1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’e Derinlemesine Dalış Serisi-6 (Koşullu “Annotative” Bloklar)

AutoCAD içindeki koşul araçları açıklamalarınızın ebatlarını (ölçeklerini) yönetmek için, size büyük kolaylıklar sunmaktadırlar. Bu ölçülerin ölçekleri “dimension scales”, yazı yükseklikleri “text heights”, çizgi tipi ölçekleri “linetype scales” ve bunun gibi ölçekleri otomatik olarak ayarlayabileceğiniz için bu nesnelerin ölçekleri için endişe etmemeniz anlamına gelmektedir. Bu ilk bakışta hiç te kolay olmayan bir özellik olup; bazı ön ayarlamalar gerektirmektedir. Fakat faydaları düşünüldüğünde kesinlikle öğrenilmesi gereken bir özelliktir.

Kısacası, AutoCAD içerisinde koşullu ölçeklere aşina olsanız bile; blokların da koşullu ölçeklenebildiğinin farkında mısınız? Evet bu kesinlikle doğrudur, bloklar da ölçüler “dimensions”, yazılar “text” gibi koşullu olarak ölçeklendirilebilirler. Tamam, koşullu ölçeklendirmeyi “annotative scale” mobilyalar, donanımlar veya diğer bileşenler için kullanmıyor olsanız bile; diğer sembolleri de kullanmıyor musunuz?

Koşullu “Annotative“ blok tanımlama işlemi, normal blok tanımlama işleminden farklı olmayıp; sadece tek bir seçeneği etkinleştirmeyi gerektirmektedir. Blok Tanımlama “Block Definition” iletişim kutusu içerisinde, nesnelerinizi ve Temel noktasını “Base point” seçtikten sonra, iletişim kutusunun sağ üst tarafında Davranış “Behavior” kısmındaki Koşullu “Annotative” seçeneğini etkinleştirin. Bloğu yaratmak için OK düğmesine tıklayın. İşte hepsi bu kadar, artık koşullu bir bloğa sahipsiniz.

Sekil-01

Diğer tüm koşullu “annotative” nesnelerde olduğu gibi, şayet imleci koşullu bir bloğun üzerine getirip biraz beklerseniz, sarı renkli “A” harfine benzeyen bir simge görürsünüz. Aslında bu simge ölçekli cetvellin kesit görünüşüdür ve üzerinde durduğunuz nesnenin koşullu olarak ölçeklendiğini göstermektedir.

Sekil-02

Artık koşullu bir bloğunuz var ve bu blok koşullu ölçeklere “annotation scale” göre ölçeklenecektir.

Sekil-03

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.