1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’e Derinlemesine Dalış Serisi-Dinamik Bloklar Kısım #3

Önceki iki makalemde gördüğünüz gibi, Dinamik Bloklar bizlere yapılandırılabilir, esnek ve akıllı bloklar yaratmanın tamamen yeni dünyasını sunmaktadırlar.

Şayet dinamik bloklarla henüz tanışmadıysanız, bu makalemden önce, Dinamik Bloklar Kısım 1 ve Kısım 2 isimli önceki makalelerimi okuyun.

Dinamik Bloklar ile ilgili mini serinin bu son makalesinde görünürlük “visibility” parametresini, bloğun içerisinde hangi elemanların görünür olacağını ve hangi elemanların görünmez olacağını inceleyeceğiz.

Önce nesnelerle işe başlayalım. Aslında sadece iki seçeneğiniz var: Nesneleri ya önceden yaratırsınız, ya da ihtiyaç duyduğunuz zaman yaratırsınız. Bu makalede kullanacağım örnekte, ben bir çizgi ve iki çember yarattım ve bunların iki farklı çeşidini yaratacağım.…. birinci çeşitte çemberler görünmez olacaklar; diğer çeşitte ise görünür olacaklar.

Sekil-01

Görünürlük “Visibility” parametresi “parameter” Ekleme.

Sekil-02

Parametrenin “Parameter” konumunu Görünürlük “Visibility” tutamacının konumu ayarlamaktadır. Ayrıca bu parametre “parameter” şeritteki Görünürlük “Visibility” Kontrolleri ile etkinleştirilmektedir.

Sekil-03

  1. Şeritten Görünürlük Durumları “Visibility States” iletişim kutusuna ulaşın.
  2. Görünürlük Modu “Visibility Mode” nesnelerin görünür ve görünmez olması arasında geçiş yaptırmaktadır.
  3. Görünürlük Modunun “Visibility Mode” Görünür Yap “Make Visible” ve Görünmez Yap “Make Invisible” olmak üzere iki durumu vardır. Görünür veya görünmez yapmak için, nesneleri seçin.
  4. Görünürlük Durumunu “Visibility State” aktifleştirin.

Görünürlük Durumu“Visibility State” iletişim kutusu içerisinden aktif durumun “active state” ismini daha anlamlı bir isim vererek yeniden isimlendirin. Vereceğiniz bu ismin kullanıcının kullanmak için, Görünürlük Durumunu “Visibility State” seçtiği zaman görüntüleneceğini unutmayın.

Sekil-04

Yeni bir (görünürlük) durumu yaratırken, mevcut geometrilere uygulanmaları için üç seçenek sunulmuştur: Hepsini görünür yap “Turn all on”, Bunlar Hepsini görünmez yap “Turn all off” ve oldukları gibi bırak“leave as is” dirler. Kullanılacak seçenek mevcut geometriye ve bu geometrinin Görünürlük “Visibility” durumu ile ne yapmak istediğinize bağlıdır.

Bu örneğimizde, ben mevcut nesneler yeni durumda değişmeden oldukları gibi kalsınlar diye I use Mevcut nesneleri yeni durumda değiştirmeden bırak “Leave visibility of existing objects unchanged in new state” seçeneğini kullandım.

Sekil-05

İki çemberi görünmez yapmak için, Görünmez Yap “Make Invisible” seçeneğini kullandım. Çemberler hala seçilebilsinler ve blok içerisindeki diğer eylemlere dahil edilsinler diye silik görüntülenmeleri için, Görünürlük Modunu “Visibility Mode” kullanarak görünmez geometriye geçiş yaptım. Nesnelerin görünülürlüğünün işlevselliğini test etmek için, durumlar arasında görünür ve görünmez olarak ileri geri geçiş yapmak için, Görünürlük “Visibility” States aşağı açılır listesini kullanın.

Sekil-06

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.