1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’den Excel Tablosuna Veri Bağlantısı Yaratma

Bir Excel çalışma sayfasının bir AutoCAD çizimine bağlanması ve Excel tablosunun AutoCAD’de tablo olarak gösterilmesi, Excel dosyasını AutoCAD tablosuna nasıl bağladığınıza bağlı olarak çok faydalıdır.

Bu makalemde sizlere önce bir AutoCAD veri bağlantısı” oluşturmayı ve ardından bu veri bağlantısını kullanarak bir tablonun çizime nasıl yerleştirileceğini anlatacağım.

Diğer yöntemleri kullanmanın sorunlara neden olduğu birkaç örnek gördüm. Bu yüzden çeşitli yolları test ettikten sonra, bu yöntemin sağlam bir yöntem olduğunu düşünüyorum.

Bu senaryoda, Excel dosyası (.xlsx) olan bir çizim listesini güncellemeye ihtiyaç duyan mühendislerimiz var ve bunu AutoCAD‘e bağlamak istiyorlar; böylece tabloda değişiklikler yaptıklarında, bu değişiklikler AutoCAD çizim dosyasına otomatik olarak aktarılacak.

Öncelikle, bir veri bağlantısı yaratmamız gerekiyor.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, şeridin Yerleştir “Insert” sekmesindeki Bağlama & Çıkarma “Linking & Extraction” panelindeki Veri Bağlantısı ”Data Link” komut düğmesine tıklayın.

 • Veri Bağlama Yöneticisi “Data Link Manager” açıldığı zaman, Yeni bir Excel Veri Bağlantısı Yarat “Create a new Excel Data Link“ öğesine tıklayın.
 • Veri bağlantınıza bir isim verin.
 • OK düğmesine basın.

 • Şimdi, (3 nokta şekline sahip) Veri Bağlantısı  “Data Link” düğmesine tıklayarak bir Excel dosyasına bağlayın.
 • Excel dosyanızı araştırıp bulun ve seçin.
 • Aç “Open” düğmesine basın.

Yeni Excel Veri Bağlantısı ” New Excel Data Link” iletişim kutusu görüntülenecek ve alt kısımda artık ek bir ön izleme gösterilecektir.

Bu iletişim kutusu hakkında dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, sağ ok şeklindeki düğmeyi tıklayarak iletişim kutusunu genişletmektir. Bu, AutoCAD tablosu için ek biçimlendirme seçeneklerine izin verir.

Şimdi çiziminize bir AutoCAD tablosu yerleştirdiniz.

 • Tablo Yerleştir “Insert Table” iletişim kutusu görüntülendiği zaman, Veri bağlantısından “From a data link” seçeneğini seçin.
 • Açılan listeden daha önce adlandırdığınız veri bağlantısını seçin.
 • Daha sonra OK düğmesine tıklayın.

 • Tabloyu çiziminize yerleştirin.

Şimdi bir mühendisin Excel elektronik tablosunu güncellediğini varsayalım. Herhangi birisi dosyayı değiştirip kaydettiğinde veya çizimi bir sonraki açışınızda aşağıdaki bildirimleri alırsınız.

AutoCAD tablosu kendi kendine güncellenmeyecektir, manuel olarak güncellemeniz gerekecektir.

Bunu yapmak için:

 • İmleci tablonun herhangi bir hücresine yerleştirin.
 • Şeritteki Kaynağından İndir ” Download from Source” düğmesine tıklayın.

 

Veri bağlantılı bir tablonun yerleştirilmesinde kullanılabilecek birçok seçenek vardır; bu nedenle ihtiyaçlarınızı karşılamak için lütfen bu konuyla daha derinlemesine ilgilenin. Bu, bir çizim için veri bağlantı tablosu eklemenin ileri düzeyidir.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.