1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’i Makrolar ile  Otomatikleştirme

Bu makalemde sizlere başka bir otomasyon aracını anlatacağım: Makro komutu. Bir Script ile bir Makro arasındaki farka bakacağız ve ikisinin de olasılıklarını tartışacağız.

İncelemek için:

 • Bir AutoCAD Script dosyası,
 • AutoCAD‘in komut satırında gerçekleştirmesi için çeşitli talimatlar içeren .SCR dosya uzantısına sahip bir ASCII metin dosyasıdır.
 • Bir AutoCAD komut Makrosu ayrıca AutoCAD‘in izleyeceği talimatların bir listesidir, ancak bir komut Makrosu (araç çubuğu düğmesi, aşağı açılır menü veya kısa yol tuş kombinasyonu gibi) AutoCAD kullanıcı ara yüzünden çalıştırılır. Bir Makro genellikle kullanıcı ara yüzünüzün içinde veya bir araç paletinde yaşar.

Makro yazma işleminin bir Script yazma işlemiyle aynı olduğunu göstermeyi umuyorum.

AutoCAD‘i otomatikleştirmek için, ihtiyacınız olan tek şey, işi yapmak için tamamlamanız gereken komutların sırasını iyi anlamaktır.

AutoCAD Scriptleri

İyi – AutoCAD script dosyaları, AutoCAD‘in izleyebileceği uzun talimat listeleri içerebilir. AutoCAD script dosyaları, sunucunuzda merkezi bir konumda saklanabilir. Şayet bir script dosyası dosyasını güncellemek istiyorsanız, değişiklikleri herkesin alabilmesi için yalnızca tek bir yerde değiştirmeniz yeterlidir. AutoCAD script dosyaları, dosyanın ne yaptığını size hatırlatmak için açıklamalar içerebilir.

Şayet AutoCAD‘in tam sürümünü kullanıyorsanız, script dosyanızda LISP programlama dilini kullanabilirsiniz. Bu özellik, AutoCAD LT kullanıcıları tarafından kullanılamaz.

Kötü – Script dosyaları herhangi bir konuma yüklenmiş olabilir ve kullanıcılarınızın script dosyasını nerede bulacağını bilmeleri gerekir. Script dosyalarınızı çalıştırmak için bazı dahili eğitim gerekecektir.

AutoCAD Makroları

İyi – AutoCAD makroları, Kullanıcı Ara yüzü Özelleştirme (KAYÖ) “(CUI)” veya araç paletleri üzerinden dağıtılabilir; bu da kullanıcılarınızın kullanımı için daha sezgiseldir. AutoCAD makroları LISP kodu ve (AutoCAD LT kullanıcılarının kullanımı için) DIESEL kodu da içerebilirler. Makrolar kullanıcı girişi için duraklamalar içerebilir. Ancak bir makroda hata işleme yöntemi olmadığı için, dikkatli olunmalıdır.

Kötü – Uzun, karmaşık komut makrosunun hata ayıklaması çok zor olabilir.

İpucu: Elbette, bir scripti çağırmak için, Macro komutlarını kullanarak her iki dünyanın da en iyisini elde edebilirsiniz…

Çiziminizi otomatikleştirin

Daha önceki makalelerimizde, bir script dosyası yazmak için komut satırında daha önce ne yazdığımızı nasıl inceleyeceğimizi öğrenmiştik. Varsayılan çizim konumumuzda bir A1 PDF paftası oluşturmak için, aşağıdaki kodu kullanmıştık:

-plot
y

DWG To PDF.pc3
ISO A1 (841.00 x 594.00 MM)
m
l
n
l
1:1
0.00,0.00
y
monochrome.ctb
y
n
n
n
n
y

Aynı kodu bir makroyla yazmak için, hepsini bir satıra koyarız, şöyle ki:

^C^C-plot;y;;DWG To PDF.pc3;ISO A1 (841.00 x 594.00 MM);m;l;n;l;1:1;0.00,0.00;y;monochrome.ctb;y;n;n;n;;n;y;

Taşıyıcı dönüş makroları yerine, genellikle klavyenizdeki RETURN (ENTER) tuşuna basacağınızı belirtmek için noktalı virgül kullandığınızı unutmayın. Ayrıca boşluklar da RETURN (ENTER) tuşuna basılmış olarak yorumlanır (tıpkı AutoCAD‘i manuel olarak çalıştırdığınızdaki gibi). Ancak, boşluk kullanmak kodunuzun okunmasını ve hata ayıklamasını zorlaştırabilir, bu nedenle boşlukları noktalı virgüllerle değiştirmenizi öneririm.

Komutun başındaki ^ C ^ C karakterleri klavyedeki ESC tuşuna iki kez basmakla eşdeğerdir. Bu, makronuzun çalışmasından önce çalışmakta olan diğer komutları iptal etmesi içindir. AutoCAD makroları için sözdizimi hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Makronuzu Çalıştırma ve Hata Ayıklama

Makronuzu AutoCAD CUI’den çalıştırabilirsiniz (bu yayınına bakın), ancak komutunuzu bir araç paletinden nasıl çalıştıracağınızı da göstereceğim.

Araç paletlerinizi açmak için önce CTRL + 3 klavye kombinasyon kısa yolunu kullanın. Paletteki herhangi bir boş alana sağ tıklayın ve makroyu test etmek için kullanacağımız yeni bir boş palet oluşturmak için, ‘Yeni Palet “New Palette” seçeneğini seçin.

İpucu: Bu talimatlar AutoCAD 2012 için olup; önceki ve sonraki sürümler görüntüsel farkllar içerebilir. Şayet araç paletleriyle çalışma konusunda yeniyseniz, araç paletleriyle oluşturma ve çalışma hakkında daha fazla bilgi için, bu makaleyi okuyun.

 1. Yeni paletinizde herhangi bir boş alana sağ tıklayın ve Komutları özelleştir “Customize commands” seçeneğini seçin. Bu, Kullanıcı arayüzünü özelleştir “Customize user interface” iletişim kutusunu açacaktır.
 2. Run script komutunu bulmak için, arama kutusuna script yazın.
 3. Run script komutunu, kişiselleştirilmiş kullanıcı arayüzü iletişim kutusundan paletinize sürükleyip bırakın.

Makroyu test etmek için run script komutunu kullanmak zorunda değilsiniz, ancak bir Makroyu Çalıştır komutu yok, bu yüzden bunu yapmanız gereklidir!

Makro komutunuzu yeni araç çubuğu düğmesine eklemek için, Run script araç paleti düğmesini sağ tıklayın ve Özellikler “Properties” seçeneğini seçin. Şimdi Makronuzu Komut dizisi “Command string” alanına yapıştırabilirsiniz.

İletişim kutusunu kapatmak ve makronuzu kaydetmek için, OK düğmesine tıklayın.

Son olarak, yeni düğmenizi tıklayın… ve ne olduğunu görün!

Artık makronuzun (şayet varsa) hatalarını  ayıklama işlemine geçebilirsiniz. Umarım makronuz ilk defada düzgün çalışır. Şayet çalışmazsa – Olanları görmek için AutoCAD metin penceresini açmak için, F2 tuşuna basın.

Makro Örnekleri

İşte kullanabileceğiniz bazı komut makroları örnekleri, kullanılan komutları ve seçenekleri çözüp çözemeyeceğinize bakın.

 1. ^C^C_fillet;r;0;

Bu makro FILLET komutunu sıfır yarıçapı değeri ile çalıştırır: birbirine bağlı olmayan sürekli çizgileri birleştirmek için, kullanışlı olabilir.

 1. ^C^C_pedit;m;\\;j;;;

Bu makro tek seferde bir sürekli çizgiye “polyline” birden çok çizgiyi veya yayı birleştirir (bu makro, PEDITACCEPT değişkeninin değerinin 1 olarak ayarlandığını varsayar.)

 1. ^C^C_break;\@;

Bu makro, tıkladığınız noktada çizgiyi keser.

 1. ^c^_copy;\;\\_rotate;l;;@;

Bu makro seçiminizi kopyalayıp ardından döndürür.

 1. ^c^_zoom;e;_zoom;0.95x;

Bu makro en genişe görüntü yakınlaştırmadan “zoom extents” biraz daha fazla görüntü yakınlaştırma “zoom” yapar.

 1. ^C^C-purge;r;*;n;

Bu makro, kayıtlı tüm uygulamaları bellekten temizler.

 1. ^C^C_erase;all;;

Bu makro her şeyi siler! – buna dikkat edin.

Siz makro olarak ne yazacaksınız?

AutoCAD için makro yazmak basit ve eğlenceli olabilir. Bir çizim oluşturmak zorunda olduğunuzda size zaman ve emek kazandıracak basit hızlı makrolar oluşturabilirsiniz. Çizimlerinizi bir düğmeye tıklayarak çizmek, antet bloğunuzu güncellemek veya şirketinizin standart tabakaları “layer” üzerinde geometriler oluşturmak veya sık kullandığınız AutoCAD komutlarını bir araya getirmek için, bir makro oluşturabilirsiniz.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.