1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’in 2017 Sürümündeki 6 Yeni Özellik

sekil-01

 

Autodesk yeni sürümü olan AutoCAD 2017 sürümünü piyasaya süreli 4 ay oldu; daha önce bu yeni sürümdeki yenilikleri AutoCAD 2017’deki Yenilikler başlıklı makalemizde anlatmıştık. 4 ay kullanım sonunda bu yeni özellikleri daha detaylı inceleme imkanımız oldu ve tecrübelerimi sizlerle paylaşmak istedim.

AutoCAD’in yeni 2017 sürümünü buradan indirebilir; AutoCAD 2017  için sistem gereksinimlerini ise buradan görebilirsiniz.

Autodesk Masaüstü Uygulaması

Autodek programlarının güncellemelerini yönetebileceğiniz, programın kullanımı yeteneklerinizi geliştirmek için, program ile ilgili son videoları seyredebileceğiniz, Autodesk bilgi ağına ve forumlara ulaşabileceğiniz yer olan yeni Autodesk masaüstü uygulaması AutoCAD’in yeni sürümüne eklenmiş durumda. Ayrıca Autodesk masaüstü uygulamasını Autodesk’e geri bildirim göndermek ve AutoCAD’in Yardım “Help.” Kısmına çevrim içi ulaşmak için de kullanabilirsiniz.

sekil-02

PDF’ten DWG’ye:

Bu özellik belki de AutoCAD’de en çok beklenen özellik idi. AutoCAD’in 2017 sürümüyle birlikte çizimleri PDF biçiminden “format” AutoCAD’e geometri ve yazı nesneleri olarak içe aktarabiliyorsunuz.

Şimdiye kadar bu iş için benim fikrime göre doğru düzgün işe yaramayan ve yetersiz olan birçok üçüncü taraf araçları vardı. Bu yüzden bu AutoCAD özelliği birçoğumuzun PDF’ten DWG’ye çizimleri dönüştürürken yaşadığımız sorunlarını çözmüş görünüyor.

Bu özelliği kullanmak için, komut satırına PDFIMPORT yazıp Enter tuşuna bastıktan sonra, komut satırında PDF sermesini seçin veya [File]: “Select PDF underlay or [File]:” veri istemi (uyarısı) geldiği zaman, Enter tuşuna basın ve dönüştürmek istediğiniz PDF dosyasını bilgisayarınızda araştırıp bularak seçin ve Aç “Open” düğmesine tıklayın. Aşağıdaki şekilde gördüğünüz PDF İçe Aktarma “Import PDF” iletişim kutusu açılacaktır. Bu iletişim kutusunda ön tanımlı ayarları kabul edin veya istediğiniz ayarları yaptıktan sonra OK düğmesine tıklayın.

sekil-03

AutoCAD PDF dosyasındaki çizimi yazı ve geometri nesneleri olarak içe aktaracaktır; böylece bunları istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

 sekil-04

Çizimleri Paylaşma:

A360 bulut hesabını kullanarak artık çizim dosyalarınızı bilgisayarında AutoCAD programı olmayan kullanıcılarla bile paylaşabiliyorsunuz. Bu kullanıcıların paylaşılan çizimlere ulaşmak için tek ihtiyaç duydukları şey bir web tarayıcısı.

Çizim dosyanızı paylaşmak için, Autodesk 360 hesabınıza giriş yapmış ve çiziminizi kaydetmiş olduğunuza emin olun.

AutoCAD program penceresinin sol üst köşesinde bulunan kırmızı renkli A harfi şeklindeki uygulama düğmesine tıklayın ve Yayımla “Publish” komut düğmesini seçtikten sonra Tasarım Görüntüleri “Design Views” seçeneğini seçin. Açılan uyarı penceresindeki iki seçenekten bir tanesini seçin ve çizimin görüntülenmek için yüklenmesini bekleyin.

Çiziminiz görüntülenme için hazır olduğu zaman, AutoCAD pencerenizde bir uyarı balonu görürsünüz. Çizimi varsayılan web tarayıcınızda açmak için, bu uyarı balonuna tıklayın. A360 görüntüleyicinin sağ üst köşesinde bulunan Bağlantıyı Al “Get Link” simgesine tıklayın ve bağlantının adresini kopyalayın. Artık bu bağlantıyı görüntülemeleri için, bilgisayarlarında AutoCAD programı veya A360 hesabı olmasa bile kullanıcılar ile paylaşabilirsiniz.

Merkez Akslarını ve Merkez İşaretini Sorunsuz Yaratma:

AutoCAD’in bu yeni 2017 sürümüyle geometriler için merkez akslarını ve merkez işaretlerini kolayca yaratabiliyorsunuz. Merkez işaretini yaratmak için, komut satırına CENTREMARK yazıp Enter tuşuna bastıktan sonra çemberi veya (yay gibi) dairesel nesneyi seçmeniz yeterli oluyor.

İki paralel veya kesişen iki çizgi gibi nesnelerin arasına merkez aksı yaratmak için, komut satırına CENTRELINE yazıp Enter tuşuna bastıktan sonra paralel veya kesişen çizgileri seçin. Merkez aksı bu iki paralel veya kesişen çizgilerin arasına kolayca yaratılacaktır.

Bu merkez aks çizgileri ve merkez işareti yaratılırken seçilmiş olan nesnelerle ilişkili olarak kalacaklar ve orijinal nesnelerin pozisyonları değiştirildiği zaman, bu merkez aks çizgileri ve merkez işareti orijinal nesneleri yeni konumlarına uyum sağlamak için, otomatik olarak kendilerinin pozisyonlarını değiştirecektir.

sekil-05

3B “3D” Baskıya Hazır Dosya Yapma:

Yeni Autodesk baskı stüdyonu ile 3 boyutlu 3B “3D” baskıya hazır dosyalar yapabilirsiniz ve bu dosyayı direkt olarak hemen hemen tüm 3 boyutlu 3B “3D” yazıcılara gönderebilirsiniz. Bu 3 boyutlu 3B “3D” baskı aracı spark technologies tarafından sağlanmakta olup; sadece 64 bit işletim sistemine sahip bilgisayarlarda bulunmaktadır.

Bu aracı kullanmak için, AutoCAD‘in 3B Modelleme “3D Modelling” çalışma ortamına gidin ve şeritin Çıktı “Output” sekmesinin3B Yazdırma “3D Print“ panelinden Yazdırma Stüdyosu “Print Studio“ aracını seçin. Bu aracı ilk kez kullanacağınız zaman, aracı nerden indirebileceğinizi söyleyen bir uyarı görüntülenecektir.

Bu uyarı penceresindeki talimatları izleyerek aracı indirin ve bilgisayarınıza kurun. Daha sonra şeritten Yazdırma Stüdyosu “Print Studio“ aracına tekrar tıklayarak çiziminizden 3 boyutlu 3B “3D” yazdırma için kullanmak istediğiniz 3 boyutlu 3B “3D” nesneyi seçin.

sekil-06

Yukarıdaki şekilde gördüğünüz bu model modelinizi 3 boyutlu 3B Baskı “3D Printing” için hazırlayabileceğiniz yer olan yeni Yazdırma Stüdyosu “Print Studio” aracında açılacaktır. Şayet modelinizi yazdırmak için, hazır değilseniz, modelinizi daha sonra kullanmak üzere bir STL dosyası olarak dışa aktara bilirsiniz.

Özel Ayarlarınızı Önceki Sürümlerden Alma:

Aşağıdaki şekilde görünen yeni Özel ayarları içe aktarma ayarları “Migrate Custom Settings” penceresi görsel olarak daha çekici ve daha kolay anlaşılabilir bir ara yüze sahip.

sekil-07

Geliştirilmiş Grafikler:

AutoCAD’in bu yeni sürümüyle 3 boyutlu 3B “3D” çizimlerde geliştirilmiş grafikleri görüyorsunuz.

Sizin AutoCAD’in bu yeni  2017 sürümünde hangi yeni özellikleri en çok hoşunuza gitti? Bu sürümde göremediğiniz fakat gelecek sürümlerde olmasını beklediğiniz özellikler hangileri? Lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yorumlarınızı yazarak bizlerle paylaşır mısınız?

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.