1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’den Revit’e Geçiş Yapmalı mıyız?

Öceleri AutoCAD bana bir zamanlar ana evini hiç terk etmeyecek Autodesk bebeği gibi gelirdi. Fakat aynı zamanda bu çocuğun yeteri kadar yaşlı olduğunu ve artık oyun oynama zamanının da geçtiğini düşünürdüm. Bu zor bir aşk ve artık daha kapsamlı çizim yapma zamanı geldi. “Birçoğunuzun “Bu nasıl bir fikir” diye düşündüğünüzü biliyorum. Hiç korkmayın; neden zamanı geldiğine dair sizi bilgilendirmek için geldim. AutoCAD‘i yavaş yavaş terk edebiliriz. Bunu nasıl mı gerçekleştirebilirsiniz?

Gerektiğinde kontrol sağlamak için, AutoCAD‘in bilgisayarınızda kalması gerekeceğini anlamanız gerekiyor. Artık Autodesk Revit‘e geçme zamanı geldi. Bu yazı sizin için son şans. AutoCAD‘den ayrılma nedenleri, yeni yazılım seçimi Revit olmasa bile geçerlidir.

İlk olarak, AutoCAD‘de eğitim almayarak zamandan ve enerjiden tasarruf edin. Bugünlerde pek çok yeni genç mühendis ya da tasarımcı artık AutoCAD deneyimine sahip olamıyor. Mimari Mühendislik okullarında en yaygın olarak öğretilen yazılım Revit programıdır. Bazıları herhangi bir yazılımda deneyim sahibi olmayabilir. Bu yeni çalışanlar bir şirkete girdiklerinde öğrenecekleri çok şey var. Şirketin, standartlarına ek olarak öğrenmek üzere iki yeni program daha alması gerçekten beklenmeli mi? Ve bu sadece öğrenmeleri beklenecek şeylerin “taslak hazırlama” tarafı. Bu süreç, yalnızca bir kişiye eğitim vererek ve onlara bu yazılımda üstünlük sağlayan araçları sunarak hızlandırılabilir.

Hem AutoCAD hem de REVİT kullanımı mevcut çalışanlar için de geçerlidir. Her ikisinde de üstünlük kazandırmak için gerekli olan bilgi ve becerilerin korunması zaman ve enerjiye ihtiyaç duyar.

İkincisi, her iki ürün için standartların ve eğitimin sürdürülmesi sadece BIM Yöneticisinin iş yükünü iki katına çıkarır. Eğitim zamanı yarı yarıya azaltılabilir ve çalışanlar sadece bir yetenek setini geliştirmeye odaklanabilirse, herkes AutoCAD‘de ve REVİT ‘te özellikle engin bir deniz olan REVİT ‘te daha derinlere inme fırsatı bulacaktır.

Üçüncü olarak, AutoCAD‘i verimli olarak çalıştırmak için birçok sebebiniz olmasıdır. LISP’leri,  programları, sembolleri ve CUI dosyalarını güncellemeyi detaylıca öğrenmek zorundasınız. Revit verimliliğinizi geliştirmek için,  aile yaratmayı, akıllı program geliştirmeyi ilerletmeli nihayetinde standartların işlemesine yardımcı olmak ve zaman kazandırmak için daha iyi kullanmalısınız.

Dördüncüsü, lisanslama için çok mali bir etkisi olabilir. Premium sürümünün 2,730 USD ve Ultimate sürümünün lisans başına 4,830 USD civarında dolaştığı Design Suites yazılım grubunu satın almak yerine; sadece 2,000 USD fiyatı ile REVİT lisansı tüm şirket çalışanlarını destekleme potansiyeline sahiptir.

AutoCAD‘i bırakmamız için cazip nedenler ortaya sürmeye çalışmıyorum. Sıklıkla “AutoCAD‘i kullanmak zorundayız; çünkü tüm müşterilerimiz bu programı kullanıyor” lafını duyuyorum. Bu doğru değil. Müşteriden gelen AutoCAD dosyaları REVİT ‘e bağlanabilir ve AutoCAD dosyaları REVİT içinden dışa aktarılabilir. Ayrıca çoğu zaman, çıktılar ve iletilen dosyalar PDF formatında değil mi ki?

Ayrıca, AutoCAD’de olduğu gibi REVİT ‘te de beceriksiz eski mühendislerimiz var. Bireysel şirketlerin, hangi adımların devam etmek için en iyi sonucu verdiğini değerlendirmeleri gerekir. Mühendislerin REVİT ‘te verimli olabilmesi için, bu programın temellerini öğrenmeleri gerekiyor mu? Mühendisler zamanlarını, deneyimlerini ve çabalarını AutoCAD veya REVİT yerine başka yerlere mi odaklansın?

Yani açıkçası geçiş yapmak için yeterli neden var; bu yüzden bu geçişin nasıl yapılması gerektiğine geçelim.

İlk olarak, “Artık sana Güle güle” şarkısını söyleyin ve bilgisayarınızdaki tüm AutoCAD sürümlerini kaldırın! … Tabi ki, şaka yapıyorum. İşe sahip olduğunuz AutoCAD veri tabanınızın (çizimlerinizin ve dosyalarınızın)  bir planını hazırlayarak başlayın ve bu veri tabanına ulaşım yollarını tanımlayın. Aşağıda, muhtemelen sizin de eninde sonunda aynı yolu bulacağınız kendi prosedürümü özetleyeceğim.

 • AutoCAD dosyalarını yerel bir sürücüye kaydedin. Onları açın ve sadece çizgiler kalana kadar içlerindeki öğeleri patlatın. (Bu işlem, REVİT ‘teki tabakaların kontrolünde yardımcı olacaktır.)
 • Bir REVİT projesi açın (bazıları şablonlardan oluşturulur) ve gerekli başlangıç şirket standartlarını yaratın.
 • Bir cephe görünüşümü açın; kesin olarak bilinen yüksekliklerde gerekli kotları yaratın.

 • Yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi, cephe görünümünde, genel kotlar ve referans düzlemi için uygun referans düzlemleri oluşturun. Farklı tavan yükseklikleri için farklı kotlar yaratılabilir; ancak hedeflediğiniz çalışma alanını unutmayın – çalışma alanınızda olmayan nesnelerin çiziminizde olmalarını ister misiniz? Daha az düzlem, modelleme zamanı geldiğinde daha az kafa karıştırıcı olacaktır.

 

 • Ardından, Kot- 1 için AutoCAD dosyasında o kotun kat planını Kat planı-1 ismiyle oluşturun ve bağlantı yaratın.

 

 • Bu işlemi her kot için tekrarlayın.

 

 • Tüm kotlar için ortak bir çatı planı oluşturun ve AutoCAD dosyasına bağlayın. (Bu işlemin önemli kısmı, planları (kat veya çatı) yerleştirmek değil; bağlantı yaratmaktır.

 

 • Bağlantılı bir dosyasıyla birlikte bir kat planı açın ve Görünürlük “Visibility “ grafiklerini açık “on” duruma getirin.

 

 • İçe Aktarma “Imports” sekmesinde, tüm tabakaların görülebilmesi için bağlı AutoCAD dosyasını genişletin. (Tabakalar “Layer”, bağlandığında çizimin altında alt kategoriler haline gelir.)

 

 • Şirketin standart renk ve çizgi kalınlıklarını göstermek için tüm alt kategorileri ve AutoCAD dosyasını seçin ve Üzerine Yaz Çizgileri “Overwrite Lines“ seçeneğini seçin. (Şayet mevcut ve yeni nesneler için farklıysa, genel seçimden grupları değiştirerek uygun şekilde atayın.) Bağlanan dosya, artık çizgi kalınlığı ve rengi için doğru görünmelidir.

 

 • Kat planının içinde bağlantılı dosyayı seçin; aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi, şeritten, Sorgu “Query” komut düğmesini tıklayın.

 

 • AutoCAD dosyasından kapatılması gereken bir çizgi seçin. Bir iletişim kutusu açılır ve tabaka “layer” adını görüntüler. Şayet kapatılması gerekiyorsa, Görünüşte gizle “Hide in view” düğmesini tıklayın. Şayet tabakanın “layer” açık kalması gerekiyorsa, OK düğmesini tıklayın; böylece komut tabaka “layer” için hiçbir şey yapmaz. (Öncesinde dosyayı patlatmak bu işlemi daha kolay hale getirecektir.)

 • İletişim kutusu kapanacaktır; ancak QUERY komutu hala etkin olduğundan çizgiler, tüm tabakalar “layer” kapanana kadar tıklanmaya devam edilebilir.

 

 • Şayet gizleme “hide” işleminin tersine çevrilmesi gerekiyorsa, komuttan çıkın ve Geri A “Undo” düğmesine tıklayın. Böylece AutoCAD yalnızca görünüşte son gizlenenleri geri alacaktır.

 

 • Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, tabakalar “layer”, Görünürlük Grafikleri, İçe Aktarılan Kategoriler ve alt kategorileri (tabakalar “layer”) AutoCAD dosyasının altındaki sekmelerden de kapatılabilirler.

 

 • Ayarlamaları yaptıktan sonra, aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi, İçe aktarılan Kategoriler “Imported Categories” sekmesinden bir görünüm şablonu oluşturun.

 • Bu görünüm şablonunu, bu AutoCAD dosyasıyla ilişkili tüm görünümlere atayın.

 

 • Bu işlemi her kat planı ve tavan planı için tekrarlayın.

 

 • Duvarlarla ilişkili yüze ev sahipliği yapan aileler “families”, süreç için bağımsız tip aileler “families” olarak yeniden oluşturulmakla birlikte; şayet başka seçenek yoksa, referans düzlemleri duvarlar arasına yerleştirilebilir.

 

 • Yüz sahibi aileleri Revit’e yerleştirmek için Çalışma Düzleminde Yerleştir “Place on Work Plane” seçeneğini seçtikten sonra verilen referans alanını referans düzlemini seçin. (Bu, yalnızca bir kez sorulur ve ilk seçimin ardından her ilgili plan için ön tanımlı seçenek olur.)

 

 • Bir antet bloğu oluştururken, AutoCAD içeriğini model alan yerine kağıt alanına yerleştirin ve ardından çizime oturtun. (Bu seçenek sadece Revit antet bloğu düzenleyicisinde bulunmaktadır.)

 

 • Başlık blok bilgisi için etiketleri ve metni istediğiniz gibi kullanın.

 

Bir AutoCAD bağlantısını güncellemek için:

 • AutoCAD dosyalarını yerel hard diskinize kaydedin. Onları açın ve sadece çizgiler olana kadar içindeki öğeleri patlatın.

 

 • Yeni bir Revit projesi açın veya şayet elinizde mevcut bir proje varsa, Yerleştir “Insert” sekmesine gidin; Bağlantıları Yönet “Manage links” düğmesini tıklayın ve bağlantıyı seçtikten sonra Yeniden Yükle “Reload” düğmesine tıklayın.

 

 • Herhangi bir eklenen öğe /yeni tabakalar “layer”, AutoCAD‘deki orijinal renkleri ile görünür ve böylece değişiklikler görünür olur. Bu renkleri / çizgi kalınlıklarını geçersiz kılmayı veya onları kapatmayı seçin.

 

 • Atanan görünüş şablonlarını kullanarak, arka plan değişiklikleri, her bir görünüme tek tek uygulanmak yerine, aynı anda ilişkili kat planlarının tümüne yapılacaktır.

Şayet ofisten dışarı göndermek için AutoCAD planlarına ihtiyaç duyarsanız, aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi, sayfaları “sheet”  veya genel görünümleri Revit içinden AutoCAD‘e aktarmayı tercih edin.

Bu süreçten bulduğum faydalardan bazıları aşağıdaki gibidir.

 • Tavan yükseklikleri ve seviyeleri için referans düzlemler uygun yüksekliklerde ayarlanırsa, model koordinasyonu hala sağlanabilir.

Akıllı ailelerdeki bilgileri doldurmak için akıllı programlar kullanılabilir.

 • Şirketler artık AutoCAD eğitimlerine destek vermiyor ve eğitim programları Revit’te mükemmelleşmeye yönlendiriliyor.
 • Revit’e özel lisanslar ekleyerek paradan tasarruf ederek ek lisanslama ihtiyaçları karşılanıyor.

Dosyaları bağlamak gibi bazı sıkıcı kurulum görevlerini hafifleten bir “başlangıç ​​projesi” hazırlıyorsunuz ve bu başlangıç ​​projesi şablonun “template” yerini alıyor; böylece proje kurulumu için zamanı azalıyor. Bu başlangıç ​​projesinde, bağlantılar sadece hızlıca yapabileceğiniz bir yeniden yüklemeye ihtiyaç duyuyor.

Mevcut ve demo çalışmalarıyla sunulduğunda, projenin karmaşıklığına bağlı olarak seçenekler bulunmaktadır. Katmanların Görünürlük Grafikleri “Visibility Graphics“ iletişim kutusunun İçe Aktarılan Kategoriler “Imported Categories” sekmesinde nasıl gösterileceğini düzenleyerek çizgi kalınlıklarını “lineweights”, çizgi tiplerini “line types” ve renkleri “color” Revit aracılığıyla kontrol etmenizi öneririm. AutoCAD dosyaları düzgün bir şekilde bağlandığında katmanlar bu konumdan açılabilir veya kapatılabilir. Bu, ön planda AutoCAD‘in çalışmasını gerektirir; ancak bir kere işlem tamamlandıktan sonra değiştirilmesine gerek yoktur.

Mevcut işe bağlanırken, Revit’te bazı öğelerin yeniden çizilmesi gerekebilir. Yalnızca gerekli olan öğeleri seçin. Her şeyi yeniden çizmek çoğu durumda yararlı veya önemli olmayacaktır. Yeniden çizilen öğeler, bağlantılı AutoCAD dosyasından silinebilir, böylece iki kez gösterilmezler.

Her durumda, AutoCAD‘den Revit’e geçiş yapmak mantıklı olur.

Bu bazıları için kolay bir değişiklik değildir. Bazılarından çok fazla endişe ve tereddüt vardır; ancak süreç oluşturulduktan, sunulduktan ve gösterildikten sonra, tüm bu kuşkular hafifleyecektir. Yeni şeylerin uygulanmasında engeller olduğu da doğrudur; ancak bugüne kadar bu süreçte öngörülemeyen bir şey olmamış ve aşılamayan hiçbir sorun oluşmamıştır.

Umarım konuyu detayları ile açıklayabildim ve AutoCAD odaklı projeler için Revit’te çalışma süreçlerini basitleştirmenin imkansız olmadığını kanıtladım. Artık Revit’e şans verme zamanı!

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.