1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’e Derinlemesine Dalış Serisi-8 (Bloklar & Referanslar ”Referanslar “Xref”)

Sonunda Bloklar ile ilgili Derin Dalış Serisinin son makalesine geldik. Soluksuz olarak incelediğimiz bu seriyi blokların birinci dereceden kuzenleri olan Referansları (XREF) derinlemesine incelemeden bitiremezdik.

 

Referanslar “Xref” geçerli çizime bağlantılanmış harici çizimlerdir. Referans “Xref” kaynak çizimi değiştiği zaman, bu referansın iliştirilmiş olduğu tüm çizimlerde güncellenir. Aslında referans “xref” o anki geçerli çizimin içinde olanın aksine tanımı harici bir çizimde bulunan bir bloktur. Bloklara özgü olan birçok özellik referanslar “xref” için de geçerlidir.

Sekil-01

Sekil-02

Şimdi, bu makale serimiz referanslar ile ilgili olmayıp bloklarla ilgili olduğu için, bizim için önemli olan bu referansları “xref” bloğa nasıl dönüştüreceğimizdir. Bir referansı bloğa dönüştürmek için, tanımı o anki geçerli (aktif) çizim içerisine kopyalayan BIND komutunu kullanırız.

Referans Yöneticisinde “Xref Manager”, referansa “xref” sağ tıklayın ve BIND komutunu seçin.

Sekil-03

BIND komutunu seçtiğiniz zaman, açılan Referans/DGN Sermelerini Bağla “Bind Xrefs/DGN Underlays” iletişim kutusunda iki seçenek vardır:

  • Bağla “Bind”
  • Yerleştir “Insert”

Sekil-04

Bu iki seçeneğin farkı nedir? Bu fark tabakalarla “layer” ilişkilidir.

Haricen iliştirilen çizim o anki geçerli (aktif) çizimde hali hazırda olması mümkün olan kendi tabalarına “layer” sahiptir.

  • Şayet referansın “xref” tabakalarını “layer” o anki geçerli (aktif) çizimin tabakaları “layer” ile birleştirmek isterseniz, Yerleştir “Insert” seçeneğini kullanırsınız.
  • Şayet referansın “xref” tabakalarını “layer” oldukları gibi korumak isterseniz, Bağla “Bind” seçeneğini kullanırsınız. Burada unutmamanız gereken konu şayet aynı tabaka her iki çizimde de mevcutsa, tabakanın o anki geçerli (aktif) çizimde tanımlanan özellikleri alacağıdır. Bu bağlama işleminden sonra nesnelerin farklı görünebilecekleri anlamına gelmektedir.

Sekil-05

Yukarıdaki şekildeki sol taraftaki tabakalar listesi Yerleştir “Insert” seçeneği kullanıldıktan sonra bulunan tabakaları listelerken; sağ taraftaki tabakalar listesi Bağla “Bind” seçeneği kullanıldıktan sonra bulunan tabakaları listelemektedir. Referans o anki geçerli (aktif) çizime Bağla “Bind” seçeneği ile bağlandığı zaman, referansın tabakalarının isimlerine o anki geçerli (aktif) çizimdeki isimlerinin de eklendiğine dikkat edin. Bu örnekte A-WALL isimli referans “xref” tabaka ismi 1344465995$0$A-WALL haline geldi.

Yani özetleyecek olursak, referanslar “xref” tanımı o anki geçerli (aktif) çizim içerisinde değil de harici bir çizim içinde bulunan bloklardır. Referanslar “Xref” kolaylıkla bir bloğa dönüştürülebilirler.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.