1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’e İlave Yazı Karakterleri “Font” Ekleme ve Bunları Transfer Etme

AutoCAD genellikle TTF uzantılı Gerçek Tip “TrueType” yazı karakterlerini “font” ve SHX uzantılı şekil yazı karakterlerini “font” desteklemektedir. Gerçek Tip “TrueType”, Windows yüklemenizle hazır olarak gelen Windows yerel yazı karakterleri “font” türüdür; ancak şekil yazı karakterleri “font”, AutoCAD ile birlikte kurulan AutoCAD‘e özgü yazı karakterleridir “font”.

Bu makalemde sizlere, her iki yazı karakter tipini “font” de yüklemenin yöntemlerini ve bu özel fontları içeren dosyaları aktarmak için en iyi uygulamaları açıklayacağım. Bu makalede kullanılan TTF ve SHX yazı tiplerini bu bağlantıdan indirebilirsiniz.

Gerçek Tip “Truetype” Yazı Karakterlerini “Font” Yükleme:

Gerçek Tip “TrueType” veya TTF yazı tipini yüklemek için yazı karakteri “font” dosyası üzerine sağ tıklayın ve aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi açılan kısa yol menüsünden Yükle “Install” seçeneğini seçin. Bu yazı tipini yüklemek için bilgisayarınızda yönetici erişimine sahip olmanız gerekir.

Yazı tipi yüklendikten sonra AutoCAD uygulamasını tamamen kapatın ve yeni bir AutoCAD oturumu başlatın, yeni yazı karakteriniz “font“ yazı karakterleri “font“ listesinde yer alacaktır.

Şekil “Shape” Yazı Karakterlerini “Font” Yükleme:

Bir şekil “shape” yazı karakterini “font” yüklemek, bir Gerçek Tip “Truetype” yazı karakterini “font” yüklemekten biraz farklıdır. Bu durumda, AutoCAD kurulumunun Yazı karakteri “Font” dizininde SHX yazı karakteri tipi “font” dosyasını kopyalayıp yapıştırmanız gerekir. Seçenekler “Options” penceresini kullanarak SHX yazı karakterlerinin “font” klasör yolunu bulabilirsiniz.

Komut satırında OP yazın ve Enter tuşuna basın ve ardından Dosya “File” sekmesini seçin ve Destek Dosyası Arama Yolu “Support File Search Path” ağacını genişletin ve aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi SHX yazı tiplerinin kurulu olduğu klasör yolunu göreceksiniz.

“C: \ Program Files \ Autodesk \ AutoCAD 201X \ Fonts” klasörüne gidin; burada X, AutoCAD‘in sürüm numarasını temsil eder ve SHX font dosyasını buraya yapıştırın. Bu yazı tipi kopyalamak için yönetici ayrıcalıklarına sahip olmanız gerekir.

Yazı tipleri kopyalandıktan sonra AutoCAD oturumunu yeniden başlatırsanız, SHX fontunuz AutoCAD fontları listesinde yer alacaktır.

Çizim Dosyalarını Özel Yazı Karakterleriyle “Font” Transfer Etme:

Bu makalede adı geçen yazı karakter tipleri “font” yerel bilgisayarınıza kurulur ve çizimlerinizde kullanıldığında yalnızca sizin bilgisayarınızda görünür olur. Bu özel yazı karakter tipine “font” sahip olan bir AutoCAD çizim dosyasını, bu yazı tipine “font” sahip olmayan başka birisine aktarırsanız, AutoCAD bu karakter tipine “font”  yerine kendi ön tanımlı yazı karakter tipini “font” görüntüleyecek veya yazı hiç görüntülemeyecektir.

Bu sorundan kurtulmak için, yazı karakter tipinin “font” her zaman çiziminizle birlikte yakalandığından emin olmanız gerekir.

Bunu, şayet çiziminizi PDF dosyası olarak transfer ediyorsanız, çiziminizi yazı karakter tipi “font” ile Egönderi “Etransmit “yapabilirsiniz. Böylece PDF şekil “shape” yazı karakterlerini “font” tanımadığı için, şekil “shape” yazı karakterlerinin “font” geometrilere dönüştürülmesini sağlamış ve TTF uzantılı tazı karakterlerinin “font” PDF dosyasında yakalanmasını ve sağlamış olursunuz.

Çizimi yazı tipleriyle aktarmak için çiziminizi kaydedin ve ardından ETRANSMIT yazın ve Enter tuşuna basın. İletim Oluştur “Create Transmittal“ iletişim kutusunda iletim ayarları “transmittal setups“ düğmesini tıklayın ve Değiştir “Modify “ düğmesine basın. İletim Ayarını Değiştir “Modify Transmittal Setup“ penceresinde, aşağıdaki resimde gösterildiği gibi fontları ekle “include fonts“ işaretleme kutusunu işaretleyin ve tüm açık pencereleri kapatmak için, OK düğmesine basın.

İletim paketiniz artık çizimde kullanılan ek yazı tiplerini içerecektir.

Şayet çizimi bir PDF yazıcısı kullanarak aktarıyorsanız, yazı karakterlerinin “font” PDF dosyasında yakalandığından veya geometrilere dönüştürüldüğünden emin olun.

Bunu yapmak için Bastır “Plot” penceresinden DWG den PDF.pc3 “DWG to PDF.pc3“ gibi bir PDF baskı makinesi seçin ve PDF Seçenekleri “PDF Options” düğmesini tıklayın ve sağ taraftaki Font Yakalama “Font Handling” kısmında Çizimdeki yazı karakterlerini yakala “Capture fonts in the drawing” seçeneği veya Tüm yazıları geometriye dönüştür “Convert all text to geometry” seçeneğinin işaretli olduğundan emin olun.

Şayet bu makaleyle ilgili sorularınız varsa, aşağıdaki yorum kutusuna yazarak bana bildirin ve sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanarak makaleyi paylaşarak takdirinizi göstermeyi unutmayın.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.