1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’deki Son Dokümanlar Listesinden Yapışkan Sayfa Setlerini Temizleme

Son Belge Listesini Temizle “Clear Recent Document List”  seçeneğini seçseniz bile, sayfa setleri “sheet set” bir süre sonra menü tarayıcısında Son Kullanılan BelgelereRecent Documents” geri döner. Şayet Syfa Seti yöneticisi “Sheet Set Manager “ (SSM komutunu) çalıştırırsanız ve SSM Son Listesinde “Recent“ bir şeyiniz varsa, bunlar gerçekten geri gelir. Bu bir yan etki olup; uzun bir süre için bu Sayfa Setini kullanmamış olsanız bile, sayfa setinin  “sheet set” o günün tarihini kullanılmasından kaynaklanmaktadır.

AutoCAD, sayfa setleriyle “sheet set” (DST dosyaları) ilişkili Geçmiş Dosyalar “Resent File” listesi için üç konum kullanır.

Sayfa Setlerini tamamen temizlemek için, önce Sayfa Setleri Son Listesini “Sheet Set Recent List” temizlemeniz gerekir.

Son Sayfa Listesi Sonu profile kaydedilir. Şayet Sayfa Seti Yöneticisinde “heet Set Manager” Geçmiş “Recent” tıklarsanız, bu konum kullanılır. Yapmanız gereken, AutoCAD çalışmıyorken sadece aşağıda belirttiğim dosyayı düzenlemektir.

% APPDATA% \ Autodesk \ AutoCAD 2009 \ R17.2 \ enu \ Support \ Profiles \ FixedProfile.aws

AutoCAD’in 2014 sürümünden sonraki daha ileri sürümlerinde, ayarlar aşağıdaki konuma kaydedilir:

% APPDATA% \ Autodesk \ AutoCAD 2014 \ R19.1 \ enu \ Support \ Profiles \ <Profil> \ Profile.aws

Yukarıdaki ifadede, <Profile>, AutoCAD kullanıcı profilinin adıdır. Varsayılan İsimsiz Profil “Unnamed Profile” profil ismidir.

AutoCAD’in 2009 sürümünde, son açılan sayfa seti dosyalarından herhangi birini seçmeyi imkansız kılan bir hata var. Çünkü menü açıldığı anda küçülüyor. Bunun neden geldiğini veya nasıl düzeltileceğini bilmiyorum. Bilgisayarımda bulunan daha eski AutoCAD sürümleri gibi birçok şey buna neden oluyor olabilir. Bu probleme herhangi bir çözüm var mı?

Aws dosyaları XML dosyalarıdır ve kolayca Microsoft ücretsiz XML Not Defteri veya klasik Not Defteri uygulaması kullanılarak düzenlenebilir. Yanlışlıkla aws dosyasını bozan bir şey yapma olasılığına karşı, aws dosyasının yedeğini aldığınızdan emin olun.

MRU dosyaları için arama yapın ve saklamak istemediğiniz MRU_FILE klasörlerini silin.

Bundan sonra Son Belge Listesini Temizle “Clear Recent Document List “ seçeneğini seçebilir ve tüm listeyi tamamen temizleyebilirsiniz.

Son Belgeler için kayıt defteri konumu aşağıdadır:

HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Autodesk \ AutoCAD \ R17.2 \ ACAD-7001: 409\Recent File List

Şayet son dokümanlardan “recent document” birine sağ tıklarsanız, bu konum temizlenir.

Tarihçenin “History” konumu aşağıdadır. Şayet Sayfa Kümesi Yöneticisinden “Sheet Set Manager“ açık bir sayfa setinde Tarihçe “History” seçeneğini tıklarsanız, aşağıdaki tarihçe “history” konumuna ulaşırsınız.

% APPDATA% \ Autodesk \ AutoCAD 2009 \ R17.2 \ tr \ Son \ AcSmNavOpenSheetSet

%APPDATA% klasörünün nerede olduğunu merak ediyor musunuz?

XP’de: C: \ Belgeler ve Ayarlar \% username% \ Uygulama Verileri

Vista’da: C: \ Users \% username% \ AppData \ Roaming

Windows 10’da: C: \ Users \% username% \ AppData \ Roaming

Başka bir ipucu, Son kullanılanlar Llistesini “Recent List“ tarihe göre gruplamak yerine tipe “type” göre gruplamak sayfa kümesinin en altta görünmesini sağlayacaktır. Ancak, şayet AutoCAD‘i başlattığınızda otomatik olarak açılacak sayfa setleriniz varsa, AutoCAD‘i başlattığınızda bu sayfa setleriniz en üstte olacaktır.

Biraz ilgili bir ipucu,  son kullanılan dosyaların sayısını Menü Tarayıcısında “Menu Browser” 0 ile 50 arasında bir değere ayarlayabilmenizdir. Bunu Seçenekler “Options” iletişim kutusunun > Aç ve Kaydet “Open and Save” sekmesinde bulabilirsiniz.

Bu mantık aynı zamanda AutoCAD ARHITECTURE ve AutoCAD MEP gibi AutoCAD dikey uygulamaları için de geçerlidir.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.