1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’in COPY Komutunu Kullanarak Diziler “Array” Oluşturma

AutoCAD‘de, ARRAY komutunu kullanmadan nesnelerin hızlı doğrusal dizilerini “array” oluşturmak için, COPY komutunu kullanabilirsiniz.

Bu komutu açıklamak için, aşağıdaki şekilde görünen dikdörtgenin örneğini ele alalım. Burada bu dikdörtgenin bir dizisini yapmak istiyoruz. Böylece aşağıdaki şeklin sağ tarafında göründüğü gibi, aralarında 2 birim boşluk olan altı dikdörtgenden oluşan bir dizimiz olacak.

Dikdörtgeni seçin ve Giriş “Home” sekmesinin Düzenleme “Modify”  panelindeki COPY komut simgesine tıklayın. Alternatif olarak komut satırına CO yazabilir ve komutu başlatmak için, Enter tuşuna basabilirsiniz.

Şimdi, dinamik olarak tıklayarak temel “base” noktası olarak seçilen dikdörtgenin herhangi bir noktasını belirleyin. Ben örneğimiz için dikdörtgenin sol alt köşesine tıklıyorum. Şimdi komut satırına bakın. İkinci noktayı seçin veya [Dizi]: “Specify second poinr or [Array]:” veri istemini (uyarısını) görüntüleyecektir. Daha fazla bilgi için aşağıdaki resme bakın.

Komut satırından Dizi “Array” seçeneğini seçin ve şimdi Dizi içindeki öğe sayısını belirleyin: “Specify number of items:“ veri istemi (uyarısı) geldiğinde, komut satırına 6 yazın ve Enter tuşuna basın. Komut satırı artık Dizi için ikinci noktayı seçin veya [Sığdır]: “Select second point for array or [Fit]:“ veri istemi (uyarısı) görüntülenecektir. Bu veri istemi (uyarı) geldiğinde, Sığdır “Fit” seçeneğini seçin.

Şimdi komut satırında 2 yazın ve Enter tuşuna basın. Altı öğeden oluşan ve aralarında 2 birim boşluk olan bir dizinin oluşturulduğunu göreceksiniz.

Bu makalemde anlattıklarımı yararlı buldunuz mu? Siz COPY komutunun bu özelliğini ne sıklıkla kullanıyorsunuz? Aşağıdaki yorum kutusuna yazarak bana bildirin.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.