seçin, Geçerli olarak Ayarla “Set Current “ düğmesine bastıktan sonra Kapat “Close” düğmesine tıklayın.
 11. Pafta Ayarını “Page setup” değiştirmek için, Pafta Ayar Yöneticisini “Page Setup Manager” tekrar açın, değiştirmek istediğiniz pafta ayarını “page setup” seçin ve Düzenle “Modify” düğmesine tıklayın.

Pafta ayarını “Page setup” kullanmak için, PLOT komutunu çalıştırın. Baskı “Plot” iletişim kutusunda, iletişim kutusunun üstündeki Pafta Ayarı “Page Setup”  bölümünde İsin “Name” aşağı açılır listesinden istediğiniz pafta ayarını seçin. Ardından çizimi bastırın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.