1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’in Yazı Özellikleri ile Joker Karakterleri Kullanma

Joker karakterler bir karakterler dizgesinde bir veya birden fazla karakteri temsil eden özel karakterlerdir. AutoCAD popüler tüm joker karakterlerin birçoğunu desteklemektedir. Bu karakterlerden en çok kullanılanları yıldız ( * ) ve soru işareti ( ? ) joker karakterleridir.

Örneğin,  XYZ* karakter dizgesi ilk üç karakteri XYZ olmak üzere tüm dört karakterli dizgeler anlamına gelmektedir. Benzer şekilde XYZ??ABC karakter dizgesi ilk üç karakteri XYZ ve son üç karakteri ABC olmak üzere tüm sekiz karakterli dizgeler anlamına gelmektedir.

AutoCAD‘in desteklediği tüm joker karakterler listesini Autodesk’in bu sayfasından okuyabilirsiniz.

Joker karakterler çeşitli durumlarda kullanılabilseler de, kafa karışıklığı yaratmamak amacıyla joker karakterlerin uygulamalarını Bul ve Değiştir “Find and Replace“ ve Hızlı Seçim “Qselect” olmak üzere iki durumda açıklayacağım. Bu makalemde konuyu örneklendirmek için, aşağıdaki şekilde görünen örnek çizimi kullanacağım:

Bulma “Find” ve Değiştirme “Replace” İşleminde Joker Karakterler:

AutoCAD’in FIND komutunu kullanarak aşağıdaki şekilde görünen Bul ve Değiştir “Find and Replace” iletişim kutusunu açabilirsiniz. Yukarıdaki şekilde de görüldüğü üzere asansörlerin LIFT X olarak anıldığı bir çizime sahibiz; burada X asansör sayısıdır. Bu ismi LIFT X’ten ASANSÖR X’e değiştirmek için FIND komutunu kullanacağım. Komutu çalıştırmak için, komut satırına FIND yazın ve Enter tuşuna basın. Aşağıdaki şekilde görünen Bul ve Değiştir “Find and Replace” iletişim kutusu açılacaktır.

Bul ve Değiştir “Find and Replace” iletişim kutusunda, sol alt tarafında bulunan aşağı ok simgesini tıklayarak iletişim kutusunu genişletin ve Joker karakterleri kullan “Use wildcars” işaretleme kutusunun işaretli olduğuna emin olun.

Yukarıdaki şekilde görüldüğü üzere, tüm yazı tiplerinde arama yapmak için, iletişim kutusunun sağ tarafındaki Yazı Tipleri “Text Types” panelinden yazı tipleri işaretleme kutularını işaretleyebilirsiniz.

::Ne bulunacak: “Find what:” alanına LIFT # ve Bununla değiştir: “Replace with” alanına ASANSÖR yazın ve Sonuçları listele “Lists results” işaretleme kutusunu işaretleyin. Aşağıdaki şekilde izimin içerisinde 6 yerde bulunan LIFT # yazısı listelenecektir.

Yukarıdaki # joker karakter girişi sayısal karakteri temsil etmektedir. Listeden değiştirmek istediğiniz tüm yazı elemanlarını seçin. CTRL tuşuna basıp basılı tutmak suretiyle birden fazla öğeyi seçebilirsiniz.

Değiştirmek istediğiniz tüm yazı öğelerini seçtiğiniz zaman, Değiştir “Replace” düğmesine tıklayın. Değiştirmek istediğiniz tüm yazı öğeleri artık ASANSÖR X olarak değiştirildiler. Bul ve Değiştir “Find and Replace” iletişim kutusunu kapatmak için Tamam “Done” düğmesine tıklayın.

QSELECT Komutu ile Joker Karakterleri Kullanma:

Çizimde yazıları seçmek için de QSELECT komutu ile birlikte joker karakter girişini kullanabilirsiniz.

Komut satırına QSELECT yazın ve Enter tuşuna basın, Hızlı Seçim “Quick Select” iletişim kutusu açılacaktır; Nereye uygulanacak: “Apply to:” kısmında aşağı açılır menüden Tüm çizim “Entire drawing” seçeneğini seçin. Daha sonra Nesni tipi: “Object type:” kısmında aşağı açılır menüden Yazı “Text” seçeneğini seçin ve Özellikler: Properties” panelinde İçerik “Contents” seçeneğini seçin. Daha sonra İşlemci: “Operatör:” kısmında aşağı açılır menüden  * Joker karakterine Uygunluk “* Wildcards Match” seçeneğini seçin ve Değer “Value” alanına LIFT* yazın.

Tüm bu ayarları yaptığınız zaman, Hızlı Seçim “Quick Select” iletişim kutusunu kapatmak için, OK düğmesine tıklayın. İlk dört karakteri LIFT olan tüm yazı nesneleri seçileceklerdir. Ayarları yaparken aşağıdaki şekilde görünen işaretlemeleri yaptığınıza emin olun.

Ayrıca AutoCAD’de joker karakter girişlerinin kullanıldığı tabaka filtreleri, tabaka arama, dosya arama gibi başka uygulamalar da bulunmaktadır. Bu diğer uygulamaları bir başka makalemde anlatacağım.

Tüm sorularınızı aşağıdaki yorum kutusuna yazabilirsiniz!

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.