1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Baskı Çeşitlilikleri Yaratmak için Tabaka “Layer” Baskınlıkları “Overrides” Yaratma

Geçenlerde, bir site üyemiz bana çizimi yazıları haricinde nasıl siyah beyaz bastıracağımızı sordu. Bu konuda bir kaç düşüncem olmakla birlikte en kullanışlı yöntemin tabaka “layer” baskınlıkları “overrides” özelliğini kullanmak olduğunu düşünüyorum (diğer yöntemler baskı stillerini “plot styles” kullanma ve tabaka durumları “layer “states” özelliğini kullanma).

Öncelikle çiziminiz için bazı baskı varyasyonları yaratmak istediğinizi ele alalım. Bunu yapmanın bir yolu Görüntü Bakışı’nda “Viewport” tabakanın “layer” özelliklerini değiştirmektir. Bu yolla, tabakalarını o tabakalara verilen özellikler ile — renk, çizgi tipi, v.b.g. — gösteren bir görüntü bakışıyla “viewport” ile birlikte bir yerleşime “layout” sahip olursunuz. Diğer bir yerleşim üzerinde, çok farklı bir sonuç elde etmek için tabaka özelliklerini değiştirebilirsiniz. Aslında, bu değişiklikleri her bir Görüntü Bakışı “Viewport” için, yaparsınız.  Fakat bu makalede, ben her bir yerleşim için bir Görüntü Bakışınız olduğunu kabul edeceğim.

Örneğin, yerleşimin bir tabakasının rengini yeşilden siyaha değiştirebilirsiniz. Bu özellik tabaka baskınlıkları “layer overrides” olarak adlandırılmaktadır.

Tabaka Baskınlığı Ayarlama

Bir Görüntü Bakışı “Viewport” için tabaka özelliklerinin nasıl ayarlanacağı aşağıdadır:

  1. Bir yerleşimi “layout” görüntületin ve model alana girmek için, istenen görüntü bakışının “viewport” içerisine çift tıklayın.
  2. Tabaka Özellikleri Yöneticisini “Layer Properties Manager” açın. Burada 5 özel sütun göreceksiniz –  (Görüntü Bakışı) GB Rengi “VP Color”, (Görüntü Bakışı) GB Çizgi Tipi “VP Linetype”, (Görüntü Bakışı) GB Çizgi Kalınlığı “VP Lineweight”, (Görüntü Bakışı) GB Şeffaflığı “VP Transparency” ve (Görüntü Bakışı) GB Baskı Stili “VP Plot Style “–.
  3. O Görüntü Bakışı “Viewport” için bir tabakanın özelliklerini baskınlaştırmak için, istenen sütundaki tabaka öğesine tıklayın; aynen bir tabakanın özelliğini değiştirmek isterken yaptığınız gibi.

Baskınlaştırılmış Görüntü Bakışı “Viewport” geçerli (aktif) Görüntü Bakışı olduğu zaman, Tabaka Özellikleri Yöneticisi “Layer Properties Manager” o baskınlık için bir açık mavi dikdörtgen görüntületir. Ev “Home” sekmesi üzerinde Tabakalar “Layers” panelindeki Tabaka “Layer” aşağı açılır listesi de aynı açık mavi dikdörtgeni görüntületir.

Sekil-1

Tabaka Baskınlığını Kaldırma

Bir baskınlığı kaldırmak için, Tabaka Özellikleri Yöneticisini “Layer Properties Manager” açın ve aşağıdakilerin bir tanesini yapın:

  • Bir tabaka için tek bir özellik baskınlığını kaldırmak için, — örneğin Renk “Color” baskınlığını ele alalım.– baskınlığı olan tabakanın Renk “Color “ sütununa sağ tıklayın ve Şunun için Görüntü Bakışı Baskınlıklarını Kaldır “Remove Viewport Overrides For” seçeneği içinde >Renk “ Color” seçeneği altında > Sadece Aktif Görüntü Bakışında “In Current Viewport Only” veya Tüm Görüntü Bakışlarında “In All Viewports” seçeneğini seçin.
  • Bir tabaka için tüm özellik baslıklarını kaldırmak için, tabakaya sağ tıklayın ve Şunun için Görüntü Bakışı Baskınlıklarını Kaldır “Remove Viewport Overrides For” seçeneği içinde > Seçili Tabakalar “Selected Layers” seçeneği altında > Sadece Aktif Görüntü Bakışında “In Current Viewport Only” veya Tüm Görüntü Bakışlarında “In All Viewports” seçeneğini seçin.
  • Tüm özellik baskınlıklarını kaldırmak için, herhangi bir tabakaya sağ tıklayın ve Şu Görüntü Bakışı Baskınlıklarını Kaldır “Remove Viewport Overrides For” seçeneği içinde > Tüm Tabakalar “All Layers” seçeneği altında > Sadece Aktif Görüntü Bakışında “In Current Viewport Only” veya Tüm Görüntü Bakışlarında “In All Viewports” seçeneğini seçin.

Siz baskı varyasyonlarını nasıl yaratıyorsunuz? Tabaka baskınlıklarını kullanıyor musunuz? Yorum yazabilir ve tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz!

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Altlıklar “Underlay” Hakkında

Revit’te koordinasyon ve inşaat için farklı kotlardaki bileşenlerin ilişkisini anlamanız gerektiğinde Altlıklar “Underlays” yararlıdırlar. Video: …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.