1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’e Derinlemesine Dalış Serisi-2 (Blokları Tekrar Kullanma #1) [WBLOCK & Blokları Diğer Çizimlerle Paylaşma]

 Evet harika bir blok yarattınız; kimi iş arkadaşlarını sizin bloklarınızdan övgüyle bahsedecekler, kimi iş arkadaşlarınız ise, bu blokları sizin çizimlerinizden almak isteyecekler. Peki şimdi ne olacak? Blokları nasıl alacak ve tüm çizimlerinizde bu blokları kullanmaya başlayacaksınız? Bu blokları iş arkadaşlarınız ile nasıl paylaşacaksınız?

İster hoşunuza gitsin isterse gitmesin, herhangi bir işi yapmak için, AutoCAD‘de her zaman birden fazla yol vardır. 25 yıl önce teknolojik kısıtlamalardan ötürü AutoCAD‘de işleri yapmak çok uzun zaman alıyordu ve sadece tek bir yola sahip oluyordunuz. Daha sonra diğer teknolojilerde gelişme ile birlikte AutoCAD‘de birçok gelişmeler oldu. Bloklar bir şeyi yapmak için birden fazla yol olduğunun çok güzel bir örneğidir. Blokları yaratmanın farklı yöntemleri, blokları yerleştirmek için çeşitli özellikler ve blokları diğer çizimler ve kişiler ile paylaşmak için, birçok seçenek. Bloklar ile birçok farklı dosyadan tek bir sembol kütüphanesi oluşturabilir; çizimler arasında kopyala-yapıştır yapabilir; bloklar için araç çubukları oluşturabilir ve içeriği bir çizimden diğer çizime göndermek için, Tasarım Merkezini “Design Center” kullanabiliriz.

Kopyala & Yapıştır “Copy & Paste”

AutoCAD Windows Pano’ya “Windows Clipboard” tam olarak entegre edilmiştir; aslında Windows pano ile alakalı birçok AutoCAD özelliği bulunmaktadır.

Kopyalamak istediğiniz bloğu (veya nesneleri) seçin; sağ tıklayın ve açılan listeden PanoClipboard” seçeneği içerisinden istediğiniz seçeneği seçin.

 Not: AutoCAD‘de standart Windows Ctrl + X, Ctrl + C ve Ctrl + P komut kısa yolları da çalışmaktadır.

  • Kopyala “Copy”seçili nesneleri aynı veya farklı çizime yapıştırabileceğiniz Windows Pano’ya “Windows Clipboard” ekler.
  • Kes “Cut”seçili nesneleri aktif çizimden kaldırır ve Windows Pano’ya “Windows Clipboard” ekler. Bu nesneleri aynı çizime veya farklı bir çizime yapıştırabilirsiniz (Paste).
  • Temel noktası ile Kopyala “Copy with Base Point”nesneler için bir temel noktası seçmeniz için sizi uyarması haricinde Kopyala “Copy” özelliğinin aynısıdır. Yapıştırılacağı (Paste) zaman, seçilmiş olan nesnelerin tümünün sol alt köşesi kullanılarak yapıştırmanın aksine bu seçtiğiniz temel noktası kullanılacaktır.
  • Orijinal Koordinatlara Yapıştır “Paste to Original Coordinates”dediğini tam olarak yapar ve kopyalanan nesneleri farklı bir çizime yapıştırılıyor olsalar bile orijinal nesnenin tam geometrik konumuna yapıştırır.
  • Blok olarak Yapıştır “Paste as Block”Nesneleri Pano’dan “Clipboard” alır bir blok tanımı yaratır ve istenen çizime blok olarak yapıştırır. Bu bloğa rastgele bir isim verilir. Bu ismi RENAME özelliğini kullanarak yeniden isimlendirebilirsiniz. Bu özelliği kullanırken dikkatli olun. Şayet bir bloğu (seçtiğiniz nesneler arasında blok varsa) Blok olarak Yapıştır “Paste as Block” yaparsanız, blok içinde blok elde edersiniz.

Blok Kütüphanesi & WBLOCK (Yaşasın Eksiler!)

Sekil-01

AutoCAD içerisinde bloklar müthiş bir özellik. Şayet biraz geri gidersek, bizler DOS ortamında çalışan AutoCAD’i de kullanmıştık (yanılmıyorsam R.8 idi sürüm). Blokları paylaşmak için ilk uygulanan yöntem her bir dosyanın bir blok içerdiği dosyaların klasörünü yaratmaktı. Bu dosyalar BLOCKINSERT komutu (şimdi ise bu komut INSERT komutu haline geldi) kullanılarak çizimlere yerleştirilebiliyordu. Bloklarınız dosya klasörleri ve alt klasörleri bazında organize ediliyorlardı. Ama artık her bir dosyada tek bir blok bulundurmak yerine birden fazla bloğu bir dosyada toplayabiliyoruz. Bu bize ayrıca özel blokları yerleştirmek için, menü özelliklerini, slayt kütüphanelerini veya araç çubuğu düğmelerini oldukça kolay yaratma olanağı sağlıyor.

Bu hala geçerli ve AutoCAD tarafından desteklenen bir yöntemdir. Aslında iş gelişmiş AutoCAD kursu vermek için gittiğim birçok firmada kendi sembol kütüphanelerini hala bu şekilde oluşturduklarına da şahit oldum.

INSERT komutunu kullanarak herhangi bir mevcut çizimi araştırıp bulabilir ve bu çizimin tamamını o anki geçerli (aktif) çiziminize blok olarak yerleştirebilirsiniz.

Herhangi bir mevcut çizimi, çizimin bir kısmını veya içerisindeki belirli bir bloğu dışa aktarmak (tekrar yazmak) için, WBLOCK komutunu kullanın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.