1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’in Koşullu Ölçek “Annotative Scale” Özelliğini Anlama

Koşullu “Annotative” özelliği ilk olarak AutoCAD’in 2008 sürümüne eklendi ve AutoCAD‘in en kullanışlı araçlarından biri olduğunu kısa zamanda kanıtladı. AutoCAD‘in koşullu “annotative” ölçeğinin tanıtılmasından önce, farklı görüntü bakışları “viewport” için nesneleri doğru ölçekle bastırma görevi yorucu bir işti.

Bir yol, farklı ölçekler için aynı nesnenin birden çok kopyasını yapmak ve nesneleri daha sonra farklı tabakalara “layer” konup; her bir görüntü bakışı “viewport” ya da çizim ölçeği için, tabakaların “layer” geri kalanı kapatıp sadece uygun tabaka açılmasıydı.

Bu prosedür, kafa karışıklığına ve daha büyük dosya boyutuna yol açan çizimde gereksiz miktarda fazla veri ile sonuçlanır ve ayrıca çizim süresinin artmasına neden olur. Koşullu “Annotative” özelliği bu sorunu ortadan kaldırdı.

Koşullu “Annotative” Özelliğini Anlama:

En fazla 525 inç ve 336 inç dış ölçülere sahip bir kat planımız olduğunu varsayalım. Şimdi bu çizimi 420 X 297 mm olan normal A3 boyutunda bir kağıt üzerine bastırmak için, genel çizim ölçeğini uygun boyuta indirmemiz gerekiyor.

Sığdırma anlamında, kağıt üzerinde 0,25 inç olarak özetlenebilen, gerçek çizimde 1 feet’e eşit olan ¼” = 1’ ölçeğini seçelim. Şimdi bu ölçekte, çizim A3 kağıdına sığıyor.

Şekil-1

Yukarıdaki şekilde, tüm ölçüler, yazılar ve bloklar, görüntü bakışında rahatça görülebilir durumdadır. Aşağıdaki şekilde ise,  sadece mutfak, 1 ”= 1” boyutunda bir yakınlaştırılmış ölçekte yer alan başka bir çizim görüyorsunuz.

Şekil-2

Şimdi bir görüntü bakışının ölçeğinin değişmesiyle, ölçü yazısının ölçeği, çizimde de görebildiğiniz aynı oranda değişti, ancak Şekil 2’de görüldüğü gibi büyük boyutlu metne gerçekten ihtiyacımız var mı?

Açıkçası, çizimin her farklı ölçeğinde aynı yazı ve ölçü ebatı istediğimiz için, büyük metne ihtiyacımız yok. Bu nedenle, koşullu özelliği ölçü ve yazı nesnelerine atayabilir ve çizimde boyutlarını farklı ölçeklerde sabitleyebiliriz.

Şekil-3

Şekil 3, 1 ”= 1 ‘ölçeğinde bastırılmış olup; ölçü yazısının boyutunun A3 kağıdındaki boyutuna (Şekil 1) eşit olduğu ölçü metnine atanan koşullu özelliğe sahip, ölçek ¼” = 1’ dir.

Koşullu “Annotative” Ölçü Yapma:

Koşullu ölçü stili yaratmak için, komut satırına DIMSTYLE yazın ve Enter tuşuna basın. Ölçü Stili Yöneticisi “Dimension Style Manager“ penceresi açılır; bu pencerenin sağ tarafındaki Yeni “New” düğmesine tıklayın. Şimdi ölçü stilinize bir isim verin; (ben Ölçü Koşullu olarak adlandırıyorum) ve Koşullu “Annotative“ işaretleme kutusunu işaretleyip Devam “Continue” düğmesine tıklayın.

Şekil 4

Yeni Ölçü Stili Yarat “Create New Dimension Style”  penceresi birden çok sekmeyle açılır; Yazı “Text” sekmesini seçin ve yazının boyutunu 1/8” olarak veya tüm ölçeklerde tutmak istediğiniz metin yüksekliği ne olursa olsun o değere değiştirin. Benzer şekilde, ölçü oku “arrow“ boyutunu Semboller ve Ok “Symbols and Arrow” sekmesinden 1/8” olarak değiştirin.

Şayet çiziminiz için zaten bir ölçü stiliniz varsa ve o stilin koşullu “annotative” olmasını istiyorsanız, Ölçü Stili Yöneticisinden “Dimension Style Manager“ ölçü stilinizi seçin; ardından Uydur “Fit” sekmesine gidin ve Ölçü özellikleri için ölçeklendirme “Scale for dimension features“ panelinden Koşullu “Annotative” işaretleme kutusunu işaretleyin.

Yeni Ölçü Stili Yarat “Create New Dimension Style”  penceresini kapatmak için, OK düğmesine tıklayın ve Ölçü Stili Yöneticisini “Dimension Style Manager“ kapatmak için, Kapat “Close” düğmesine tıklayın.

Şekil 5

Şimdi çizimimiz yeni bir koşullu ölçü hazırlanmış oldu. Ölçü Stili “Dimension Style “ aşağı açılır menüsünden Ölçü Koşullu stilini seçerek o anki geçerli (aktif) ölçü stili “current style” yapın ve o anki geçerli (aktif) “current” koşullu “annotative” ölçü stilini kullanarak model alanında çizime ölçü ekleyin.

Koşullu Ölçülere “Annotative Dimension” Ölçek Ekleme:

Son baskı için yerleşim “layout” hazırlamadan önce, çizimimizi bastırmak istediğimiz ölçeklere karar vermeliyiz. Çizimi A3 kağıt boyutunda ve üç farklı ölçekte 1 “= 1”, 1/8 “= 1” ve ½ “= 1” olarak bastırmak istediğimizi varsayalım.

Bu ölçeklerin hepsinde koşullu ölçülerin “annotative dimension” görünür olmasını sağlamak için, bu ölçekleri ölçülere eklememiz gerekir. Durum çubuğundan, ölçekleri ekle…add scales…”  düğmesine basarak açık duruma getirin; çiziminizdeki ölçeğin değişiminin gerçek zamanlı etkisini görmek için koşullu nesneleri göster “show annotation objects” düğmesini tıklayarak açık duruma getirebilirsiniz. Aşağıdaki 6. şekil 6, referans içindir.

Şekil 6

AutoCAD’in eski bir sürümünde ölçek eklemek için, komut satırına OBJECTSCALE yazın ve Enter tuşuna basın; ölçek eklemek istediğiniz tüm ölçüleri seçin ve sonra tekrar Enter tuşuna basın. Aşağıdaki şekilde görünen Koşullu Nesne Ölçeği “Annotation Object Scale” penceresi açılır; Ekle… “Add…” düğmesini seçin ve listeye ölçekler ekleyin ve tüm açık pencereleri kapatmak için TOK düğmesine tıklayın.

Şekil 7

Bu nesnelerin görünürlüğünü değiştirmek için, görüntü bakışlarının “viewport” içlerine çift tıklayarak görüntü bakışını “viewport” etkinleştirin ve ölçüleri, bir görüntü bakışı “viewport” için görünmesini istediğiniz konuma tutamaçları kullanarak taşıyın. Koşullu nesnenin konumu başka bir görüntü bakışınında “viewport” değişmeyecek; sadece çift tıklayarak etkinleştirdiğiniz görüntü bakışında “viewport” konum değişecektir.

Sonuç:

Bu makalemde açıklanan yöntemler, Bloklar, Taramalar ve Çok satırlı Yazılar gibi diğer nesnelere de koşullu ölçekler atamak için kullanılabilir. Koşullu “Annotative” özelliği, gerektiğinde çizimde kullanılması gereken harika bir zaman tasarrufu ve üretkenlik aracıdır.

Bu araç, yalnızca daha organize ve profesyonel bir çizim yapmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda, işe yaramaz bir özelliği kullanmayarak, çiziminizdeki gereksiz dağınıklığın korunmasına da yardımcı olur.

Bu makalemde anlattıklarım ile ilgili sorularınız var mı? Şayet varsa, aşağıdaki yorum kutusuna yorumlarınızı yazarak bana bildirin.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.