1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’in Hızlı Erişim Araç Çubuğunu Özelleştirme

Hızlı Erişim Araç Çubuğu (HEAÇ) “(QAT)”, Microsoft’un şerit ara yüzünü tanıttığı zamandan beri hayatta olan bir araç çubuğudur. AutoCAD de dahil olmak üzere Microsoft uyumlu tüm yazılımlar şeriti kullanmaktadırlar.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, Hızlı Erişim Araç Çubuğu (HEAÇ) “(QAT)”, AutoCAD’in kırmızı renkli büyük A hsrfi şeklindeki logosunun yanında, ekranın sol üst kısmındaki küçük bir araç çubuğudur.

Bu araç çubuğunda, yukarıdaki şekildeki gibi varsayılan araçları görebilirsiniz. Hızlı bir komut kullanmak için tercih ettiğiniz araçları bu Hızlı Erişim Araç Çubuğuna (HEAÇ) “(QAT)” ekleyebilirsiniz. Genellikle en sık kullanılan araçları buraya ekleriz, böylece hangi şerit sekmesinin aktif olduğuna bakmadan bunlara erişebilirsiniz

Hızlı Erişim Araç Çubuğunu Özelleştirme

Şimdi Hızlı Erişim Araç Çubuğunda (HEAÇ) “(QAT)” yapabileceğimiz özelleştirmeleri görelim. Temel özelleştirme kesinlikle araç çubuğuna araçları eklemek ve kaldırmaktır. Bunu yapmanın en kolay yolu şerit panelinden araçları seçmektir.

Hızlı Erişim Araç Çubuğuna Yeni Bir Araç Ekleme

Hızlı Erişim Araç Çubuğuna (HEAÇ) “(QAT)” yeni bir araç eklemek oldukça basittir. Hızlı Erişim Araç Çubuğuna (HEAÇ) “(QAT)” eklemek istediğiniz aracı bulun; o araca sağ tıklayın. Açılan içerik menüsünden Hızlı Erişim Araç Çubuğuna Ekle “Add to Quick Access Toolbar“ seçeneğini seçin.

Artık o aracın Şimdi Hızlı Erişim Araç Çubuğunda (HEAÇ) “(QAT)” olduğunu görürsünüz.

Yeni Aracı Hızlı Erişim Araç Çubuğundan Kaldırma

Bir aracı Hızlı Erişim Araç Çubuğundan (HEAÇ) “(QAT)” kaldırmak için, Hızlı Erişim Araç Çubuğundaki (HEAÇ) “(QAT)” bir araca sağ tıklayın. Açılan içerik menüsünden Hızlı Erişim Araç Çubuğundan Kaldır “Remove from Quick Access Toolbar“ seçeneğini seçin.

Hızlı Erişim Araç Çubuğu Menüsü

Hızlı Erişim Araç Çubuğunun (HEAÇ) “(QAT)” en sağında küçük bir aşağı ok sembolü görebilirsiniz. Bu sembol Hızlı Erişim Araç Çubuğu (HEAÇ) “(QAT)” menüsünü özelleştir. Tıkladığınızda, Hızlı Erişim Araç Çubuğunda (HEAÇ) “(QAT)” gösterilecek varsayılan araçların bir listesini görürsünüz. Bununla birlikte, bu listelenmeyen bir araç ekleyemeyeceğiniz anlamına gelmez.

Aşağıdaki şekilde en altta görünen komutlara bakın.

Daha Fazla Komut… “More Commands…” seçeneği bir listeden bir komut eklemenizi sağlar. Şayet komut adıyla bir araç bulmak istiyorsanız veya aynı anda birden fazla araç eklemek istiyorsanız, bu seçeneği kullanabilirsiniz.

Eski AutoCAD Menülerini Göstermek İçin Menü Çubuğunu Gösterme

Şeritin Altında Göster “Show Below the Ribbon” seçeneği Hızlı Erişim Araç Çubuğunu (HEAÇ) “(QAT)” şeritin altına taşıyacaktır. Şayet Hızlı Erişim Araç Çubuğunuzda (HEAÇ) “(QAT)” çok fazla araç varsa, menü özellikle yararlı olacaktır. Şerittin üzerinde daha fazla alana sahip olmanızı sağlar. Böylece erişimi daha kolay bulabilirsiniz.

Farklı Çalışma Alanları için Farklı Hızlı Erişim Araç Çubuğu (HEAÇ) “(QAT)”

Ekranda aynı anda iki Hızlı Erişim Araç Çubuğunu (HEAÇ) “(QAT)” gösteremezsiniz. Bununla birlikte; şayet farklı çalışma alanları kullanıyorsanız, her çalışma alanı için belirli bir Hızlı Erişim Araç Çubuğu (HEAÇ) “(QAT)” oluşturabilirsiniz.

Kullanıcı Ara yüzünü Özelleştirme “Customize User Interface” iletişim kutusunu açın. Bunun için, komut satırına CUI yazıp Enter tuşuna basın.

Yeni Bir Hızlı Erişim Araç Çubuğu Yaratma

Kullanıcı Ara yüzünü Özelleştirme “Customize User Interface” iletişim kutusunda Hızlı Erişim Araç Çubuğu “Quick Access Toolbar“ öğesini bulun ve genişletin. Burada varsayılan araç çubuğu olarak Hızlı Erişim Araç Çubuğu 1 “Quick Access Toolbar 1” olduğunu göreceksiniz. Hızlı Erişim Araç Çubuğu (HEAÇ) “(QAT)” grubuna sağ tıklayın, ardından Yeni Hızlı Erişim Araç Çubuğu “New Quick Access Toolbar“ seçeneğini seçin. Otomatik olarak Hızlı Erişim Araç Çubuğu 2 “Quick Access Toolbar 2” isimli yeni bir Hızlı Erişim Araç Çubuğu (HEAÇ) “(QAT)” yaratılacaktır.Şimdi iki tane Hızlı Erişim Araç Çubuğunuz (HEAÇ) “(QAT)” var.

Hızlı Erişim Araç Çubuğuna Araçlar Ekleme

2 boyutlu çizimler için birinci (1.) Hızlı Erişim Araç Çubuğunu (HEAÇ) “(QAT)” QAT ve 3 boyutlu 3B “3D” çizimler için ikinci (2.) Hızlı Erişim Araç Çubuğunu (HEAÇ) “(QAT)”  kullanacağız. Şimdi ikinci (2.) Hızlı Erişim Araç Çubuğuna (HEAÇ) “(QAT)” bazı 3 boyut 3B “3D” araçları ekleyelim. Daha sonra siz bu Hızlı Erişim Araç Çubuğuna (HEAÇ) “(QAT)” şeritten araç ekleyebilirsiniz, ancak şimdi bunu Kullanıcı Ara yüzünü Özelleştirme “Customize User Interface” (KAYÖ) “(CUI) iletişim kutusundan ekleyelim.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, Komut Listesi “Command List” kısmında istediğiniz aracı bulun. Aracı yeni Hızlı Erişim Araç Çubuğunun (HEAÇ) “(QAT)” altına sürükleyip bırakın.

Kullanıcı Ara yüzünü Özelleştirme “Customize User Interface” (KAYÖ) “(CUI) iletişim kutusunda araçların sırasını düzenleyebilirsiniz. Listenin sırasını düzenleyin.

Hızlı Erişim Araç Çubuğunu Bir Çalışma Ortamına “Workspace” Atama

Soldaki panelden 3B Modelleme “3D Modeling” çalışma ortamını seçin, Sağdaki panelden, Çalışma Ortamını Özelleştir “Customize Workspace” düğmesine tıklayın.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, sağ taraftaki panelde Hızlı Erişim Araç Çubuğu 1 ve 2’nin yanında bir onay kutusu göreceksiniz. Hızlı Erişim Araç Çubuğu 2 yi seçin. Sadece tek bir Hızlı Erişim Araç Çubuğu (HEAÇ) “(QAT)” kullanabileceğiniz için, Hızlı Erişim Araç Çubuğu 1 artık işaretli değildir.

Bitirdiğinizde OK düğmesine tıklayın.

Hızlı Erişim Araç Çubuğunu Test Etme

İki çalışma ortamı arasında geçiş yapın ve Hızlı Erişim Araç Çubuğunun (HEAÇ) “(QAT)” güncellenip güncellenmediğine bakın.

Özet

Hızlı Erişim Araç Çubuğu (HEAÇ) “(QAT)”, sık kullanılan araçlara erişmenize yardımcı olacak mükemmel bir araçtır. Şeritin altına taşımak, daha fazla araç eklemek, bazı varsayılan araçları kaldırmak veya her çalışma ortamı için farklı bir Hızlı Erişim Araç Çubuğu (HEAÇ) “(QAT)”oluşturmak isteyebilirsiniz ve artık bunun kolayca nasıl yapılabileceğini biliyorsunuz!

Siz Hızlı Erişim Araç Çubuğu (HEAÇ) “(QAT)” seviyor musunuz? Buraya hangi araçları eklediniz?

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.