1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’in Bazı Paletlerinde Oluşan Yazıların Üst Üste Binme Sorununu Giderme

AutoCAD’de hiç aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi bazı yazıların üst üste binmiş olduğunu gördünüz mü? Aşağıdaki şekilde sol tarafta Hızlı Hesaplama “Quickcalc” alanında yazıların üst üste binmiş olduğunu görüyorsunuz. Sağ tarafta ise, Tabaka Özellikler Yöneticisinde “Layer Properties Manager” tabaka filtre isimlerinin üst üste binmiş olduğunu görüyorsunuz.

Sekil-01

Daha kolay görebilesiniz diye ben yukarıdaki şekli hazırlarken üst üste binmeleri biraz abarttım. Sizin başınıza gelen bukadar kötü olmayabilir ama yine de rahatsız edicidir. Peki bunun sebebi nedir?

Windows Görüntüleme Ayarlarınızı Kontrol Edin

Bu sorunun en başlıca sebebi Windows’ta yazı ebatının % 100 den daha büyük bir değere ayarlanmış olmasıdır. Yukarıdaki şekli hazırlarken ben Windows’ta yazı ebatını % 150olarak ayarlamıştım

Windows’ta Kontrol Paneli “Control Panel” içerisindeki Görüntüleme “Display” aracını açın ve şayet yazı ebatı olarak % 100 den farklı bir değer görüyorsanız, bu ayarı % 100 veya ön tanımlı “default” değer olarak ayarlayın.

Sekil-02

Bilgisayarınızı yeniden başlatın; sorunun çözüldüğünü göreceksiniz.

Bu problemin niçin meydana geldiğini bilmiyorum. Bu problem baya uzun bir süre önce başıma geldi ve sorun sadece AutoCAD’de yazıların üst üste binmesi de değildi; diğer programlarda da aynı sorunu yaşamıştım. Sorun muhtemelen yüksek çözünürlüğe sahip büyük monitörden kaynaklanıyor ve yazı karakter yüzlerinin “font” görünüşlerinin uyumsuz olduğunu hissetmiyoruz. Kullanıcılar sorunu çözmek için, AutoCAD’de yazı karakter yüzlerinin “font” ebatını değiştirmenin bir yolunu bulmaya çalışıyorlar; ama sorun AutoCAD’den değil Windows’tan kaynaklanıyor.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.