1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’e Derinlemesine Dalış Serisi-3 (Blokları Tekrar Kullanma #2) [Araç Paletleri ve Tasarım Merkezi]

Bu derin dalış serisinin AutoCAD’e Derinlemesine Dalış Serisi-2 (Blokları Tekrar Kullanma #1) [WBLOCK & Blokları Diğer Çizimlerle Paylaşma] isimli ikinci makalesinde, blokları paylaşmanın yöntemlerini keşfettik. Şimdi bu konuya ilave yöntemleri inceleyerek devam edelim ve Autodesk’in bizler için hazırlamış olduğu içerik deposuna da bir göz atalım.

Araç Paletleri

Araç Paletleri şayet benim gibi birçok şeyin koleksiyonunu yapmayı seviyorsanız, sizim kendi takım çantanız olarak düşünülebilir. Benim takım çantamda bir çekiç, bir şerit metre, bir pense, birkaç tornavida çeşitli ebatta anahtarlar, bir İngiliz anahtarı, bir fener ve toplayarak oluşturduğum cıvata, somun ve rondela koleksiyonu bulunmaktadır.

AutoCAD araç paletleri de birçok takımı ihtiva eden takım çantası gibidir. Tabi ki, AutoCAD araç paletlerinin takımları bloklar, imajlar, referanslar “xrefs” ve komut düğmeleridir. Araç Paletleri içinde her şey olabilen mutfak lavabosu gibidir!

Araç Paleti toplanabilen, sabitlenebilen, yeniden ebatlandırılabilen ve otomatik gizleme özelliğine sahip standart bir AutoCAD paletidir. Size içeriğinizi sınıflandırma olanağı sağlayacak olan istediğiniz kadar sekmeye (palete) sahip olabilirsiniz. Palet grupları paletlerin çeşitli gruplarını (kombinasyonlarını) hızlıca etkinleştirebilesiniz veya gizleyebilesiniz diye sekmeleri gruplar halinde toplarlar.

Sekil-01

Yeni bir palet yaratmak için, paletin başlığı üzerinde herhangi bir yere sağ tıklayın ve Yeni Palet “New Palette” seçeneğini seçin.

Palete (bir blok veya çizgi gibi) bir nesne eklemek için, nesnenin tutamaçları görüntülensin diye o nesneyi çizim alanında seçin. (Nesne üzerinde tutamaç noktası olmayan) herhangi bir noktaya tıklayın ve paletin üzerine sürükleyin; istediğiniz yere gelince bırakın.

Hatırlamanız gereken en önemli şey, paletteki bloğun yerleştirme noktası bloğu aldığınız kaynak çizimdeki yerleştirme noktası olacaktır. Bu şayet kaynak çizim taşınır, ismi değiştirilir veya silinirse, paletteki blok bağlantısı çalışmaz hale gelecek anlamına gelmektedir. Bloklar için ya bir şablon çizimi kullanmak ya da bir çizimi sadece bloklar için kullanmak iyi bir uygulama olacaktır. Ben ne yapıyorum; Araç Paletleri Blokları isimli bir çizim yaratıyorum ve tüm bloklarımı bu çizime ekliyorum; bu çizimi bloklar için yaratacağım araç paletleri için kullanıyorum.

Blok araç paletine eklendiği zaman, işin eğlenceli kısmına sıra gelir. Araç paleti üzerindeki herhangi bir palete sağ tıklayın ve Özellikler “Properties” seçeneğini seçin. Şayet bir blok aracına sağ tıklayıp bu blok aracının özelliklerini “properties” görüntülettiyseniz, yerleştirme ölçeğini “ insertion scale”, dönme açısını “rotation angle ve bloğun patlatılıp patlatılmayacağını ayarlayabilirsiniz. İlaveten, bloğun ölçeğini to Ölçülendirme Ölçeği “Dimscale” veya Baskı Ölçeği “Plot scale” yardımcı özelliklerine de bağlayabilirsiniz. Bu bloğun aktif baskı ölçeğine veya ölçülendirme ölçeğine göre ölçeklenebileceği anlamına gelmektedir. Hatta bloğun yerleştirileceği tabakayı “layer” ayarlayabilir ve yerleştirme işleminden sonra döndürme ile ilgili uyarı almayı da ayarlayabilirsiniz. En güzel özelliklerden bir tanesi de palet zerine aynı bloğu farklı özelliklerle birçok kez koyabilmenizdir.

Sekil-02

Bloğu yerleştirmek için, sadece bloğu paletten seçin ve çizim alanında yerleştirme noktasını tıklayın. Bir bloğu sağ tıklama mevcut blok tanımını araç paleti üzerindeki bir blok tanımı ile yeniden tanımlamak için, Yeniden tanımla “Redefine” seçeneğini de sunmaktadır.

Tasarım Merkezi “Design Center”

Tasarım Merkezi “Design Center” çizimin içeriğine ulaşan bir araçtır. Bu içerik tabakaları “layers”, blokları “blocks, yerleşimleri “layouts”, ölçü stillerini “dimension styles” ve diğer çizim içeriklerini içermektedir. Tasarım Merkezi “Design Center” ayrıca AutoCAD Mechanical programındaki tabaka grupları “layer groups” gibi uygulamaya özel içeriklere de ulaşabilmektedir. Açık olmayan çizimlerin içeriğine ulaşma Tasarım Merkezi’nin “Design Center” en önemli özelliklerinden bir tanesidir.

Sekil-03

Tasarım Merkezi’ni “Design Center” kullanarak sanki istenilen çizim klasörünü araştırıp bulmak için Windows araştırıcıyı kullanıyormuş gibi klasörleri araştırıp bulabilirsiniz. Araştırıp bulmak için, bir çizim ve içerik tipi seçin. Panelin sağ tarafından aktif çiziminize eklemek istediğiniz içeriği bulun ve çiziminize eklemek için, o içeriği ya sürükleyip bırakın ya da içeriğe çift tıklayın. Diğer sekmelerden, Açık Çizimler “Open Drawings” sekmesi o çizimin içerisindeki içeriği aktif çiziminize kopyalayabilmeniz için, herhangi bir açık çizimin konumunu araştırıp bulmanıza olanak sağlar.

Aynen araç paletlerinde olduğu gibi şayet hali hazırda blok ismi mevcut olan bir bloğu yerleştirmeyi denerseniz, o bloğun Tasarım Merkezindeki “Design Center” ismi değil çizimde tanımlanmış ismi kullanılacaktır. Bu şayet çizimdeki blok tanımı geometrisi ve Tasarım Merkezindeki “Design Center” blok tanımı geometrisi farklı ise, beklediğinizden daha farklı sonuçlar elde edebileceğiniz anlamına gelmektedir. Tasarım Merkezinde “Design Center” seçilen bloğa benzesin diye blok tanımını güncellemek için, çizimdeki blok tanımının kullanılmasını zorlamak için, seçtiğiniz bloğu sağ tıklayın ve Yeniden tanımla “Redefine” veya Yerleştir ve yeniden tanımla “Insert and redefine” seçeneğini seçin.

Bir başka İpucu… Panonun sol tarafındaki Bloklar “Blocks” kısmına sağ tıklayıp Araç Paleti Yarat “Create Tool Palette” seçeneğini seçerek çizimdeki blokları içerek araç paletleri yaratabilirsiniz.

Sekil-04

Autodesk Araştır

Sekil-05

Tasarım Merkezindeki “Design Center” bağlantı Autodesk Araştır “Autodesk Seek” tarayıcısına ulaşma olanağı vermektedir. Burada birçok BIM modelini ve AutoCAD (DWG) çizimini bulabilirsiniz. Çizimler imalatçıların sağladığı tam doğru 3 boyutlu 3B “3D” ve 2 boyutlu 2B “2D” bloklardır. Burası Mimari Tefrişatlar için muhteşem bir kaynak olup ücretsizdir. Sadece Autodesk hesabınızla giriş yapmanız yeterlidir.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.