1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’in 2021.1 Sürümüne İlk Bakış

AutoCAD’in 2021.1 sürümü

Tıpkı baharın bize AutoCAD‘in yeni bir sürümünü getirmesi gibi, yaz sonu ve sonbahar başı tipik olarak bize en sevdiğimiz çizim yazılımımıza yıllık küçük revizyon veya “nokta-bir” güncellemesi getiriyor. Autodesk’in bu hafta AutoCAD 2021.1 sürümünü piyasaya sürdüğü gibi bu yıl da farklı değil.

Geçmiş yıllarda olduğu gibi, güncelleme AutoCAD‘in bir sonraki sürümünde göreceğimiz bazı yeni özellikleri sunarken, güncellemenin kendisi ağırlıklı olarak mevcut özelliklerdeki geliştirmelere odaklanmaktadır. Bu güncellemede bulacağınız özellikler arasında, Bloklar Paletindeki geliştirmeler en önemlileridir.

Blok Paleti Geliştirmeleri

İlk olarak AutoCAD’in 2020.0 sürümünde tanıtılan Bloklar Paleti “Blocks Palette”, yazılımın her güncellemesiyle gelişmeye devam ediyor. AutoCAD’in 2021.1 sürümü, AutoCAD‘in son birkaç sürümünde görülen geniş her yerde, her zaman teması etrafında merkezlenmiş çeşitli geliştirmeler gördüğümüzden farklı değildir. Bu geliştirmeler, Bloklar Paletinin “Blocks Palette” Yeni “New” Sık Kullanılan “Favorite” ve En Son “Recent” sekmelerini ve yeni kontrol seçeneklerini içerir.

Favori AutoCAD Blokları

lk olarak, AutoCAD Bloklar Paleti “Blocks Palette” ile Dropbox, OneDrive, Google Drive ve daha fazlası gibi popüler bulut depolama sağlayıcıları arasında genişletilmiş bir entegrasyon görüyoruz. Bulut depolama sağlayıcılarıyla bu tür bir entegrasyon, son birkaç sürümde AutoCAD‘in çeşitli bölümlerinde bir tema haline geldi, bu nedenle Bloklar Paleti “Blocks Palette” ile daha derin bulut entegrasyonu görmemiz şaşırtıcı değil.

Autocad 2021 Favori AutoCAD Blokları

AutoCAD’in 2021.1 sürümü ile Mevcut Çizim “Current Drawing”, Son Kullanılanlar “Recent” veya Kitaplıklar “Libraries“ sekmelerindeki blokları Favori “Favorite” olarak işaretleyebilirsiniz. Yeni Sık Kullanılanlar “Favorite” sekmesini, bir web tarayıcısına kaydedebileceğiniz bir yer imi gibi düşünebilirsiniz. Seçtiğiniz herhangi bir depolama yolunu seçmekte özgür olsanız da, gerçek sihir bir bulut depolama konumu belirlemekten geliyor.

AutoCAD’in 2021.1 sürümü

Bir bulut depolama konumu belirttiğinizde, favori bloklarınız cihazlar arasında eşitlenir. AutoCAD‘in diğer alanlarında görülen bulut entegrasyonunda olduğu gibi, bu size sadece AutoCAD‘in masaüstü sürümünden değil, aynı zamanda Web için AutoCAD‘den de favori bloklarınıza kolay erişim sağlar.

Son Kullanılan “Recent“ AutoCAD Blokları

AutoCAD’in 2021 sürümü, Son Kullanılan “Recent” sekmesini Bloklar “Blocks” paletine eklemişti. Yeni blokların dinamik kütüphanesi ne kadar harika olursa olsun, aynı zamanda hızla dağınıklığı toplama eğiliminde olan bir arayüzdür. Bu sorunu çözmek için çalışan Autodesk AutoCAD’in 2021.1 sürümünde, Son Kullanılan “Recent” sekmesinde gördüğünüz blokları yönetmek için birkaç yeni seçenek sunuyor.

AutoCAD’in 2021.1 sürümü

Bunlardan ilki, Son Kullanılan “Recent” sekmesinden blokları tek tek temizleme yeteneğidir. Son Kullanılan “Recent” sekmesinde görüntülenen herhangi bir bloğu sağ tıklayın ve Son Kullanılan Listesinden Kaldır “Clear Recent List” seçeneğini seçin. Tereyağından kıl çeker gibi!

Elbette, dağınıklığı ortadan kaldırmak için, Son sekmesinde gösterilen blokların tümünü temizlemeniz gereken bir noktaya da gelebilirsiniz. Şayet bu duruma gelirseniz, AutoCAD’in 2021.1 sürümü sizi de memnun edecektir. Sağ tıklayın ve ardından Son Kullanılan Listesini Temizle “Clear Recent List“ seçeneğini seçin. Aynen aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi, Son Kullanılanlar “Recent” sekmesi temizlenir ve yeniden başlamak için boş bir alanınız olur.

Blok Paleti Kontrolü

Bloklar “Blocks“ paleti yazılım içinde olgunlaştıkça, bizim ona erişimimiz de gelişiyor. AutoCAD’in 2021.1 sürümü, yeni bir BLOCKSYNCFOLDER sistem değişkeni ile Bloklar “Blocks” paletine komut satırı erişimimizi daha da genişletiyor. Bununla, AutoCAD‘in Son Kullanılan “Recent” ve Sık Kullanılanlar “Favorite”  sekmesinde görüntülenen blokları saklamak için, kullandığı yolu belirleyebilirsiniz.

Çoklu Monitör İyileştirmeleri

Bloklar “Blocks” paleti, AutoCAD’in 2021.1 sürümü güncellemelerinin çoğunu bulacağınız yer olsa da, bu güncellemenin içinde paketlenmiş başka değerli özellikler de vardır. Favorilerim “Favorites“ sekmesinde yeni çoklu monitör güncellemeleri bulunmaktadır.

Şayet AutoCAD‘i bir dizüstü bilgisayardan çalıştırırsanız, şüphesiz kendinizi Araç Paletleri, Komut Satırı, Şerit panelleri ve hatta araç çubukları gibi çeşitli AutoCAD kullanıcı arayüzü öğeleriyle oynarken bulmuşsunuzdur. AutoCAD’in 2021.1 güncellemesi bunu düzeltmeyi amaçlamaktadır.

Artık, dizüstü bilgisayarınızı çıkardığınızda ve böylece tek ekranlı bir yapılandırmaya geçtiğinizde, tüm AutoCAD kullanıcı arabirimi öğeleri kullanımdaki ekranda otomatik olarak aynı konuma taşınır. Artık kendimizi var olmayan bir ekrana sıkışmış kullanıcı arabirimi öğelerini ararken bulmayacağız!

Bir dizüstü bilgisayar kullanıcısı olarak bu, küçük ama önemli yeni bir özelliğin özlü tanımıdır.

AutoCAD Web Uygulaması – AutoCAD’i Masa üstünde Açma

AutoCAD’in 2021.1 sürümü

Son olarak, AutoCAD‘in Windows sürümünde spot ışığı en parlak haldeyken, Web için AutoCAD uygulaması ona eklenen yeni özellikleri görmeye devam ediyor. Web için AutoCAD uygulamasında bulduğum en yeni özellikler arasında Masaüstünde Aç “Open in Desktop” özelliği bulunuyor.

Microsoft Office’i kullanmaya alışkın olabileceğinize benzer şekilde, yeni Masaüstünde Aç “Open in Desktop” özelliği, AutoCAD‘in web sürümünde açtığınız bir çizimi almanıza ve yazılımın masaüstü doldurma sürümüyle düzenlemeyi bitirmenize olanak tanıyor. Bu özellik ne kadar yararlı olursa olsun, Masaüstünde Aç “Open in Desktop” seçeneğinin yalnızca AutoCAD Web & Mobile veya Microsoft OneDrive’a kaydedilen çizimlerle kullanılmasının hiçbir anlamı yoktur.

Özetle

Geçmişteki ismiyle küçük r veya nokta-bir sürümleriyle tutarlı olarak, AutoCAD’in 2021.1 sürümü, önümüzdeki baharda AutoCAD’in 2022 sürümünde eklenecek daha geniş bir özellik portföyü olacağını tahmin ettiğim şeyden rahatsız gibi görünmüyor. Genel olarak, bu sürümde bulduğumuz yeni özellikleri, çığır açan yeni özelliklerin tanıtımı olarak değil, mevcut özelliklerde geliştirmeler olarak sınıflandırıyorum.

Yine de, AutoCAD’in 2021.1 sürümündeki yeni özellikler çoğunlukla mevcut özellikleri geliştirirken, bunu anlamlı ve değerli bir şekilde yaptığına inanıyorum. Bu nedenle, güncellemeyle ilk etkileşimlerimin sorunsuz olduğunu ve güncelleme için zaman ayırmaya değer olduğunu gördüm.

Siz AutoCAD’in 2021.1 sürümünü kurdunuz mu? Bununla ilgili deneyiminiz ne oldu? Kişisel favoriniz hangi özellikler? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bana bildirin.

0%

User Rating: Be the first one !

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.