1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Ayarlanabilir Köşelere Sahip Dikdörtgen Yaratma Bölüm-1

Bir görüntü bakışını “viewport” tutamaç düzenleme ile, bir dikdörtgeni tutamaç düzenlemenin ne kadar farklı olduğunu fark ettiniz mi?

Sündürmek için, bir görüntü bakışının “viewport” sağ üst köşesini tutup düzenlediğinizde, görüntü bakışının “viewport” çerçevesi dikdörtgen şeklini korur. Yeni köşe konumunuzu özgürce seçebilirsiniz. Böylece yalnızca görüntü bakışını “viewport” ölçeklendirmekle kalmaz; genişlik ve yükseklik arasındaki oranı, dikdörtgen şeklini kaybetmeden değiştirebilirsiniz.

Görüntü bakışını “Viewport” Sündürme

Ancak bir dikdörtgenin sağ üst köşesini tuttuğunuzda düzenlediğinizde, dikdörtgen deforme olur. Dikdörtgen, dikdörtgen olarak kalması gerektiğini bilemez. AutoCAD dikdörtgeni sadece, kapalı bir sürekli çizgiler polyline” grubu “olarak düşünür. Şayet isterseniz, dikdörtgeni seçin ve Özellikler “Properties” paletinde (Ctrl + 1) kontrol edin; dikdörtgenin gerçekten bir sürekli çizgi “polyline” olduğunu keşfedeceksiniz.

AutoCAD’de Dikdörtgeni Sündürme

AutoCAD’in 2010 sürümünden itibaren programa eklenen geometrik parametreler özelliği, kolayca bir dikdörtgen olduğunu bilen bir dikdörtgeni yaratmanıza yardımcı olabilir. Aslından dikdörtgen nedir? Kenarları birbirleri ile  90 derece açı yapan geometrik şekil demektir. Açı bu geometrik şekli net olarak açıklamaktadır. Bu nedenle, açıların 90 derece olarak kalmasını sağlamalıyız.

İşte bu işi nasıl yapacağınız:

  1. Bir dikdörtgen “rectangle (REC komutu) çizin.
  2. Şeritin Parametrik “Parametric“ sekmesi içerisinde > Geometrik “Geometric“ paneline ve Dik “Perpendicular“ düğmesini tıklayın.
  3. Birinci nesneyi seçin: “Select first object:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, dikdörtgenin üst yatay çizgisine tıklayın.
  4. İkinci nesneyi seçin: “Select second object:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, soldaki dikey çizgiyi seçin. Dikdörtgenin sol üst köşesinin yanında Diklik “Perpendicular“ simgesini göreceksiniz.
  5. Sol alt ve sağ alt köşede birleşen iki çizgi için de aynı işlemi tekrarlayın.

Not: Şayet 4 köşenin dördüne de Diklik “Perpendicular“ geometrik kısıtını “geometric constraint” uygulamaya çalışırsanız, Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi, AutoCAD‘in kısıtlamayı uygulayamayacağını bildiren bir mesaj alırsınız. Bunun nedeni, dikey olarak sınırlandırılmış 3 köşeye sahip olduğunuzda, son köşenin zaten dik olması zorunluluğu ve bu nedenle aşırı kısıt “constraint” uygulamış olmanızdır.

Artık, sağ üst köşeyi tutabilir ve tutamaç düzenleme yapabilirsiniz; dikdörtgeniniz de tıpkı bir görüntü bakışı “viewport” çerçevesi gibi davranacaktır!

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.