1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’in 2020 Sürümünde (Renk İlişkili) Baskı Stili Yaratma Öğreticisi

Esnek görünüşleri baskılarınıza entegre etmek için bir yola mı ihtiyacınız var? Örneğin, çizimleriniz için daha az mürekkep kullanan taslak baskılar üretmek isteyebilirsiniz veya tamamen siyah veya gri tonlarında baskı almak isteyebilirsiniz. Ya da bazı dolgular “degrade” için katı dolguları ““degrade” taramalara “hatch” çevirmek isteyebilirsiniz.

Çoklu baskı varyasyonları oluşturmanın yolu baskı stillerini “plot style” kullanmaktır. İstediğiniz kadar varyasyon oluşturabilir, kaydedebilir ve herhangi bir çizim için kullanabilirsiniz. Baskı stilleri baskı stili tablosu “plot style table” dosyalarına kaydedilir.

İki tür çizim stili tablosu vardır:

İsimlendirilmiş “Named” (*.stb)

Renk ilişkili “Color-dependent” (*.ctb).

İsimlendirilmiş “Named” baskı stilleri daha esnektir, ancak varsayılan baskı stili türü değildir. Çizim stili tablosu “Plot style table“ tipini seçtiğiniz, o tip çizimde değil Windows kayıt defterine kaydedilir. Çizim stili tablosu “Plot style table“ tipleri arasında geçiş yapmak için, tipi değiştirin ve ardından yeni bir çizim açın.

Bu makalemde, sizlere çizgi kalınlığını “lineweight“ 0.05 ve taramayı “screeing” % 25 olarak ayarlayan renk ilişkili “color-dependent“ bir arsa stilinin nasıl oluşturulacağını ve kullanılacağını göstereceğim. Tarama “Screeing”, bir renk için kullanılan mürekkep miktarını belirtir ve varsayılan değeri % 100 dür. Tarama “Screeing” değerini % 25olarak ayarlamak, taslak baskıda mürekkep tasarrufu yapmak için kullanışlı bir tekniktir.

Baskı Stili Tipini Ayarlama

Baskı stili “Plot style“ tipini ayarlamak için, şu adımları izleyin:

Seçenekler “Options” iletişim kutusunu açmak için, çizim alanına sağ tıklayın ve Seçenekler “Options” seçeneğini seçin veya komut satırına OP yazıp Enter tuşuna basın. Ardından Baskı ve Yayımlama “Plot and Publish” sekmesine tıklayın.

Baskı Stili Tablosu Ayarları “Plot Style Table Settings“ düğmesine tıklayın.

Baskı Stili Tabloları Ayarları “Plot Style Table Settings“ iletişim kutusunda, en üstteki kısımdan Renk ilişkili Baskı Stillerini Kullan “Use Color Dependent Plot Styles“ veya İsimlendirilmiş Baskı Stillerini Kullan “Named Plot Styles “ seçeneğini seçin. Standart acad.ctb (renk ilişkili “color-dependent”) veya acad.stb (isimlendirilmiş “named”) baskı stilinden başka bir varsayılan baskı stili tablosu da belirleyebilirsiniz. Bu eğitim için, şayet seçili değilse, Renk ilişkili Baskı Stillerini Kullan “Use Color Dependent Plot Styles“ seçeneğini seçin.

OK düğmesine tıklayın.

Renk ilişkili  “Color-dependent“ bir Baskı Stili Tablosu Yaratma

Artık renk ilişkili “color dependent” bir baskı stili tablosu yaratmaya hazırsınız.

Baskı Stil Yöneticisini “Plot Style Manager“ açmak için Uygulama düğmesi içerisinde > Bastır “Plot” seçeneği altında > Çizim Stillerini Yönet “Manage Plot Styles“ seçeneğini seçin. Aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi bir Windows Gezgini penceresi göreceksiniz. Baskı Stil Tablosu Ekleme Sihirbazı kısa yoluna ve taramayı % 25 olarak ayarlayan baskı stil tablosu da dahil olmak üzere AutoCAD ile birlikte gelen diğer baskı stil tablosu dosyalarına dikkat edin.

Baskı Stil Tablosu Ekleme “Add Plot Style Table“ sihirbazını açmak için, Baskı Stil Tablosu Ekleme Sihirbazı “Add-A-Plot Style Table Wizard” kısa yolunu çift tıklayın.

İleri “Next” düğmesine tıklayın.

Başlangıç “Begin“ ekranında, çizim stili tablonuzun kaynağını seçin. Bu eğitim için, Mevcut Bir Baskı Stili Tablosu Kullan “Use an Existing Plot Style Table” seçeneğini seçin ve “Next” düğmesine tıklayın.

Dosya İsmine Göz At “Browse File Name“ ekranında, varsayılan baskı stili tablosu olan acad.ctb dosyasını seçin. Yeni baskı stili tablonuz buna göre olacaktır. İleri “Next” düğmesine tıklayın.

Dosya İsmi “File Name” ekranında bir dosya ismi girin. Ben Taslak-Baskı ismini verdim. İleri “Next” düğmesine tıklayın.

Son ekranda Baskı Stil Tablosu Düzenleyicisi “Plot Style Table Editor” düğmesine tıklayın. Baskı Stil Tablosu Düzenleyicisi “Plot Style Table Editor” açılacaktır.

Artık renk ilişkili “color-dependent” bir baskı stili tablosu oluşturdunuz ve o tablo için bir baskı stili tanımlamaya hazırsınız.

Baskı Stili Tablosu Düzenleyicisinde “Plot Style Table Editor“ Görünüşten “Form View” sekmesini tıklayın. Sol tarafta, 1-255 arasındaki tüm renkleri görürsünüz. Birden fazla renk seçebilir ve sağ tarafta belirleyeceğiniz özellikleri seçili tüm renklere uygulamak için, değişiklikler yapabilirsiniz.

Sol taraktaki Baskı Stilleri “Plot Styles” listesinden Renk 1 (kırmızı) öğesine tıklayın. Son renge gitmek için kaydırma çubuğunu kullanın ve Renk 255 (beyaz) öğesini görene kadar listeyi kaydırın. Shift tuşunu basılı tutun ve Renk 255′ öğesini tıklayın. Bu işlem, tüm renkleri seçecektir.

Sağ taraftaki Özellikler “Properties” kısmında Tarama “Screening “değerini 25 olarak değiştirin.

Çizgi kalınlığını “Lineweight” 0.0500mm olarak seçin.

Kaydet & Kapat “Save & Close“ düğmesine tıklayın. Şimdi Baskı Stil Tablosu Ekleme “Add Plot Style Table“ sihirbazının son ekranına geri döndünüz.

Son “Finish“ düğmesine tıklayın.

Böylece, bir baskı stili yarattınız. Şayet yarattığınız bu baskı stilini düzenlemeniz gerekiyorsa, birkaç yerden erişebilirsiniz. Seçeneklerden biri, Seçenekler “Options” iletişim kutusunu yukarıda açıklandığı şekilde açmak ve Bastır ve Yayımla “Plot and Publish“ sekmesini tıklatmaktır. Bastır ve Yayımla “Plot and Publish“ sekmesinde, Baskı Stil Tablosu Ayarları “Plot Style Table Settings” düğmesine tıkladıktan sonra, Baskı Stili Tabloları Ekle veya Düzenle “Add or Edit Plot Style Tables “ düğmesini seçebilirsiniz. Artık baskı stilinizi kullanmaya hazırsınız.

İşte size çizim. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, iki yerde sağlam dolguları olan kalın çizgiler kullanılarak basılması gereken bir pencere çizimi.

Yerleşime Bir Baskı Stil Tablosu İliştirme

Bir yerleşime “layout” bir baskı stili tablosu eklemeniz gerekir. Farklı baskı varyasyonlarını kolayca oluşturmak için, farklı yerleşimlere “layout” farklı baskı stili tablolarını iliştirebilirsiniz. Aşağıdaki adımları takip edin:

  • Yeni bir çizim açın ve bazı nesneler çizin. Bu örneğimiz için yukarıdaki şekilde gördüğünüz gibi, geniş bir çizgi kalınlığına sahip bir nesne çizin ve kapalı bir alanı sağlam bir dolgu ile doldurun. Böylece baskı stilini uyguladığınızda kontrastı göreceksiniz. Çiziminizde bir yerleşim “layout” sekmesini seçin ve bir veya daha fazla görüntü bakışı “viewport” ayarlayın.
  • Yerleşim “Layout” sekmesine sağ tıklayın ve Sayfa Düzen Yöneticisini “Page Setup Manager“ seçin.
  • Sayfa Düzeni Yöneticisi “Page Setup Manager” iletişim kutusunda, varsa bir mevcut sayfa düzeni seçin ve Değiştir “Modify” düğmesine tıklayın. Aksi takdirde, Yeni “New” düğmesine tıklayın; bu yeni sayfa düzenini isimlendirin ve OK düğmesine tıklayın. Şimdi yerleşim “layout” için Sayfa Yapısı “Page Setup” iletişim kutusunu görüyorsunuz.

İletişim kutusunun sağ üst köşesindeki Baskı  Stil Tablosu (kalem atamaları) “Plot Style Table (pen assignments)” aşağı açılır listesinden çizim stili masanızı seçin. Bu örneğimiz için, Taslak-Baskı.ctb isimli baskı stil tablosunu seçin.

Hemen altındaki, Baskı stillerini Göster “Display plot styles”  işaretleme kutusunu işaretleyin. Bu kutu işaretlendiğinde, baskı stillerinin yerleşiminiz üzerindeki etkisini görürsünüz. (Şayet Baskı stillerini Göster “Display plot styles” işaretleme kutusu hali hazırda işaretli ise, çizim stilini görüntülemek için, REGEN komutunu kullanmanız gerekir.)

OK düğmesine tıklayın.

Sayfa Düzeni Yöneticisinde “Page Setup Manager”, sayfa düzeninin seçili olduğundan emin olun ve Geçerli Olarak Ayarla “Set Current “ düğmesine tıklayın.

Yerleşiminize geri dönmek için Kapat “Close” düğmesine tıklayın.

Şimdi sayfa stilinizin sonuçlarını görmelisiniz. Aşağıdaki şekilde görünen yerleşimi daha önceki şekilde görünen çizim ile karşılaştırın.

Katı dolguların çok daha hafif ve çizgi kalınlığının da daha hafif olduğunu görebilirsiniz. Bu size çok miktarda mürekkep kazandıracaktır!

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.