1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’e Harici Bir Dosyadan Metin Ekleme

Harici metin editörü programlarından yazıyı doğrudan çok satırlı yazı “mtext” olarak AutoCAD‘e alabilirsiniz. Şayet metnin biçimlendirilmesiyle ilgili endişeleriniz yoksa, en iyi yöntem not defteri veya TXT dosyasından içe aktarmaktır.

Metni içe aktarmak için, MTEXT komutunu çalıştırın ve aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, şeritin Yazı Düzenleyici “Text Editor” özel sekmesindeki Araçlar “Tools” panelinden Yazıyı İçe aktar “Import Text” komut düğmesini seçin. Metninizin kaydedildiği TXT dosyasını araştırıp bulun ve AutoCAD‘de içe aktarmak için, Aç “Open” düğmesine tıklayın.

Metni, bir .doc veya .docx (Word) dosyası kullanarak biçimlendirmesiyle “format” birlikte içe aktarabilirsiniz. Metni İçe aktar” Import Text“ komutu sadece TXT ve RTF (zengin metin formatı) uzantılı dosyaları tanır; bu nedenle, aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere Word dosyanızı kaydederken, Dosya tipi “File Type“ aşağı açılır menüsünden zengin metin biçimi (RTF) dosya tipini seçerek, metin dosyanızı RTF uzantılı hale dönüştürmeniz gerekir.

Şimdi MTEXT komutunu tekrar çalıştırın ve Yazı Düzenleyicisi “Text Editor“ sekmesinin Araçlar “Tools” panelinden Yazıyı İçe Aktar “Import Text” komut düğmesini seçin; ancak bu kez aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere Dosya Tipi “Files of Tipe” kısmında zengin metin biçimi (RTF) dosya tipini seçin.

Zengin metin biçimi (RTF) dosya tipini seçip Aç “Open” düğmesine tıkladığınızda, metniniz tüm şekilsel biçimlendirmelerini koruyarak AutoCAD’e içe aktarılacaktır.

Bu makalemde anlattıklarım ile ilgili sorularınız mı var? Şayet varsa, aşağıdaki yorum kutusuna yazarak bana bildirin.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.