1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’in 2021 Sürümündeki Yenilikler

Her sene olduğu gibi bu yıl da Autodesk AutoCAD’in yeni sürümü olan AutoCAD 2021’i piyasaya mart ayında sürdü.

AutoCAD 2021, çalışma şekliniz ve süreçlerdeki üretkenliğinizi artırmak için, otomasyon için tasarlanmış yeni özelliklerle dolu. Özelleştirilmiş araç setlerini içeren AutoCAD aboneliği, görevleri otomatikleştirip saatlerle, hatta günlerle ölçülebilen değerli zamandan tasarruf edebileceğiniz Mimari ve Elektrik gibi sektöre özgü 7 araç setine erişmenizi sağlar. Daha fazla bilgi edinmek için verimlilik çalışmalarına göz atın.

AutoCAD aboneliğine sahip son teknoloji ürünü AutoCAD web ve mobil uygulamalar sayesinde kullanıcılar, sahada ve hareket halindeyken en güncel dosyaları tasarlamak ve çizim oluşturmak için, neredeyse tüm cihazlardan AutoCAD‘e erişebilirler.

AutoCAD 2021 ile deneyimlenecek çok şey bulunuyor. Yeni Çizim Geçmişi özelliği, iş akışınız için bir oyun değiştirici olabilir ve çizimlerinizin evrimi hakkında size fikir verir. Artık çiziminize eklenmiş harici referanslar (Xrefs) için popüler DWG Karşılaştırma özelliğini kullanabilirsiniz. Bu sürümün grafik performansı daha da artırıldı. Ayrıca, blok içeriğinize her zaman, her yerde bağlı kalabiliyorsunuz.

Google Drive ile yepyeni bir entegrasyon var. Artık herkes Google Drive’da depolanan DWG dosyalarını Autodesk kimliğini kullanarak doğrudan AutoCAD web uygulamasında açabilir. AutoCAD kullanıcıları da bu dosyaları düzenleyip tekrar Google Drive’larına kaydederek müşterilerin herhangi bir yerden çalışmasını sağlar. Elbette DWG dosyalarını ve harici referansları (Xrefs) Autodesk bulutunu kullanarak AutoCAD web ve mobil uygulamalarıyla da görüntüleyebilir, düzenleyebilir ve kaydedebilirsiniz.

AutoCAD ürün yönetimi Direktörü Marcus O’Brien, “Abonelerimizin geri bildirimlerine dayanarak AutoCAD’i modernize etmek için geliştirme ekiplerimizin neler üzerinde çalıştıklarını gerçekten takdir edecekler” diyor. “Bu yeni sürüm, verimlilik ve üretkenlikte hemen fark yaratacak geliştirmeler ve özellikler sunuyor.”

Şimdi AutoCAD’in 2021 sürümündeki yeniliklere daha yakından bakalım.

 

Çizim Geçmişine Otomatik Bakış

Yeni Çizim Geçmişi “Drawing History“ özelliği, iş akışınız için bir oyun değiştiricidir ve çizimlerinizin evrimi hakkında size fikir verir. Çiziminizde yapılan değişiklikleri zaman içinde görerek önceki sürümleri mevcut çiziminiz ile karşılaştırarak anında bilgi edinebilirsiniz.

OneDrive, Dropbox veya Box bulut sunucularına kaydedilmiş bir dosyaya erişen kullanıcılar, bir çizimi AutoCAD’de bu çizimin önceki sürümleriyle kolayca karşılaştırabilirler.

Harici Referans Çizim (Xref ) Karşılaştırması ile Değişikliklerin Hızlı Tanımlanması

Bir harici referans çizimin (Xref) iki sürümünü karşılaştırıp artık o anki geçerli (aktif) çiziminizden ayrılmadan değişiklikleri uygulayabiliyorsunuz.

Artık çiziminize bağlı harici referans çizimler (Xref) için popüler DWG Karşılaştırma özelliğini kullanabilirsiniz. Şayet referans bir çizim değiştiyse, AutoCAD‘de otomatik olarak bildirim görüntüleniyor. O anki geçerli (Aktif) çiziminizin içerik bağlamındaki değişikliklerini karşılaştırmak için, bu bildirimi tıklayabilirsiniz.

Blok Paletindeki Geliştirmeler

Artık blok içeriğinizle istediğiniz zaman, istediğiniz yerde bağlantıda kalabiliyorsunuz. Masaüstündeki veya AutoCAD web uygulamasındaki Kütüphaneler “Libraries” sekmesinden blokları verimli bir şekilde ekleyebilirsiniz.

Blok paleti artık bir çizimdeki son blokları bir bulut depolama konumuna senkronize etmenize ve bunlara masaüstü veya web’den erişmenize izin veriyor.

Böylece Diğer Çizimler “Other Drawings” sekmesi artık daha hızlı erişim için en son kullanılan beş blok kütüphanesini gösteren yeni Kütüphane “Library” sekmesi haline gelmiş oldu. Artık o anki geçerli (aktif) çizime blok olarak eklemek için, bir klasör, teknik resim dosyası veya teknik resimde depolanan herhangi bir blok tanımını belirleyebiliyorsunuz.

Grafik Performansındaki İyileştirmeler

Artık çok çekirdekli işlemcilerle gerçek zamanlı olarak daha düzgün ve daha hızlı 2 boyutta 2B “2D” görüntü kaydırma “pan”, görüntü yakınlaştırma “zoom in” ve yörünge “orbit” yapabiliyorsunuz. 2 boyutta 2B “2D” görüntü kaydırma “pan”, görüntü yakınlaştırma “zoom in” yaparken, AutoCAD daha hızlı ve akıcı bir deneyim için yenileme (regen)  işlemlerini otomatik olarak gerçekleştiriyor. 3B Yörünge “3D Orbit”, görüntü kaydırma “pan” ve görüntü yakınlaştırma “zoom in” işlemleri de özellikle çok çekirdekli işlemcilerde karmaşık 3 boyutlu 3B “3D” modeller için daha duyarlı.

AutoCAD’in 2021 sürümünde bulunan diğer yeni özellikleri Yardım “Help” bölümündeki Yenilikler “What’s New”  kılavuzunda bulabilirsiniz.

AutoCAD Web Uygulaması ve Google Drive Entegrasyonu

 

Google Drive bulut sürücüsünde depolanan milyarlarca DWG dosyası vardır ve her gün milyonlarca dosya gönderilir ve açılır. Artık Google Drive’da gezinebiliyor veya Gmail’de DWG’ çizimleri paylaşıyor olsanız da, bu DWG dosyalarını AutoCAD mobilde açabilmenin yanı sıra doğrudan AutoCAD web uygulamasında da açabileceksiniz. Artık Google Drive’ınızı AutoCAD web uygulamasının içine bağlayarak, gittiğiniz her yerde dosyalarınıza erişebileceksiniz. Bu duyuru, geçen yıl açıklanan mevcut Box, Dropbox ve Microsoft entegrasyonlarıyla birlikte, önde gelen bulut depolama sunucuları ortaklıkları serisini tamamlıyor.

Google’da Ürün Yönetimi Direktörü Alexander Vogenthaler, “İşletmeler Google Drive’ı hızlı bir şekilde kullanarak bulutta işbirliği yapmaya devam ediyor ve sonuç olarak birçok müşterimiz tarafından AutoCAD web uygulaması gibi araçların benimsendiğini görüyoruz” diyor. “Müşterilerimizin AutoCAD web uygulamasında Drive’da depolanan DWG dosyalarını açıp kaydetmelerine olanak tanıyan ve müşterilerimizin masaüstü, web veya mobil cihazlardan AutoCAD’in gücüne erişmelerine yardımcı olan Autodesk ile yeni bir entegrasyon başlatmaktan heyecan duyuyoruz.”

AutoCAD 2021 Bugün İndirin

Autodesk hesabınıza giriş yapıp en son sürümü indirerek AutoCAD ve AutoCAD LT’nin 2021 sürümündeki yeni özelliklere göz atın. Şayet henüz abone değilseniz, AutoCAD ve AutoCAD LT’nin 2021 30 günlük deneme sürümlerine göz atmayı unutmayın.

AutoCAD Web ve Mobil için Ücretsiz Genişletilmiş Erişim Programı

Autodesk, korona virüsün (COVID-19) dünya üzerindeki etkisini yakından takip ediyor. Uzak bir çalışma ortamının yeni gerçeğiyle karşı karşıya olan müşterilere daha iyi destek vermek ve bu zor günlerde iş kesintilerini en aza indirme, işbirliği yapma ve bağlı kalma için, oluşan ihtiyaca katkı sunmak için, Autodesk, AutoCAD web ve AutoCAD mobil uygulamaları da dahil olmak üzere birçok amiral bulut işbirliği ürünleri için geçici bir Genişletilmiş Erişim Programı açıkladı Müşteriler bu programdan AutoCAD web ve AutoCAD mobil bağlantılarına erişerek yararlanabilirler. Soru ve cevaplara Autodesk Bilgi Ağı üzerinden ulaşılabilir.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.