1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’den Yüksek Çözünürlüklü İmajlar Elde Etme

AutoCAD çiziminizden yüksek çözünürlüklü bir görüntü oluşturmanız mı gerekiyor? Hayır, bu AutoCAD sıvamaları “render” ile ilgili değil. Bu, çizgilerinizden “line” ve yaylarınızdan “arc” yüksek çözünürlüklü görüntü elde etmekle ilgili. Bu görüntü kat planlarına, cephe görünüşlerine ait olabilir Bu soruyu birkaç kez aldım. Sadece modelinizi/yerleşiminizi uygun baskı makinesini kullanarak bastırıp yüksek çözünürlüklü görüntü elde edebilirsiniz.

Baskı “Plot” iletişim kutusunu açın. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, WebeJPGYayımla.pc3PublishToWebJPG.pc3” isimli bir baskı makinesi göreceksiniz. Şayet bunu kullanırsanız, oldukça yüksek kalitede bir JPG görüntüsü elde edersiniz. Bu imajı sunumunuz için Power Point’ uygulamasına yerleştirebilirsiniz.

JPEG muhtemelen sunum için en popüler görüntü biçimidir “format”. Ama şayet hala yeterince iyi değilse, BMP, TIFF veya TGA hakkında ne dersiniz?

Bu dosya türleri için daha fazla baskı makinesi ekleyebilirsiniz. Denetim masanızı “Control Panel” açın. Autodesk Plotter Manager ikonunu burada göreceksiniz. Açmak için çift tıklayın.

Temel olarak bu sadece başka bir klasör açılacaktır. Bu klasör, AutoCAD tarafından kullanılabilecek tüm baskı makinelerini “plotter” içerir. Yeni çizici eklemek için Baskı makinesi Ekleme Sihirbazı “Add-A-Plotter Wizard“ uygulama simgesine çift tıklayın.

Bu sizi bir sihirbaza götürür. İlk sayfada İleri “Next” düğmesine tıklayın.

Bir sonraki sayfada Bilgisayarım “My computer” radyo düğmesini seçin. Ardından İleri “Next” düğmesine tıklayın. Bir sonraki sayfada, üreticilerin ve modellerin bir listesini göreceksiniz. Bu sefer TIFF baskı makinesini “plotter” eklemek istiyoruz. Sol taraftaki Üreticiler “Manufacturer” listesinden Raster Dosya Biçimleri “Raster File Formats“ üreticisini seçin. Sonra sağ taraftaki Modeller “Models” listesinden TIFF Sürüm 6 “TIFF Version 6” modelini seçin.

Şayet isterseniz BMP veya TGA modelini de seçebilirsiniz. Şimdi, sadece İleri “Next” düğmesini tıklayıp bu sihirbazın geri kalanını tamamlayabilirsiniz.

Şimdi AutoCAD programınızı başlatın ve Baskı “Plot” iletişim kutusunu açın. Yeni baskı makinenizi “plotter” Yazıcı/Baskı makinesi “Printer/Plotter” listesinde görmelisiniz!

İmajınızı yaratmak için, JPEG veya TIFF baskı makinesini “plotter” kullanın. Çizimlerinizden yüksek kaliteli görüntü almanız gerekir. Amacınıza uygun biçimi “format” seçin. Kaliteyi ve dosya boyutunu düşünün. Programınızın, önemli sunumlar sırasında uzun bir süre yükleme yapmasını istemezsiniz!

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.