1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’e Derinlemesine Dalış Serisi-4 (Bloklar & Öznitelikler “Attributes”)

Bloklar ve Öznitelikler “Attributes” aynen Tom ve Jerry, İzel & Çelik, bira ve patates kızartması, Keanu Reeves ve Matrix…. gibidirler. Tamam, son örnek pekte uyumlu olmayabilir; fakat konuyu anladığınızı umuyorum. Öznitelikler “Attributes” farklı metin içeriğine sahip aynı blok tanımını birden fazla kez çizime yerleştirmek için, bir yöntemdir. Kat planına farklı imalatçıların, farklı stil ve farklı renkteki tuvaletlerini yerleştirmeniz mi gerekiyor? Hiç sorun değil; bu bloklara niçin Öznitelikler “Attributes” eklemiyorsunuz?

İlaveten Öznitelikleri “Attributes” süzmek te çok kolaydır. Süzme işlemini bir harici dosyaya veya çizim içerisindeki bir tabloya yapabilirsiniz. Şayet çiziminiz içerisindeki belirli bir ebatta kaç tane kapı olduğunu gösterme ihtiyacı duyuyor musunuz? Blokları Öznitelikler “Attributes” ile kullanmalısınız.

Öznitelikleri “Attributes” Tanımlama

Öznitelikleri “Attributes” yaratma bloğu tanımlama işlemine başlamadan önce bloğu oluşturacak olan nesneleri hazırlarken başlar. Öznitelikleri “Attributes” de aynen blokta olacak nesneleri seçer gibi blok tanımına dahil etmek istersiniz. Öznitelikler “Attributes” AutoCAD’de şeritte Yerleştir “Insert” sekmesi üzerinde bulunan ATTDEF komutu ile oluşturulurlar.

Sekil-01

Öznitelik Tanımı “Attribute Definition” iletişim kutusunun sağ tarafında bulunan özniteliğin temel elemanları ve açıklamaları aşağıdadır:

 • ETİKETTAG” aynen programlama içerisindeki parametreye/değişkene benzeyen özniteliğin “attribute” ismidir. Bu isim boşluk veya özel karakterleri içeremez. Değişkenin ne içereceğini tanımlaması gerekir.
 • UYARI “PROMPT”bloğu yerleştirirken veya özniteliğin “attribute” değerini düzenlerken kullanıcıya sunulacak olan şeydir. Bir başka değişle ETİKET “TAG” özniteliğin “attribute” dahili isimi; UYARI “PROMPT” özniteliğin “attribute” son kullanıcı yüzüdür.
 • ÖN TANIM “DEFAULT”değeri isteğe bağlıdır. Bazı durumlarda özniteliğin “attribute” nasıl tamamlanması gerektiği hakkında kullanıcıya ipuçları vermek isteyebilirsiniz. Örneğin, şayet öznitelik “attribute” ‘Çizen Kişi’ için ise, çizimi çizen kişinin isim soy isim baş harflerini ön tanım “default” değeri olarak giresiniz. Veya şayet tarih bilgisinin yyyy-aa-gg gibi özel bir biçimde girilmesini istiyorsanız, tarih için öznitelik “attribute” ön tanımlı değerini yyyy-aa-gg olarak ayarlarsınız.
 • Yazı Ayarları “Text Settings”kısmı içerisinde istenen Yaslama “Justification”, Yazı >Stili “Text Style”, Yazı Yüksekliği “Text Height” ve Döndürme “Rotation” için değer seçersiniz. Burada Yazı Stili Text Style” alanı çizimdeki mevcut tüm stilleri listeleyecektir; yeni bir yazı stili tanımlama seçeneği yoktur.
 • İletişim kutusunun sol tarafındaki Yerleştirme Noktası “Insertion Point” özniteliğin “attribute” çizimimiz içerisindeki yerleştirme noktasının konumunu ayarlar. Şayet bu konumun tam koordinatlarını biliyorsanız, rakamsal olarak girin; aksi durumda OK düğmesine tıkladıktan sonra çizim alanında istenen konumu tıklayarak seçmek için, Ekranda Belirle “Specify on-screen” işaretleme kutusunu işaretleyin.

İletişim kutusunun sol üst köşesindeki Mod “Mode” özellikleri özniteliğin “attribute” ilave seçenekleridir. Bu seçeneklerin birçoğunun ne anlama geldiği çok açık, bazılarının anlaşılması kolay bazıları ise, garip görünmekle birlikte bu Öznitelik “Attributes” özellikleri sonsuza kadar AutoCAD’de olacaklardır.

 • Görünmez “Invisible”– Blok yerleştirildiği zaman, öznitelik “attribute” çizim içerisinde görünmez… Bunu niçin istersiniz? Özniteliğin “Attribute” değerini süzmek istediğiniz zaman, bunu çizim içerisinde görmek istemezsiniz.
 • Sabit “Constant”– bu özellik özniteliğin “attribute” değerini belirli bir değere sabitler; böylece özniteliğin “attribute” değeri değiştirilemez.
 • Doğrulama “Verify”– Doğrulama değeri komut satırından girilen önemli öznitelikler “attributes” için kullanılırdı. Bu öznitelikler “attributes” kullanıcı tarafından görüldüklerine emin olmak için iki kez uyarı verirlerdi.
 • Ön ayarlama “Preset”– Özniteliğin “Attribute” değeri komut satırından girildiği zaman, öznitelik “attribute” ön tanımlı değere ayarlanır. Özniteliğin “Attribute” değeri sadece başlangıçta değil sonradan da düzenlenebilir.
 • Kilitleme Pozisyonu “Lock Position”– Özniteliğin “Attribute” pozisyonu kilitlenir. Öznitelik “Attribute” blok ile birlikte taşınır fakat bloktan bağımsız olarak taşınamaz.
 • Çok Satırlı “Multiple Lines”– Şayet bu seçenek aktifleştirilirse, öznitelik “attribute” çok satırlı yazıyı destekler.

Özniteliklere “Attributes” sahip bir bloğu çiziminize yerleştireceğiniz zaman, blok için tam yerleştirme noktasını tıklarken öznitelik “attribute” değerlerini tamamlamanız için uyarı alırsınız. İster iletişim kutusu yoluyla olsun isterse komut satırı yoluyla olsun, u uyarı alma işlemi ATTDIA sistem değişkeni tarafından kontrol edilmektedir. ATTDIA = 1 öz niteliğin “attribute” değerleri iletişim kutusu kullanılarak girilecek anlamına gelmektedir.

Öznitelikleri “Attributes” Düzenleme

Yerleştirdikten sonra bloğun özniteliklerini “attributes” düzenlemenin en kolay yolu nedir?

 • Özniteliklere “Attributes” çift tıklama.
 • Özniteliğe “Attributes” sahip bloğa sağ tıkladıktan sonra, Öznitelik Düzenle “Edit Attribute” seçeneğini seçme.

Sekil-02

Yukarıdaki şekilde görüldüğü üzere Öznitelik Düzenle “Edit Attribute” seçeneği seçildiği zaman, açılan düzenleyici sadece Öznitelik Düzenleyicisi “Attribute Editor“ olmayıp; aynı zamanda Geliştirilmiş Öznitelik Düzenleyicisi Enhanced Attribute Editor dirÖznitelik “Attribute” sekmesi özniteliğin “attribute” değerini değiştirmek için kullanılır. Buradaki trik; bloğun içerisinden ki düzenlemek istediğiniz özniteliğe “attribute” çift tıkladığınızda, Öznitelik Düzenleyicisi “Attribute Editor“ görüntülendiği zaman, o öznitelik “attribute” otomatik olarak seçili olacaktır. Bir ipucu da; özelliklerini düzenlemek için, diğer bir bloğa geçiş yapmak için, Öznitelik Düzenleyicisinden “Attribute Editor“ çıkış yapmadan sağ üst köşede bulunan Blok seç Select block” düğmesinin kullanılabilmesidir.

Sekil-03

Yazı Seçenekleri “Text Options” sekmesi özniteliğin “attribute” yazı özelliklerini değiştirmek için, kullanılır. Bu sekmeyi öznitelikleri “attributes” bu blok örneği için diğer blok örneklerinden farklı yapmak için, kullanın.  Özellikler “Properties” sekmesi tabaka “layer”, renk “colour” ve çizgi kalınlığı “lineweight” da dahil olmak üzere blok örneği için özniteliklerin “attributes” özelliklerini baskın kılmak için, kullanılır.

Çizimdeki tüm blok örnekleri için özniteliği “attribute” nasıl değiştireceğiz? Bunun için Blok Öznitelik Yöneticisini “Block Attribute Manager” yani BATTMAN komutunu kullanırsınız.

Sekil-04

Blok Öznitelik Yöneticisi “Block Attribute Manager” özniteliğin “attribute” değerini düzenlemek için, kullanılmayıp; özniteliğin “attribute” kendisinin özelliklerini düzenlemek için, kullanılır. Burada uyarıyı “prompt”, ön tanımlı değeri “default value” ayarlar; düzenleme esnasında özniteliklerin “attributes” görüntülenme sırasını belirleyebilirsiniz. Yöneticiye değiştirme için özellikler eklemek için, Ayarları “Settings” seçin. Örneğin, özniteliği “attribute kilitli “locked ve kilitsiz “unlocked” durumları arasında geçiş yaptırmak, döndürme miktarını belirlemek veya görünür “visible” ya da görünmez “invisible” yapmak  için,  kilitli “locked, dçndürme “rotation” ve görünmezlik “visibility” özelliklerini ekleyin.

Bu makalem öznitelikler “attributes” ile çalışmanın önemli bir kısmını anlatmakla birlikte, daha görülecek çok şey vardı. Gewlecek makalelerimde ilave birçok konuyu incelemeye devam edeceğiz.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte 3 boyutlu 3B “3D” Görünüşlerde Kotlarla Çalışma

Revit’te perspektif veya ortografik görünüşte çalışırken kotları görüntüleyip; değiştirebilirsiniz. Video: 3D Görünümlerde Düzeylerle Çalışma (İngilizce) …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.