1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’i Çalıştırdığınız Zaman Hoşgeldin “Welcome” Penceresinden ve Karelajdan “Grid” Nasıl Kurtulunur

AutoCAD 2013 ’ü başlattığınız zaman aşağıdaki şekildeki gibi bir ekran görüyorsunuz değil mi? Şayet böyleyse, yalnız değilsiniz. Çünkü bu ön tanımlı kurulumdur.

 Sekil-1

Bu ekrandan hoşlanmıyorsunuz değil mi?

İşte bu ekrandan nasıl kurtulacağınız aşağıda.

Sekil-2

Hoşgeldiniz “Welcome” Penceresini Kaldırma

Hoşgeldiniz “Welcome” penceresinin sol alt köşesinde Başlangıçta bu pencereyi göster “Show this window at the start up” işaretleme kutusu vardır. Bu işaretleme kutusunun işaretini kaldırın. Daha sonra AutoCAD ’i kapatın. AutoCAD ’i bir sonraki çalıştırışınızda bu pencereyi görmeyeceksiniz.

 Sekil-3

Fakat bu pencereyi şayet isterseniz istediğiniz zaman geri getirebilirsiniz. Bu Hoşgeldiniz “Welcome” penceresi izlemek isteyebileceğiniz bir Başlangıçta “Getting Started” videolarını içermektedir. Ayrıca bu pencerede Autodesk Exchange Uygulamalarından örnekleri de bulabilirsiniz.

Hoşgeldiniz “Welcome” penceresini geri getirmek için, ekranın sağ üst köşesinde bulunan ünlem işareti olarak görülen Yardım “Help” düğmesinin sağ tarafındaki düğmeye tıklayın. Aşağıdaki şekilde görünen Autodesk Exchange penceresi açılacaktır. Bu pencerenin en üstünde Ev “Home” sekmesinde sol alt köşede bulunan Başlangıçta bu pencereyi göster “Show this window at the start up” işaretleme kutusunu işaretleyin.

Sekil-4

Karelajı “Grid” Kapatma

Karelajı “Grid” kapalı duruma getirmek biraz daha karmaşıktır; çünkü şablonunuzda bir ayarı değiştirmek zorundasınızdır. Şayet birden daha fazla sayıda şablon kullanıyorsanız, tüm hepsini değiştirmeniz gerekecektir.

Bu ayar değişikliğini yapmak için, aşağıdaki adımları takip edin:

  1. Genelde kullandığınız şablonu açın. Şayet ön tanımlı olan acad.dwt şablonunu kullanıyorsanız, onu açın. Bu şablon dosyasının konumu Autocad ve Windows sürümünüze bağlıdır. Bu şablon dosyasını bulmak için, bulunduğu klasörün yolu çok uzun olduğundan dolayı Windows Araştırıcıyı “Windows Explorer” kullanarak Arama “Search” yapmanız gerekebilir. Dosyayı bulduğunuz zaman, açmak için dosyaya çift tıklayın. Şayet AutoCAD ’in içinden dosyayı bulmaya çalışıyorsanız, Dosya Seç “Select File” iletişim kutusunda Dosya Tipleri “Files of Type“ aşağı açılır listesinden Çizim Şablonu “Drawing Template” (*.dwt) tipini seçtiğinize emin olun. Bu işlem sizi otomatik olarak öntanımlı Şablon “Template” klasörüne götürecektir.
  2. Durum çubuğundaki Karelajı Görüntületme “Grid Display” düğmesine tıklayın veya F7 tuşuna basın.
  3. Şablonu kaydedin.

Siz başka bir yöntem biliyor musunuz? Örneğin, AutoCAD ’i başlattığınız zaman, otomatik olarak çalışan bir AutoLISP programına sahip misiniz?

Şablonunuzu özelleştirmenin dışında, AutoCAD ’in istediğiniz gibi başladığından emin olmak için, ne yapıyorsunuz? Yorumlarınızı yazın ve bizlerle paylaşın!

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Perspektif 3B “3D” Görünüş Oluşturma

Revit’te Perspektif “Perspective“ seçeneği, bir 3 boyutlu 3B “3D” görünüşün ortografik yerine perspektif olarak görüntülenip …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.