1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’in 2020 Sürümünde Çizim Stillerini Kullanarak Çizimin Baskıda Nasıl Görüneceğini Bilme

Ön izleme yapmadan önce bile baskınızın tam olarak nasıl görüneceğini göstermesi için AutoCAD’i ayarlayabileceğinizi biliyor muydunuz? (Baskınızı ön izleme yapmak için Bastır “Plot” iletişim kutusundaki Ön izleme “Preview” düğmesini tıklayabilirsiniz.)

Nasıl yapacağınızı bildiğiniz zaman, çok kolay. Bu teknik, renk ilişkili (CTB dosyası) veya isimlendirilmiş (STB dosyası) baskı stili kullandığınızda uygulanır. Baskı stilleri, çeşitli baskı varyasyonları oluşturmanıza ve kaydetmenize yardımcı olur ve mükemmel bir verimlilik aracıdır. Şayet baskı stillerini kullanmıyorsanız, onları kontrol etmenizi şiddetle tavsiye ederim. İşte başlamanıza yardımcı olacak iki ders:

Kağıt Alanı – (Sanal bir Sayfa)

Varsayılan olarak, AutoCAD’in kağıt alanı, bir sayfa gibi görünecek şekilde ayarlanmıştır. Kağıt, beyaz renkli bir arka plana sahip olup; baskı alanını belirtmek için, siyah renklşi kesik kesik çizgili bir çerçeveyi de içermektedir. Kağıt alanda bir görüntü bakışı “viewport” oluşturduğunuzda, model alanda çizmiş olduğunuz geometriniz renkli olarak ortaya çıkar. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, model alanda yarattığınız çizgi, yay ve çemberler gibi nesnelerinizi koyu renkli arka plan üzerinde görmeye alışık olduğunuz için, çok sıcak değildir.

CTB veya STB dosyanız tarafından çevrildiğinde geometrinizin renklerinin nasıl bastırılacağını görüntülemek için, Sayfa Düzeni Yöneticisini “Page Setup Manager“ kullanmamız gerekir.

Sayfa Düzeni Yöneticisi “Page Setup Manager”

Sayfa Düzeni Yöneticisini “Page Setup Manager“ standart çizim ayarlarımızı kaydetmemize izin verir, böylece bir çizimi bastırırken her seferde aynı bilgileri girmemize gerek kalmaz (umarım şablon dosyanızdaki tüm standart çizim ayarlarınız için Sayfa Ayarlarını oluşturmuşsunuzdur)! Şayet daha önceden yayımlamış olduğum AutoCAD’de Baskı Stillerini ve Sayfa Düzenini Ayarlama  öğreticisine bir göz atmadıysanız, okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Sayfa Düzeni Yöneticisinde “Page Setup Manager“ sık sık bakılan ve başka hiçbir yerde bulunamayan bir ayar var.

Sayfa Düzeni Yöneticisini “Page Setup Manager“ başlatmak için, aşağıdakilerden birini kullanın:

  • Şerit: Çıktı “Output” sekmesinin> Baskı “Plot” panelinde > Sayfa Düzeni Yöneticisi “Page Setup Manager“ komut düğmesini tıklayın.
  • Menü: (Ekranın sol üst köşesindeki kırmızı renkli Büyük A harfi şeklindeki) Uygulama menüsü içerisinde > Yazdır  “Print” öğesi altında > Sayfa Düzeni Yöneticisi “Page Setup Manager“ seçeneğini seçin.
  • Komut Satırı: PAGESETUP yazıp Enter tuşuna basın.
  • Veya, bir yerleşim “layout” sekmesine sağ tıklayın ve açılan kısa yol menüsünden  Sayfa Düzeni Yöneticisi “Page Setup Manager“ seçeneğini seçin.

O anki geçerli (Aktif) sayfa düzeninizi değiştirmek için Değiştir “Modify” düğmesine tıklayın.

Sayfa Düzeninizi “Page Setup” Düzenleme

Bir Sayfa Düzeni “Page Setup” oluşturmak (veya düzenlemek) tıpkı bir baskı oluşturmak gibidir. Sayfa Düzeni “Page Setup” iletişim kutusu, önemli bir istisna dışında – Baskı Stil tablosu “Plot Style table” aşağı açılır listesinin hemen altında Baskı Stillerini Göster “Display Plot Styles “ işaretleme kutusu bulunur. –Bastır “Plot” iletişim kutusu gibidir. Seçilen baskı stilinin nasıl görüneceğini ön izleme yapmak için bu kutuyu işaretleyin.

Hepsi bu kadar basit bir tıklama ile CTB veya STB dosyanızın geometrinizi basılı çizgilere nasıl çevireceğini tam olarak görebileceksiniz.

Biraz Daha İnce Ayar

Son adım, durum çubuğundan çizgi kalınlıklarını görüntületme “ineweight display” özelliğini açık duruma getirmektir ve işte yukarıdaki şekilde bu özelliğin durum çubuğundaki düğmesini görmektesiniz. Yerleşiminiz “Layout” üzerinde çalışmaya devam ederken bile, baskınızın nasıl görüneceğini gösteren kalıcı bir baskı ön izlemesi yapabilirsiniz.

 İpucu: Şayet örüntü bakışlarınız “viewport” tekrar renkli gösterilmeye başlarsa, görüntü bakışını “viewport” etkin hale getirin ve baskı stillerini yeniden uygulamak için bir REGEN komutunu kullanın. Tüm görüntü bakışlarınızı “viewport” bir kerede yenilemek için REGENALL komutunu kullanın.

Kağıt alanı arka plan rengini değiştirme

AutoCAD’in tüm isteğe bağlı özelliklerinde olduğu gibi kağıt alanı arka plan rengini de değiştirebilirsiniz. Bu konuda daha fazla bilgi için, sitemizdeki AutoCAD’de Yerleşimin “Layout” Arkaplan Rengini Değiştirme isimli makalemi okuyun.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.