1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoLISP Kullanarak Bir Yazı Sitilinin “Text Style” Yazı Karakterini “Font” Değiştirme

Yazı Sitilinin “Text Style” Yazı Karakterini “Font” Değiştirme

Şu anki küreselleşme akımı döneminde, çoğu zaman başkalarından gelen çizimler üzerinde çalışmak zorunda kalabiliyorsunuz. Bazen size dışarıdan (başkalarından) gelen çizimlerin kalitesini kontrol edemeyebiliyorsunuz. Böyle bir durumda, dışarıdan (başkalarından) gelen çizimler üzerinde tamirat (geliştirme) yapmanız gerekebiliyor. Bu görevleri standartlaştırarak ve AutoLISP kullanarak bu işleri yaparsanız tür görevler daha az sıkıcı hale getirilebilirler.

Özellikle farklı ülkelerde büroları bulunan çok uluslu firmalarda (örneğin Siemens, ABB, GE gibi) şayet çizimin hazırlandığı ülkenin sektör kuralları (çizim standartları) ile çizimin gönderildiği ülkenin sektör kuralları (çizim standartları) bir birini tutmaması durumunda, yapılacak işlerden birisi de çizimdeki metinlerin “text”, ölçülerin “dimensions”, özniteliklerin “attributes” ve tablolar & notların içerisindeki yazı karakterini “font” değiştirmektir. Bütün bu metinler kendi öbeğine “block” dahil olduğundan, görevi gerçekten gerekli olduğundan daha karmaşık hale gelmektedir.

Bununla birlikte, metinlerin birçoğu yazı sitili “text style” tarafından kontrol edilir. Bundan dolayı, gerçekte iş yazı sitili “text style” içerisinde tanımlanan yazı karakterini değiştirmektir. Fakat çok sayıda yazı sitili “text style”  vardır. Böylece bu iş zaman alıcı hale gelir.

Fakat ben bu değiştirme işini küçücük bir AutoLISP ile hallediyorum. AutoLISP fonksiyonu yazı sitiline “text style” tanımlanmış yazı karakteri dosyasını bir başkası ile değiştiriyor. Bu AutoLISP fonksiyonu sizden 2 parametre istiyor. Bunlardan ilki mevcut yazı sitilinin “text style” ismi, diğeride bu yazı sitili “text style” ile ilişkilendirilecek olan yazı karakter “font” dosyasının ismi.

Bu AutoLISP dosyasını burdan indirebilirsiniz: chngFontOfTxtStyle

AutoLISP Fonksiyonu Nasıl Kullanılır

Bu fonksiyon aşağıdaki şekliyle kullanılabilir:

(chngFontOfTxtStyle “<TextStyleName>” “<DifferentFont.xtn>”)

Sizin de fark ettiğiniz gibi, bu fonksiyon sadece bir AutoLISP programı içinde kullanılabilir. Bu çağrılan AutoLISP programı size ihtiyacınız olan kullanıcı arayüzünü sağlayabilir. Aşağıda bu fonksiyonu kullanarak oluşturulan bir çift örnek durum bulabilirsiniz:

1. Kullanıcıya yazı sitilinin “text style” ve yazı karakter “font” dosyasının ismini sorarak, bu aldığınız bilgileri değişkenlerde saklayın (değişkenlere kaydedin). Bu iki değişkeni parametre olarak kullanarak yukarıdaki fonksiyonu çağırın.

2. Kullanıcıya yazı karakter “font” dosyasının ismini sorun. Çizimdeki tüm yazı sitillerinin “text style” içerisinde bu yazı karakter “font” dosyasını otomatik olarak aratarak, yukarıdaki fonksiyonu çizimdeki tüm yazı sitillerini “text style” ve kullanıcıdan aldığınız yazı karakter “font” dosyasını parametre olarak kullanarak çağırın. Bu tüm yazı sitillerinin “text style” içerisindeki kullanıcıdan aldığınız yazı karakter “font” dosyasını sizin yeni belirleyeceğiniz yazı karakter “font” dosyası ile değiştirecektir.

Sizinde görebildiğiniz gibi, bu fonksiyonu kullanarak oluşturulabilecek durumlar için limit yok.

Örneğin, komut satırına aşağıdakileri yazabilirsiniz:

(chngFontOfTxtStyle “AutoCADi seviyorum” “arial.ttf”)

Bu durumda, AutoCADi seviyorum isimli yazı sitilinin “text style” kullandığı yazı karakter “font” dosyasını Arial olarak değiştirdiniz. (makalenin başındaki şekilde de görüldüğü gibi önceden AutoCADi seviyorum isimli yazı sitilinin “text style” kullandığı yazı karakter “font” dosyası Comic Sans MS idi.)

 

Bu Autolisp’in yardım penceresine ulaşmak için komut satırına CFOT yazıp enter tuşuna basın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Kesit Başlığı Ailesi Oluşturma

Revit’te kesit başı sembolünüze çizim ve pafta numaraları ekleyebilirsiniz. Aşağıdaki prosedür, bir kesit başı ailesi …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.