1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’in Hesap Makinesi “Calculator” Aracıyla Yapabileceğiniz 5 Şey

sekil-01

Hızlı hesap “QuickCalc” hesap makinesi ile çizgilerin uzunluğunu ölçebilir; bir çizgisin açısını bulabilir, orta nokta ve ağırlık merkezi gibi çizgiye ait bir noktanın koordinatlarını bulabilirsiniz. Ayrıca hızlı hesap “QuickCalc” hesap makinesini uzunlukların, açıların, alanların ve hacimlerin birimlerini de çevirmek için, kullanabilirsiniz. Bu makalemde sizlere çiziminizi ve çizimin içerisindeki hesaplamaları eskisinden çok daha hızlı yapabilmeniz için, Hızlı hesap “QuickCalc” hesap makinesinin özelliklerini nasıl arttırabileceğinizi anlatacağım.

Çizim alanına sağ tıklayıp açılan kısa yol menüsünden Hızlı Hesap “QuickCalc” seçeneğini seçerek hızlı hesap “QuickCalc” hesap makinesini çalıştırabilirsiniz. Ayrıca aracı çalıştıran komut olan QUICKCALC komutunu da kullanabilirsiniz. Bu hesap makinesi herhangi bir komutun ortasında olsanız bile kısa yol menüsünden seçilebilmektedir.

Şimdi Hızlı hesap “QuickCalc” hesap makinesinin bazı özelliklerini keşfedelim.

1.     Hesaplama Yapma

Ön tanımlı olarak Hızlı hesap “QuickCalc” hesap makinesi paleti hesap makinesinin tüm temel komut düğmeleri ile görüntülenecektir. Şayet Hızlı hesap “QuickCalc” hesap makinesi paletinde hesap makinesini görmüyorsanız, pencerenin sağ üst köşesinde bulunan aşağı çift ok şeklindeki Daha fazla “More” simgesine basın ve şayet henüz açılmadıysa, genişletmek için, Tuş takımı “Number Pad” grubunun sağ tarafında bulunan + işaretine tıklayın.

Böylece Tuş takımı “Number Pad” grubu genişleyecek ve alışkın olduğunuz hesap makinesi görünüşünü görebileceksiniz.

Tuş takımı “Number Pad” grubunun altında Bilimsel “Scientific” grubu bulunmaktadır. Grubu genişletmek için, grup isminin sağ tarafında bulunan + işaretine tıklayın; böylece trigonometrik ve logaritmik işlemler gibi bilimsel işlemleri yapabilirsiniz.

2.     Birimleri Çevirme

Birimleri çevirmek için, Birim Çevirme “Units Conversion” grubunu genişletin. Bu kısımdaki ilk öğe Birim Tipi “Units type” öğesidir. Bu öğenin sağ tarafındaki aşağıdaki şekilde görülen Uzunluk “Length yazan kutuya tıklayın; birim tiplerini listeleyen aşağı açılır menü açılacaktır; buradan çevirmek istediğiniz birim tipini seçebilirsiniz.

sekil-02

Seçiminizi yaptıktan sonra Şundan Çevir “Convert from” kutusuna tıklayın; bu kısımda da seçtiğiniz birim tipinin seçeneklerinin listelendiği aşağı açılır bir liste görürsünüz.

Çevirmek istediğiniz birimi seçin; Çevrilecek birim değeri “Value to Convert” kutusuna bir değer yazın; Çevrilmiş değer “Converted Value” kısmında çevrilmiş değeri hemen görürsünüz.

3.     Uzunlukları, Açıları Ölçme ve Koordinatları Bulma

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere Hızlı hesap “QuickCalc” hesap makinesi paletinin üst kısmında bazı simgelerin bulunduğu bir çubuk bulacaksınız. Şimdi bu simgeleri ve ne işe yaradıklarını inceleyelim:

sekil-03

Temizle:

Bu ilk simgeyi Hızlı hesap “QuickCalc” hesap makinesinin Veri giriş kutusuna girilmiş olan verileri temizlemek için, kullanabilirsiniz.

Tarihçeyi Temizle:

İkinci simge Hızlı hesap “QuickCalc” hesap makinesinde yapmış olduğunuz tüm hesaplamalarınızın tarihçesini temizlemek için kullanılır. Tarihçeyi temizledikten sonra, Hızlı hesap “QuickCalc” hesap makinesinde hiçbir veri kalmayacaktır.

Değeri Komut Satırına Yapıştır:

Üçüncü simge Hızlı hesap “QuickCalc” hesap makinesin veri kutusundaki değeri direk olarak AutoCAD’in komut satırına yapıştırmak için, kullanılır.

Koordinatları Bul:

Çizim alanında tıkladığınız noktanın koordinatlarını elde etmek için, Hızlı hesap “QuickCalc” hesap makinesi paletinin üst kısmında bulunan dördüncü simge olan Koordinatları Bul “Get co-ordinates” simgesine tıklayabilirsiniz. Hızlı hesap “QuickCalc” hesap makinesi paleti geçici olarak kaybolacaktır ve siz çizim alanındaki bir noktaya tıkladıktan sonra, o noktanın koordinatlarını görüntüleyerek tekrar görünür olacaktır.

İki Nokta Arasındaki Mesafe:

İki nokta arasındaki mesafeyi bulmak için, Hızlı hesap “QuickCalc” hesap makinesi paletinin üst kısmında bulunan beşinci simge olan ve sarı renkli cetvel simgesine sahip simgeye tıklayın. Hızlı hesap “QuickCalc” hesap makinesi paleti geçici olarak kaybolacak ve siz çizim alanında iki noktaya tıkladıktan sonra, o iki noktanın arasındaki mesafeyi görüntüleyerek tekrar görünür olacaktır.

İki Nokta ile Tanımlanan Çizginin Açısı:

Bir çizginin x ekseni ile yaptığı açıyı ölçmek için, Hızlı hesap “QuickCalc” hesap makinesi paletinin üst kısmında bulunan altıncı simge olan simgeye tıklayın ve aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere çizginin üzerinde iki noktaya tıklayın.

sekil-04

İki Çizginin kesişimi:

Kesişen veya uzatıldığında kesişecek olan iki çizginin kesişim noktasının koordinatını Hızlı hesap “QuickCalc” hesap makinesi paletinin üst tarafındaki yedinci simge olan Dört nokta ile tanımlanan iki çizginin kesişimi “Intersection point of two lines defined by four points” simgesini seçerek bulabilirsiniz. Bu simgeyi seçtikten sonra, yine Hızlı hesap “QuickCalc” hesap makinesi paleti geçici olarak kaybolacak ve siz çizim alanında dört noktayı belirledikten sonra belirlediğiniz iki çizginin kesişim veya olası kesişim noktasının koordinatları ile tekrar görünür olacaktır.

4.     Çizginin Orta Noktasını Bulma:

İki noktanın orta noktasını bulmak için, Hızlı hesap “QuickCalc” hesap makinesi paletinin veri giriş kutusuna aşağıdaki kodu yazın ve Enter tuşuna bastıktan sonra ilk noktanın koordinatlarını yazıp Enter tuşuna basın ve ikinci noktanın koordinatlarını yazıp Enter tuşuna basın.

(cur+cur)/2

Bir nokta gir: “Enter a point:” veri istemi (uyarısı geldiğinde çizginin başlangıç noktasını tıklayın; tekrar Bir nokta gir: “Enter a point:” veri istemi (uyarısı geldiğinde çizginin bitiş noktasını tıklayın. Seçiminizi yapar yapmaz Hızlı hesap “QuickCalc” hesap makinesi paletinin veri kutusunda seçtiğiniz çizginin orta noktasının koordinatları görünecektir.

5.     Üçgenin Ağırlık Merkezini Bulma:

Aşağıdaki kod üçgenin ağırlık merkezini geri döndürecektir.

(cur+cur+cur)/3

Benzer bir mantık daha çok sayıda nokta için de kullanılabilir. Ayrıca Hızlı hesap “QuickCalc” hesap makinesi paletinin Değişkenler “Variable” grubunda yarışap için Rad ve teğet noktası için Tan gibi daha birçok değişken bulunmaktadır. Paletin bu grubunu genişletip denemeler yaparak keşfetmenizi tavsiye ederim.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.