1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’in Merkez İşareti ve Merkezleme Araçları

AutoCAD 2017 ile birçok yenilikle birlikte Merkez İşareti “Center Mark” ve Merkez Çizgi “Centerline” araçları bizlere sunuldu. Bu araçların yardımıyla, bir yaya “arc” veya çembere “circle” merkez işareti “center mark” eklemek artık çok kolaylaştı; ayrıca merkez çizgi “centerline” aracını kullanarak merkez çizgilerini de kolaylıkla ekleyebiliyoruz.

Bu makalemde sizlere, bu AutoCAD araçlarının avantajlarından mümkün olan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi anlatacağım.

Haydi, Merkez İşareti “Center Mark” aracıyla başlayalım.

Merkez İşareti “Center Mark”

Aşağıdaki şekilde bir çember “circle” üzerinde görünen merkez işaretini “center mark” bir yaya “arc” veya çembere “circle” eklemek için, Açıklama “Annotate” sekmesinin Merkez çizgileri “Centerlines” panelinden Merkez işareti “Center mark” aracını seçin. İmleç tıklayarak seçme kutucuğuna değişecektir; istediğiniz çemberi “circle” veya yayı “arc” tıklayarak seçin ve komuttan çıkmak için, Enter tuşuna basın. Ön tanımlı merkez işaretinin “center mark” ekleneceğine dair bir uyarı mesajı alırsınız ve aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere ö n tanımlı merkez işareti “center mark” seçmiş olduğunuz çembere “circle” veya yaya “arc” eklenir.

Merkez işareti “Center mark” ön tanımlı olarak çemberin çapı boyunca yerleşecektir ve çemberin çap uzunluğunu değiştirseniz bile bu şekilde kalacaktır. Çemberin yarıçapı tutamaçlar kullanılarak veya özellikler paleti kullanılarak değiştirildiği zaman, merkez işareti “center mark” kendi ebatını çemberin yeni ölçülerine göre ayarlayacaktır.

Merkez işaretinin “Center mark” özelliklerini Özellikler “Properties” paletini kullanarak değiştirebilirsiniz. Hızlı Özellikler “Quick Properties” paletini merkez işaretinin “center mark” özellikleri ile birlikte açmak için, merkez işareti “center mark” üzerine çift tıklayın. Hızlı Özellikler “Quick Properties” paletinin en alt kısmında uzatma çizgisini gizlemeye veya göstermeye yarayan Uzatmaları Göster ” Show extension” seçeneğini bulacaksınız. Şayet uzatma çizgilerini gizlemek istiyorsanız, Hayır “No” seçeneğini seçin.

Ön tanımlı olarak, merkez çizgisi “centerline” çemberin çevresine dek uzanır; Bu uzatmanın uzunluğunu da Hızlı Özellikler “Quick Properties” paletinden değiştirebilirsiniz.

Merkez Çizgisi “Centerline”

İsminden de anlaşılacağı üzere, bu araç iki çizgi arasına bir merkez çizgisi “centerlines” eklemektedir. Bir merkez çizgisi “centerline” eklemek için,  Açıklama “Annotate” sekmesinin Merkez çizgileri “Centerlines” panelinden Merkez Çizgisi “Centerline” aracını seçin ve sonrasında iki çizgiyi tıklayarak seçin.

Merkez çizgisi “Centerline” seçilen iki çizgi arasına otomatik olarak eklenecektir. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, şayet seçilen çizgiler kesişiyorlarsa veya uzatıldıklarında kesişeceklerse, merkez çizgisi “centerline” çizgilerin açıortayından geçecektir.

Bu durumda, merkez çizgisi “centerline” de iliştirildikleri çizgilere bağlı kalacaklar ve şayet çizgilerin yönleri veya pozisyonları değiştirilirse, merkez çizgisi “centerline” de değişecektir.

Merkez Çizgisinin “Centerline” Özelliklerini Değiştirme

Merkez çizgilerinin “Centerline” ve merkez işaretinin “center mark” çizgi tipi, çizgi tipi ölçeği ve çizgi kalınlıkları CHPROP komutu kullanılarak değiştirilebilmektedir.

Örnek olarak, o anki geçerli (aktif) merkez çizgisinin “centerline” çizgi tipi ölçeğini “linetype scale” ve çizgi kalınlığını “linewidth” değiştireceğimizi varsayalım. Komut satırına CHPROP yazıp Enter tuşuna bastıktan sonra, merkez çizgisini “centerline” seçin ve Enter tuşuna tekrar basın. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, komut satırının merkez çizgisi “centerline” ile ilişkili birçok seçenek görüntülediğini görürsünüz.

Komut satırından Çizgi kalınlığı “Lweight” seçeneğini seçin ve 1 yazıp; Enter tuşuna basın. Komut satırından çizgi tipi ölçeği “ltScale” seçeneğini seçin ve değeri 1.5 olarak değiştirin; bu çizgi tipinin boşluklarını ilk değerinin 1.5 katına arttıracaktır. Değerleri kabul ederek komuttan çıkmak için, iki kez Enter tuşuna basın.

Yeni özelliklerin merkez çizgisine “centerline” hemen uygulandığını görürsünüz. Çizim alanında çizgi kalınlıklarının görünebilmesi için, durum çubuğundaki çizgi kalınlığı “lineweight” düğmesinin açık (mavi renkli) olması gerekmektedir. Şayet merkez çizgisinin “centerline” çizgi kalınlıklarını göremiyorsanız, durum çubuğundaki çizgi kalınlığı “lineweight” düğmesinin açık (mavi renkli) olduğunu kontrol edin.

Şayet bu konu ile ilgili herhangi bir sorunuz olursa, Aşağıdaki yorum alanına sorularınızı yazabilirsiniz.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.