1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’in 2020 Sürümünde Baskı “Plot” için Sayfa düzeni “Page setup” Oluşturma Öğreticisi

Baskı “Plot” ayarlarınızı çok mu değiştiriyorsunuz? Çizimleri çeşitli şekillerde mi bastırıyorsunuz. Örneğin bir taslak baskı ve her şey yolundaysa, nihai baskıyı mı alıyorsunuz? Yoksa çeşitli paftalar oluşturup bunları farklı şekilde mi bastırmanız gerekiyor?

Baskı ayarlarınızı içeren sayfa ayarlarını kaydedebilirsiniz. Bir sayfa düzeni bir yerleşime “layout” ekli olduğundan, ayarları bir yerleşimden “layout” diğerine kolayca değiştirebilirsiniz.

Sayfa düzeni oluşturmak, çizim ayarlarını belirtmek gibidir. Bu nedenle önce Baskı “Plot” iletişim kutusunu nasıl kullanacağınızı bilmelisiniz.

  1. Yeni bir sayfa düzeni oluşturmak için, istediğiniz sekmeyi (Model sekmesi dahil) sağ tıklayın ve Sayfa Düzeni Yöneticisi “Page Setup Manager“ seçeneğini seçin. (Şayet yerleşim “layout” sekmelerini göremiyorsanız, durum çubuğunda Model ve Yerleşim “Layout” düğmeleri bulunmaktadır. Her iki düğmeden birine sağ tıklayın ve Düzen ve Model sekmelerini görüntüle “Display Layout and Model tabs “ seçeneğini seçin.)

2. Sayfa Düzeni Yöneticisinde “Page Setup Manager“ Yeni “New” düğmesine tıklayın. Yeni sayfa düzeniniz için bir isim girin. Şayet mevcut sayfa ayarlarınız varsa, tüm ayarları sıfırdan oluşturmak zorunda kalmamak için, Bununla başla “Start With“ listesinden birini seçebilirsiniz. OK düğmesine tıklayın.

3. Yazıcı/Baskı Makinesi “Printer/Plotter” bölümünde, aşağı açılır listeden istediğiniz yazıcıyı veya baskı makinesini seçin. Bu, farklı yerleşimler “layout” için farklı cihazlar kullanmanızı sağlar.

4. Kağıt Boyutu “Paper Size” bölümünde, bir kağıt boyutu seçin. Bu, farklı yerleşimler “layout” için farklı sayfa boyutları kullanmanıza izin verir.

5. Baskı Alanı “Plot Area“ bölümünde, bastırmak istediğiniz alanı seçin. Seçenekleriniz, Model veya Yerleşim “Layout” sekmesinde olup olmadığınıza bağlıdır ve şunları içerebilir: Yerleşim      “Layout”, Görüntü “Display”, Sınırlar “Limits”, En geniş “Extents“ ve Pencere “Window”.

6. Baskı Öteleme “Plot Offset“ bölümünde sol alt köşeden bir öteleme “ofset” mesafesi belirleyebilirsiniz. Bunu, bir sayfanın farklı kısımlarına birkaç çizim yerleştirmek için yapabilirsiniz. Baskıyı Ortala “Center the Plot“ onay kutusunu işaretleyerek, baskıyı kağıdı ortalayacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

7. Baskı Ölçeği “Plot Scale“ bölümünde, aşağı açılır listeden bir ölçek değeri seçerek ölçeği ayarlayın veya Kağıda Sığdır “Fit to Paper” işaretleme kutusunu işaretleyin. Ayrıca metin kutuları için de bir ölçek belirleyebilirsiniz. Bireysel görünümleri ölçeklendirdiğiniz için çoğu düzen 1: 1’de çizilmiştir. Çiziminizle birlikte çizgi kalınlıklarını ölçeklendirmek için Çizgi Kalınlıklarını Ölçekle onay kutusunu da işaretleyebilirsiniz.

8. Baskı Stili Tablosu “Plot Style Table“ bölümünde, kullanmak istiyorsanız bir baskı stili tablosu seçin. Baskı stilleri, baskının nasıl görüneceğini belirler ve farklı baskı için farklı görünümler oluşturmanıza izin verir.

9. Gölgeli Görüntü Bakışı Çerçevesi Seçenekleri “Shaded Viewport Options“ bölümünde, bir model alanı baskısının (yerleşim “layout” alanı baskısı) nasıl görüneceğini belirlersiniz. Görsel stiller ve çözünürlük seçeneklerinden birini seçebilirsiniz. Bir Düzen sekmesindeyseniz, Gölge Grafiği açılır listesi kullanılamaz. Kalite açılır listesinden bir kalite de seçebilirsiniz.

10. Baskı Seçenekleri “Plot Options“ bölümünde, çizgi kalınlıklarını ve baskı stillerini bastırmayı isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz. Ayrıca, en son kağıt alanı “paper space” nesnelerini bastırmayı isteyip istemediğinizi de seçebilirsiniz. Son olarak, şayet kağıt alanda “paper space” 3 boyurlu 3B “3D” nesneler oluşturduysanız (bunu kim yapar? Hiç bi fikrim yok), arka çizgileri gizleyebilirsiniz.

11. Çizim Yönü “Drawing Orientation” bölümünde, portre “portrait”, yan “landscape” (varsayılan) veya baş aşağı “upside down“ baskı alma seçeneklerini seçebilirsiniz.

12. Sonucu beğenip beğenmediğinizi görmek için Ön izleme “Preview” düğmesini tıklayın.

13. Sayfa Düzeni Yöneticisine “Page Setup Manager“ geri dönmek için OK düğmesine tıklayın. Yeni sayfa ayarını seçin; Geçerli Olarak Ayarla “Set Current“ düğmesine ve ardından Kapat “Close” düğmesine tıklayın.

Bir sayfa düzenini değiştirmek için, Sayfa Düzeni Yöneticisini “Page Setup Manager“ tekrar açın, sayfa düzenini seçin ve Değiştir “Modify” düğmesine tıklayın.

Sayfa ayarını kullanmak için PLOT komutunu başlatın. Bastır “Plot” iletişim kutusunda, iletişim kutusunun en üstündeki Sayfa Yapısı “Page Setup“ bölümündeki İsim “Name” aşağı açılır listesinden sayfa ayarını seçin. Sonra çizimi bastırın.

 

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.