1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Autodesk Ürünlerinde Şerit Kısa Yol Tuşları

Bu bilginin biraz eski olabileceğini tahmin edebiliyorum. Ama dürüstçe söylemek gerekirse, daha önce hiç şerit kullanmamıştım. Tamam, AutoCAD‘in zaten komut satırı olduğu için, çoğu AutoCAD kullanıcısının böyle bir şeye ihtiyaç duyacağını düşünmemekle birlikte; bazılarının böyle bir özelliğin olup olmadığını düşündüğüne eminim.

Yanlışlıkla da olsa, şerit ara yüzü ile alternatif kısa yol tuşlarımızın olabileceğini fark ettim.

Şayet herhangi bir Autodesk ürününü şerit ara yüzü ile kullanıyorsanız, ALT tuşuna basmayı deneyin. Birkaç dakika sonra, aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi, hızlı erişim araç çubuğunda sayılar ve şerit sekmelerinin altında harfler göreceksiniz. Tahmininiz doğru. Şayet klavyenizden bu sayıya veya harfe basarsanız, ilgili aracı (veya sekmeyi) etkinleştirecektir.

Şimdi bir sekmeyi temsil eden herhangi bir harfe basmayı deneyin. Giriş “Home” sekmesini etkinleştirmek için, H harfine basabilirsiniz. Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi, her sekmede bir sonraki seviye (komutların) kısa yol tuşunu göreceksiniz. Bu benim için korkutucu bir şey; ama bir süre sonra yararlı olacağını düşünüyorum. İşin zor kısmı bu kısa yol rakamlarını veya harflerini hatırlamak!

Komut satırına büyük ölçüde güvenen kıdemli AutoCAD kullanıcıları bunu çok takdir etmeyebilir. Özellikle yıllardır komut satırına aşina olduğumuz düşünüldüğünde; bu alışkanlığımızı değiştirmek bizler için baya zor olacaktır; fakat yeni kullanıcıların bu tarz bir özelliğin olduğunu bilmelerinde fayda olduğunu düşünüyorum.

Bununla birlikte bu özelliği Revit programında beğeniyorum.

Ayrıca bu işlev Microsoft Office uygulamaları için de çalışıyor. Ne yazık ki, ben bunu daha önce fark edememiştim. Bu yüzden bu konuda hiç bir şey öğrenemedim. Fakat bundan sonra, bunu deneyeceğim.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.