1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Autodesk Ürünlerini Kurarken Sıkça Karşılaşılan 9 Sorun

Bir programı kurmak bu günlerde eskisine göre çok daha kolay görülüyor. Kurulum sihirbazında sadece İleri “Next” düğmesine tıklayarak işi tamamlıyoruz. Fakat her zaman bu şekilde olmayabiliyor. Bir çok kez kurulumun tamamlanmadan çökmesine şahit oluyoruz. Sorunun ne olduğunu ve arka planda neler olduğunu bilmemiz gerekiyor. Şayet sorunun ne olduğunu bilmezsek, defalarca kez denesek te kurulumu tamamlayamayabiliriz.

Bilgisayarınızı parçalamanıza gerek yok; haydi çözüm yollarını inceleyelim.

Sekil-01

Bu makalemde sizlere Autodesk ürünlerinin kurulumunda sıklıkla karşılaşılan 8 sorundan ve bu sorunların çözüm yollarından bahsedeceğim.

İNDİRME “DOWNLOAD” SORUNLARI

Şayet Autodesk ürününüz size DVD ortamında ulaşmadıysa, ürününüzü indirmek zorunda kalmışsınızdır. Örneğin, Öğrenci deneme sürüm lisanları ve masa üstü üyelik lisanslarının fiziksel DVD ortamlarında teslim edilmediklerini biliyorum.

Sekil-02

Bu başlık altındaki sorunlar aşağıdadır:

1. Kurulumun Donması

If Şayet Şimdi Kur “Install Now” seçeneğini kullanıyorsanız, kurulum donmalarını düşünebilirsiniz. Şimdi Kur “Install Now” seçeneği öncelikle kurulum için gerekli dosyaları indirecek ve daha sonra ürünü bilgisayarınıza kuracaktır. İnternet hızınıza bağlı olarak, bu işlem çok uzun süre gerektirebilmektedir. Bazen kullanıcılar kurulumun donduğunu düşünmekte ve kurulumu iptal etmekte veya işlemi sonlandırmaktadırlar. Bu da başka sorunlara neden olabilmektedir. Saatlerce sürse de kurulumun çalışmasına müsaade edin.

Ben her zaman  Tarayıcı İndirme “Browser Download” seçeneğinin kullanılmasını tavsiye ediyorum. Aynen eski günlerde olduğu gibi, tüm ortamı indirin ve sonrasında kurulumu yerel sabit diskinizden çalıştırın. Böylece, indirme işleminin tamamlanıp tamamlanmadığını ve ne zaman tamamlanacağını kolaylıkla izleyebilirsiniz.

Autodesk sadece gerekli dosyalar indirildiği için, Şimdi Kur “Install Now” seçeneğinin kullanılmasını önermektedir. Bununla birlikte, şayet bu seçeneği kullanırsanız, o ürünü başka bir bilgisayara kuramazsınız. Ben kurulumun devam edip etmediğini anlamak daha kolay olduğu için, yerel dikten kurulumu tercih ediyor ve öneriyorum.

2. Kurulum Dosyası Eksikliği

Aşağıdaki uyarı mesajını görürsünüz:

Ürünün indirilmesi birden fazla dosya içermektedir.Product download consists of multiple files”. En azından bir dosya eksik veya henüz indirilmemiş. “At least one file is missing or has not been downloaded yet.”

(Özellikle suitler olmak üzere) bazı ürünler birden fazla kurulum dosyası içermektedirler. Autodesk’in ortamı birden fazla dosyaya ayırmasının sebebinin DVD’lere sığmasını sağlamak olduğuna inanıyorum. Böylece Autodesk kullanıcının harici bir sürücü kullanmasına gerek olmaksızın ürün ortamlarını sunmuş olmaktadır.

Şayet yukarıdaki uyarı mesajını görürseniz, bu gerekli dosyaların tümünü indirmediğiniz veya indirilen dosyaların tümünün aynı klasörde olmadığı anlamına gelmektedir.

Daha fazla bilgi için Autodesk’in  çoklu dosyalara sahip kurulum aracını indirme konusu ile ilgili makalesini okumak için tıklayabilirsiniz.

3. Kurulumun Tamamlanamadan Başarısız Olması

Ürünü kurmayı defalarca denediniz ve başarılı olamadınız. Kurulumun tamamlandığı mesajını görüyorsunuz; fakat bazı ürün isimlerinin yanında kırmızı renkli çarpı işareti (X) bulunuyor veya kurmak istediğiniz ürünü seçemiyorsunuz. Çünkü Windows o ürünün halihazırda bilgisayarınızda kurulu olduğunu düşünüyor.

Sekil-03

Devam etmeden önce, sorunun tam olarak ne olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Detaylı hata raporunu kurulum kayıt dosyasında bulabilirsiniz. Şayet kurulum kayıt dosyalarına aşina değilseniz, bu doküman size kayıt “log” dosyasını nasıl göreceğinizi gösterecektir. Kurulum kayıt “log” dosyasını Not Defterini “Notepad” kullanarak açabilirsiniz.

4. Uygulamanın Halihazırda Kurulu Olduğu Uyarısı

Programı kaldırmaya çalışmaktan yoruldunuz; ama kurulum asistanı hala programın halihazırda bilgisayarınızda kurulu olduğunu söylüyor. Bu önceki kurulumların başarı ile tamamlanamaması veya ürünün kaldırılması işleminin yarım kalması durumunda meydana gelmektedir. Örneğin, kurulumu iptal etmiş olabilirsiniz.

Kurulum verilerini windows kayıt defterinden temizlemek için, Microsoft’un Fixit adlı aracını kullanabilirsiniz. Fixit aracının kullanımı ile ilgili Autodesk dokümanını buradan okuyabilirsiniz.

Malesef, FixIt aracının Windows 10 sürümü henüz yok. Şayet Windows 10 kullanıyorsanız, kurulum verilerini Windows kayıt kütüğünden elle temizlemelisiniz.

Uyarı: Kayıt kütüğünde herhangi bir değişiklik yapmadan önce kayıt kütüğü dosyanızın yedeğini aldığınıza emin olun.

Kurulum kütük kayıtları aşağıdaki konumlara kaydedilmektedir:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall or HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninst‌ all

5. Eski Sürüm Microsoft C++ Uygulamasının Kaldırılamaması

Ürününüz birçok Windows bileşenine bağlıdır. Bu bileşenlerden herhangi birinin kurulumu başarısız olduğu zaman, kurulum devam etmeyecektir. En sık meydana gelen sorun Microsoft Visual C++ bileşeninin kurulumunda meydana gelir. Kurulum kayıt dosyasında aşağıdaki satırdaki gibi bir uyarının olup olmadığını kontrol edin:

Rollback Microsoft Visual C++ 2012 Redistributable (x64) Failed Failure is ignored, Result=1619

Şayet varsa, bilgisayarınızdaki tüm Microsoft Visual C++ bileşenlerini kaldırmanız gerekecektir. Şayet bilgisayarınızda Microsoft Visual C++ bileşeninin farklı sürümlerinin kurulu olduğunu görürseniz, tüm Microsoft Visual C++ bileşenlerini kaldırın. Kaldırma işlemini tamamladıktan sonra, ürününüzü tekrar kurmayı deneyin.

AKTİFLEŞTİRME SORUNLARI

Kurulumu tamamlamayı başardınız; fakat ürününüzü aktifleştiremiyorsunuz. Bu bölümde aktifleştirmenin gerçekleştirilememesinin en sık görülen sebeplerini bulacaksınız:

6. Seri Numarasının Geçerli Olmaması

Şayet daimi lisans satın aldıysanız, seri numarası geçerli değilserial number is not valid“ uyarısını aldığınız zaman hemen panik olmayın. Bu uyarı ürününüzü artık kullanamazsınız anlamına gelmez.

Seri numarasının artık geçerli olmamasının birçok nedeni olabilmektedir. Muhtemelen seri numaranız yeni bir sürüme güncellenmiştir veya yanlış bir ürün anahtarını kullanıyorsunuzdur. Olası problemin ne olduğunu görmek için Autodesk’in bu dökümanını kontrol edin.

7. Aktifleştirme Limitinin Dolması

Lisansınızı satın aldığınız lisans adedi kadar aktifleştirebilirsiniz. Şayet 1 bilgisayarlık lisans satın aldıysanız, sadece tek bir bilgisayarda aktifleştirme yapabilirsiniz. Şayet üyeliğiniz varsa, şirket bilgisayarınızın haricinde ürününüzü ev bilgisayarınızda da aktifleştirebilirsiniz. Lisans anlaşmanızı dikkatlice okumayı ihmal etmeyin.

Diyelim ki, bilgisayarınız öldü ve artık o bilgisayarı kullanmayacaksınız, ürününüzü başka bir bilgisayar üzerinde aktifleştirmek istiyorsunuz. Evet aktifleştirme işlemini diğer bilgisayarınızda da yapabilirsiniz.

Lisansınızı aktifleştirmek için, bu metodu deneyin.

İİŞLETİM SİSTEMİ SORUNLARI

Ürününüzü her işletim sistemi üzerine kuramazsınız. Ürününüzü kurmaya başlamadan önce, öncelikle ürününüzün bilgisayarınızdaki işletim sistemi tarafından desteklenip desteklenmediğini kontrol etmelisiniz.

Sekil-04

8. Sistem Gereklilikleri

Autodesk’in eski sürüm ürünleri Windows XP ve Vista işletim sistemlerini artık desteklemiyor. Bazı ürünler 32 Bit işletim sistemi üzerinde çalışamazlar. Örneğin, Revit ve 3ds Max programları için bilgisayarınızda 64 Bit işletim sistemi kurulu olmalıdır. Bu yüzden, ürününüzü kurmadan önce, işletim sisteminizin o ürünü destekleyip desteklemediğini kontrol edin.

Windows 7 ve Windows 7.1 işletim sistemlerinin farklı olduğunu unutmayın. Şayet ürününüzün sistem gerekliliklerinde Windows 7.1 yazıyorsa, ürününüzü Windows 7 üzerine kuramazsınız. Önce işletim sisteminizi Windows 7.1 sürümüne yükseltmelisiniz.

Autodesk ürünlerinin sistem gerekliliklerini buradan kontrol edebilirsiniz.

9. Windows 10 Üzerine Kurulum

Windows 10 işletim sistemi çok yeni bir işletim sistemi olduğu için, Autodesk ürünleri ile uyumsuzluklar barındırabilmektedir. Fakat birçok kullanıcı işletim sistemlerini Windows 10 sürümüne güncellemiş oldukları için, bu işletim sistemi üzerine Autodesk ürünü kurmak isteyen kullanıcılar Autodesk tarafından uyumluluğu test edilen ürünleri kurmalıdırlar.

Autodesk tarafından Windows 10 işletim sistemi üzerinde çalışma uyumluluğu test edilmiş ürünleri buradan kontrol etmeyi deneyin. Bu konuda Autodesk tarafından resmi duyuruyu beklemenin akıllıca olacağını düşünüyorum. Bu sorunla ilgili yeni bir servis paketi veya sorun giderici sunabilirler. Fakat çok kısa sürede tüm Autodesk ürünlerinin Windows 10 üzerindeki tüm uyum sorunlarının giderileceğini düşünüyorum.

Özetle

Kurulumu başarısızlığa upratabilecek çok fazla sayıda bileşen bulunmaktadır. Autodesk ürünleri işletim sistemi ve işletim sistemi bileşenlerine direkt olarak bağımlıdır. Bu makalemde yazdığım problemler Autodesk forumlarında sıklıkla dile getirilen problemlerdir.

Bu problemleri yaşamamak için, Autodesk’in Kurulum için sisteminizi hazırlama makalesini okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Şayet sizler daha farklı problemler yaşıyor veya yaşadınızsa, lütfen yorum kısmına yazarak bizlerle paylaşın.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.