1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Autodesk Ürünlerini Kurarken Sıklıkla Karşılaşılan 7 Sorun

Bir yazılımı (programı) kurmak bu günlerde çok kolaymış gibi görünüyor. Kurulum sihirbazlarında İleri “Next” düğmelerine tıklıyorsunuz ve işlem bitiyor. Fakat maalesef her zaman işler bu kadar kolay olmuyor. Birçok kez kurulum tamamlanamadan çeşitli hata mesajları ile karşılaşıyoruz. Sorunun ne olduğunu bilmemiz gerekiyor ki çözümü bulabilelim. Şayet sorunun ne olduğunu tam olarak anlayamazsak, yazılımı (programı) onlarca kez denesek bile kuramayabiliyoruz. Bilgisayarımızı kırmamıza hiç gerek yok; şimdi haydi bu sorunları tanımlamaya ve çözüm yollarını bulmaya çalışalım.

Sekil-01

Bu makalemde sizlere Autodesk ürünlerinin kurulumunda karşılaşılan 8 ana sorunun çözümlerini açıklamaya çalışacağım. Umuyorum ki, bu listesizin karşılaşmış olabileceğiniz kurulum sorunları için de çözüm olacaktır.

İndirme Kaynaklı Sorunlar

Şayet kurulum için elinizde fiziksel bir kurulum CD’si bulunmuyorsa, yazılımı (programı) indirmeniz gerekecektir. Öğrenci lisanları ve Masaüstü Üyelik alanların fiziksel bir CD’sinin olmadığını ve bu yazılımı (programı) indirdiklerini biliyorum.

Sekil-02

Bu kategorideki olası sorunlar aşağıdadır:

1. Kurulumun Donması

Şayet Şimdi Kur “Install Now” seçeneğini kullanırsanız, kurulumun donmasına dikkat etmeniz gerekecektir. Şimdi Kur “Install Now” seçeneği kurulum için gerekli olan dosyaları indirecek ve sonrasında ürünü bilgisayarınıza kuracaktır. İnternet bağlantı hızınıza bağlı olarak, bu işlem çok uzun sürebilir. Kullanıcılar bazen işlemin donduğunu düşünürler ve kurulumu iptal ederler ya da “Windows İşlem Yöneticisi’nden “Windows Task Manager” işlemi sonlandırarak öldürürler. Bu da başka bir sorunu tetikler. Tüm bir gece boyunca sürse bile kurulum işleminin çalışmasına müsaade edin.

Ben her zaman Tarayıcıdan İndirme “Browser Download” seçeneğinin kullanılmasını tavsiye ediyorum. Aynen eski günlerde olduğu gibi, tüm gerekli dosyaları indirdikten sonra kurulumu sabit diskinizden çalıştırın. Böylece indirme işleminin devam edip etmediğini görebilir ve ne zaman tamamlanacağını bilirsiniz.

Autodesk sadece gerekli dosyaları indirdiği için, Şimdi Kur “Install Now” seçeneğinin kullanılmasını istiyor. Bununla birlikte, bu seçenekte indirdiğiniz dosyaları başka bir bilgisayarda kurulum yapmak için kullanamazsınız. Kurulumun hali hazırda devam edip etmediğini ve ya donup donmadığını bildireceği için, ben sabit diskten başlatılan kurulumunun daha kullanışlı olduğunu düşünüyorum.

2. İndirme Dosyasının Eksik Olması

Aşağıdaki mesajı görürsünüz:

Ürünün indirimi birden fazla dosyayı içermektedir. En azından bir dosya eksik ya da henüz indirilmemiş “At least one file is missing or has not been downloaded yet.”

Bazı ürünler (özellikle süitler) çok fazla sayıda dosya içermektedirler. Autodesk’in medyanın tamamı daha az sayıda DVD’ye tam sığsın diye medyayı dosyalara böldüğüne inanıyorum. Bu işlem Autodesk’in herhangi bir harici sürücü kullanmadan medyayı bizlere yollayabilme olanağı sağlamaktadır.

Şayet gereken tüm dosyaları indirmediniz “you haven’t downloaded all required files” ya da tüm dosyalar aynı klasörde değiller “all files are not in the same folder“ şeklinde bir mesaj görürseniz, daha fazla bilgi almak için, Autodesk’te çoklu dosya kurucusunu indirme dokümanını okuyun.

3. Kurulum Tamamlanamadan Yarım Kaldı

Ürünü kurmaktan yoruldunuz; fakat hala başarılı olamadınız. Kurulumun tamamlandığı mesajını görüyorsunuz; fakat bazı ürün isimlerinin yanında kırmızı renkli çarpı işareti var. Ya da Windows ürünün hali hazırda bilgisayarınızda kurulu olduğunu düşündüğü için, ürünü seçemiyorsunuz.

Sekil-03

Devam etmeden önce, problemin ne olduğunu tam olarak anlamanız gerekiyor. Kurulum kayıt “log” dosyasında hata detaylarını bulabilirsiniz. Şayet kurulum kayıt “log” dosyalarına aşina değilseniz, bu doküman size kayıt “log” dosyasının nasıl göründüğünü gösterecektir. Kurulum kayıt “log” dosyasını Windows Not Defteri’ni “Windows Notepad” kullanarak açabilirsiniz.

4. Uygulama Zaten Kurulu

Ürününüzü onlarca hatta yüzlerce kez kurmayı denediniz ve kurucu hep ürünün hali hazırda bilgisayarınızda kurulu olduğunu söylüyor. Bu hata önceki kurulum denemesinin başarısız olmasından veya kurulumun kaldırılmasının yarım kalmasından kaynaklanır. Örneğin, kurulumu siz bilinçli olarak kesmiş olabilirsiniz.

Windows kütüğünden kurulum verilerini temizlemek için, Microsoft’un FixIt isimli uygulamasını kullanabilirsiniz. Autodesk’in  Windows FixIt uygulamasının nasıl kullanılacağına ait dokümanını okumak için bağlantıya tıklayın.

Malesef, FixIt uygulamasının Windows 10 uyumlu sürümü henüz bulunmamaktadır. Şayet Windows 10 kullanıyorsanız, Windows kütüğünden kurulum verilerini elle temizlemeniz gerekmektedir.

Uyarı: Windows kütüğünden bir kaydı elle silmeden önce Windows kütüğünün yedeğini almayı unutmayın. Windows kütüğünü nasıl yedekleyeceğinizi ve geri yükleyeceğinizi öğrenmek için https://support.microsoft.com/en-us/kb/322756 adresindeki dokümanı okuyun.

Kurulum verileri Windows kütüğünde aşağıdaki klasörde saklanmaktadır:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall or HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninst‌ all

5. Microsoft C++

Programınız ön gerekli birçok Windows uygulamasına bağlıdır. Bu ön gerekli birçok Windows uygulamalarının kurulumları tamamlanamadığı zaman, kurulum devam edemeyecektir. Kurulumunda en sık sorun oluşan ön gerekli Windows uygulaması Microsoft Visual C++ uygulamasıdır. Kurulum kayıt dosyasında aşağıdakine benzer bir satır olup olmadığını kontrol edin:

Rollback Microsoft Visual C++ 2012 Redistributable (x64) Failed Failure is ignored, Result=1619

Şayet buna benzer bir satır görürseniz, bilgisayarınızdaki Microsoft Visual C++ uygulamasını ve tüm yardımcı programlarını kaldırmanız gerekecektir. Bu kaldırma işlemlerini tamamladıktan sonra, ürününüzü tekrar kurmayı deneyin. Autodesk’in Microsoft Visual C++ uygulamasının kaldırılması ile yayımladığı dokümanı okumanızı tavsiye ederim.

6. Aktifleştirme Sorunu

Kurulumu tamamladınız; fakat ürününüzü aktifleştiremiyorsunuz. Aktifleştirme işleminin başarısızlığa uğramasının en önemli nedenleri aşağıdadır:

a) Seri numarası geçerli değil

Şayet seri numaranızın geçerli olmadığı mesajını görürseniz, hemen paniklemeyin. Şayet sürekli kullanım için lisans satın aldıysanız, bu mesaj ürünü artık kullanamayacağınız anlamına gelmez.

Seri numarasının artık geçerli olmadığı mesajının görüntülenmesinin birçok sebebi vardır. Sizin seri numaranız muhtemelen ürününüzü yeni bir sürüme güncellemek içindir ya da yanlış ürün anahtarı kullanıyorsunuzdur.

Problemin ne olabileceğini kontrol etmek için bu dokümanı okuyun.

b) Maksimum Aktivasyon Sayısına Ulaşıldı

Satın aldığınız lisans adedi kadar aktifleştirme yapabilirsiniz. Örneğin, şayet 1 adet lisansınız varsa, 1 bilgisayarda aktifleştirebilirsiniz. Şayet üyelik satın aldıysanız, lisansınızı ilave olarak bir kez daha ev bilgisayarınızda aktifleştirebilirsiniz. Lisans sözleşmesini okumayı ihmal etmeyin; her iki bilgisayar da aynı kişi tarafından kullanılıyor olmalı ve aynı anda kullanılmamalıdır.

Peki ya bilgisayarınızı biçimlendirmek “format” zorunda kalırsanız sonrasında ne yapacaksınız? Lisansınızı yeni biçimlendirilmiş “format” bilgisayarınızda aktifleştirebilirsiniz.

Lisansınızı aktifleştirmek için, bu metodu deneyin.

Sekil-04

7. Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi Desteği

Programınızı herhangi bir işletim sistemi üzerine kuramazsınız. Programınızı kurmaya başlamadan önce, işletim sisteminizin ürününüzü destekleyip desteklemediğini kontrol etmelisiniz.

Autodesk’in önceki sürümleri artık Windows XP ve Vista işletim sistemlerini desteklememektedirler. Bazı ürünleri ise, 32 Bit işletim sistemleri üzerinde çalıştıramazsınız. Örneğin: Revit ve 3ds Max. İşletim sisteminizin desteklenip desteklenmediğini öğrenmek için, ürününüzün sistem gereksinimlerini kontrol edin.

Windows 7 ve Windows 7.1 işletim sistemlerinin farklı olduğunu unutmayın. Şayet ürününüzün sistem gereksinimlerinde Windows 7.1 yazıyorsa, ürününüzü Windows 7 üzerinde çalıştıramazsınız. Önce işletim sisteminizi Windows 7.1 işletim sisteminize güncellemelisiniz.

Sistem gereksinimlerini buraya tıklayarak kontrol edebilirsiniz.

Özetleyecek olursak,

Kurulumu başarısızlığa uğratacak birçok faktör vardır. Autodesk ürünleri işletim sistemi ve işletim sistemi öngereklilikleri temeline dayanmaktadır. Bu makalemde listelediğim problemler benim Autodesk’in resmi forumunda sıklıkla gördüğüm problemlerdir.

Kurulum esnasında sorunlarla karşılaşmamanız için, Autodesk’in yayımladığı Sisteminizi Kuruluma Hazırlama makalesini okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

 

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.