1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Yerleşimleri “Layout” Kullanmak İçin 10 Sebep

Ben R9 sürümünden beri AutoCAD kullanıyorum. AutoCAD o zaman da kağıt alanına “paper space” sahipti. (yani benim gibi ihtiyarlar için AutoCAD yerleşimleri “layout” çok eski bir terim); fakat yerleşimleri kullanmak hala çok yaygın değil. Bu yüzden sizlere AutoCAD’in bu harika özelliğini niçin kullanmanız gerektiğini anlatmak istedim. Artık günümüzde AutoCAD yerleşimlerini “layout” kullanmak çok kolaylaştı. Bunun 90 lı yıllarda ben üniversite öğrencisiyken de olmasını isterdim.

Günümüzde AutoCAD kullanıcılarının pafta sınırlarını ve antet bloklarını niçin hala model alanda ayarladıklarını anlayamıyorum. Şayet gençler benim gibi dinazor AutoCAD kullanıcısı olsalar ve alışkanlıkları terk etmet çok zor olduğu için buna anlam verebileceğim; fakat sanıyorum ki, bu durum bu konunun tam anlaşılmamış olmasından kaynaklanıyor. Tabi ki, özellikle şematik çizimler gibi bazı çizimler için yerleşimleri “layout” kullanmaya gerek yoktur.

Fakat bu makalemi okuduktan sonra, siz genç kullanıcıların artık yerleşimleri “layout” kullanmaya başlayacağını tahmin ediyorum. Bu yüzden okumaya devam edin; aşağıda yerleşimleri “layout” kullanmanın benim tespit edebildiğim 10 avantajını maddeler halinde bulacaksınız:

ÇİZİMLERİ BASİTLEŞTİRME

Öncelikle, AutoCAD yerleşimlerini “layout” kullanmak çizimi basitleştirecektir. Aşağıdaki şekilde farklı ölçeklere sahip birçok çizimi tek bir pafta üzerinde görüyorsunuz. Bunu model alanda nasıl yaparız? Tabi ki, mümkün ama bazı sıkıntılar yaşayabiliriz. Model alanda önce ana çizimi çizip; daha sonra detay kısmı için, ana çizimin ilgili kısmını kopyalayıp ölçeklememiz gerekecektir. Şayet herhangi bir değişiklik yapmamız gerekirse, hem ana çizimi hem de detay çizimi güncellememiz gerekecektir.

sekil-01

Fakat yerleşimleri “layout” kullanmak bize birçok avantaj sağlayacaktır:

1. Her zaman 1:1 Ölçeğinde Çalışırız

Tasarımı tamamladıktan sonra, kağıt alanda 2, 4 veya 10 farklı ölçeğe ihtiyaç duysanız bile bu sorun olmayacaktır. Her zaman 1:1 ölçeğinde (yani tasarımını yaptığımız nesneleri gerçek hayattaki ölçüleriyle) çizeriz. AutoCAD ile çizmeye yeni başlayanlar bile çizimi nasıl ölçekleyeceklerini, farklı ölçü stillerini “dimension styles” nasıl yaratacaklarını düşünmeye gerek kalmaksızın çizimlerini kolayca tamamlayabilirler.

2. Modelimizin Farklı Alanlarını (Kısımlarını) Görüntületebiliriz

Çizimimizi bire bir (1:1 ölçekli) çizsek bile, modelin farklı kısımlarını birçok kez sunabiliriz. Çizimimizi modelin farklı alanlarını gösteren birçok görüntü bakışı ile sunabiliriz. Buna bazen modelimin bir kağıt için çok büyük olduğu için ihtiyaç duyarken; bazen de çizimimizdeki detayları farklı ölçeklerde göstermek için, ihtiyaç duyarız.

Sadece bir model çizdiğimiz için, sadece model alanı güncellememiz yeterli olacaktır. Diğer görüntü bakışları “viewport” otomatik olarak güncellenirler. Böylece her bir çizimi ayrı ayrı güncellemek zorunda kalmayız.

3. Yöneteceğimiz Daha Az Stil “Style” Olur

Şimdi aşağıdaki şekli bakın; Binamızdaki merdivenleri gösteren bir kesitimiz ve bu kesitten yaratılmış bir detayımız var. Her iki çizime ölçü eklememiz gerektiği zaman, ölçekleri farklı olduğu için, iki farklı ölçü stili yaratmak zorundayız. Farklı ölçeklere sahip olacaklardır; yan, bir ölçü stilini yarattıktan sonra, başka bir ölçü stili daha yaratmamız gerekecek ve bu ikinci ölçü stilinin ölçeğini değiştirmemiz gerekecektir. Örneğin, şayet ilk ölçü stilinin ölçek faktörü 4x ise, diğer ölçü stilinin ölçek faktörü ¼ olacaktır. Tabi ki, özellikleri elle baskın kılabilirsiniz; ama bu da çok zaman alacaktır.

Şayet hiç bir şey anlamadıysanız, fazla takılmayın okumaya devam edin.

sekil-02

Çiziminiz içerisinde aktif ölçü stilini “dimension style” değiştirmek istenmeyen hatalara yol açabilmektedir. Ya çiziminizde 3 veya 4 farklı ölçek olması gerekiyorsa ne yapacaksınız? Ya da model alanda birden fazla farklı kağıt ebatı kullanmanız gerekiyorsa, ne olacak? Daha çok stil mi yaratacaksınız?

4. Çizim Ölçeğini Kontrol Etmek Kolaylaşır

Yerleşimlerin “Layout” diğer bir güzel özelliği de çizim ölçeğini kolayca kontrol etme imkanı sağlamalarıdır. Yukarıda anlattığım gibi, tek yapmamız gereken modelimizi model alanda bire bir çizmektir. Daha sonra yerleşimde istediğimiz ayarlamaları kolayca yapabiliriz.

AutoCAD kullanmaya yeni başlayan kullanıcılara ölçeğin nasıl uygulanacağını, çizim sınırlarını ve model alana antet bloğu yerleştirme konularını anlatmak kolay değildir; fakat görüntü bakışlarını “viewport” kullanarak tüm bunları açıklamak çok kolaydır.

Bir görüntü bakışı “viewport” yarattıktan sonra, görüntü bakışını “viewport” seçer ve aşağıdaki şekilde görünen ekranınızın sağ alt köşesinde bulunan görüntü bakışı ölçeği “viewport scale” düğmesini kullanarak görüntü bakışının “viewport” ölçeğini değiştirebilirsiniz.

sekil-03

Eskiden, ölçekli görüntü yaklaşma “zoom scale” komutunu kullanmak zorundaydık. Fakat artık günümüzde, AutoCAD ölçek listesi “scale list” özelliğine sahip ve çizimi istenilen ölçekte görüntülemek çok kolay.

TEK MODEL BİRÇOK SUNUM

Şayet model alanda çalışıyorsak, aynen kağıt üzerine elle çizim yapıyor gibi çalışırız. Bir çizimi birçok kez sunmanız gerektiği zaman, her bir sunumu göstermek için, çiziminizi kopyalamanız gerekir. Yerleşimler “Layout” size tek bir model çizme ve bu modeli birçok kez sunma olanağı sunmaktadırlar.

  1. Çizimi Farklı Açılardan Görüntületebiliriz

Her bir görüntü bakışı “viewport” farklı yönlenme açısına sahip olacak şekilde yapılandırılabilir. Bu konuyu burada daha fazla anlatmayacağım; fakat bu bir görüntü bakışının “viewport” farklı yönlenme açısına sahip olma işini model alanda da yapabilirsiniz. Örneğin, aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere şantiye planınızı üst kısmı gerçek kuzeyi gösterecek şekilde ve aynı zamanda şantiye içerisindeki bir binayı şantiye planından daha farklı bir duruşla göstermek isteyebilirsiniz. Bunu yerleşimleri “layout” kullanarak yapmak çok kolaydır.

sekil-04

6. Tabaka Özellikleri Yöneticisiyle Her bir Görüntü Bakışında “Viewport” Farklı Bir Çizimi Görüntületebiliriz

AutoCAD’in 2008 sürümünden beri, her bir görüntü bakışında “viewport” ayrı tabaka özellikleri tanımlayabilme yeteneğine sahibiz. Her bir görüntü bakışı “viewport” için bağımsız olarak ayrı tabaka özellikleri ayarlayabiliyoruz. Örneğin, çizimin detay (küçük ölçek gerektiren) kısmı için tarama “hatch” tabakasını açık duruma getirip; genel yerleşim (daha büyük ölçek gerektiren) için bu tabakayı kapalı duruma getirebilirsiniz. Bazı görüntü bakışlarında “viewport” detay nesnelerini gösterirken, bazılarında gizleyebilirsiniz.

Konu ile ilgili olarak Çalışmalarınızı Daha Verimli Hale Getirmek için Tabaka Durumlarını “ Layer States” Kaydedin ve Kullanın başlıklı makalemi okuyabilirsiniz.

sekil-05

7. Açıklama Nesneleri Ölçeği “Annotation Scale” Özelliğinin Avantajlarından Faydalanabiliriz

AutoCAD’in muhteşem özelliklerinden birisi de açıklama nesnelerini ölçekleme özelliğidir. Bu özelliği model alanda da kullanabiliriz; fakat bu özelliğin bize sağladığı faydalardan en çok yerleşimlerde “layout” yararlanabiliriz.

sekil-06

Yukarıda, niçin tek bir çizim yaratıp; bu çizimini farklı ölçeklerde sunabileceğimizi anlatmıştım. Açıklama ölçeği “Annotation scale” bize farklı ölçeklerde (ölçü, yazı ve kılavuz) gibi açıklama nesnelerimizin okunabilirliğini garanti ederek bunu yapma olanağı sağlamaktadır. Ayrıca tüm ölçekler için tek bir açıklama nesneleri stili yeterli olacağı için, yapılacak herhangi bir değişiklik tüm görüntü bakışlarına “viewport” yansıtılacaktır.

Şayet açıklama ölçeği “annotation scaling” ihtiyaçlarınıza cevap vermiyorsa, çizimlerinize (ölçüler, kılavuzlar ve yazılar) gibi açıklama nesnelerini yerleşimde “layout” ekleyebilirsiniz. Bu muhtemelen birçok kullanıcı için en uygun yöntemdir. Açıklama nesnelerini model alanda veya yerleşim “layout” üzerinde eklemenin her ikisinin de kendisine özgü faydaları vardır. Her neyse, yerleşimde “layout” olan sayfalarınızı yönetmek model alan ayarlarınızı yönetmekten daha kolaydır.

YÖNETME VE OTOMATİKLEŞTİRME

Yerleşimlerin “Layout” diğer harika bir özelliği de AutoCAD’e sayfaları tanımasını söylemesidir. Bu bize birçok işlemi yönetmek ve otomatikleştirmek için, yerleşimlerle “layout” ilişkili diğer özellikleri kullanma olanağı sağlar. Bu diğer özellikler neler mi?

8. Baskı “Plot” ve Çıktı “Print” Ayarlarını Kolayca Kontrol Edebiliriz

Yerleşimleri “Layout” kullandığınız zaman, bastırma veya yazdırma ayarlarını ayarlamak çok kolaydır. Şayet model alanda kağıtları ayarlama konusuna aşina değilseniz, model alanda her şeyi bire bir çizdiğimizi hatırlayın. Daha sonra çizime pafta ve antet bloğu ekleriz. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere Yazdır “Plot” iletişim kutusunda, ölçeği hesaplamamız gerekir.

sekil-07

Yerleşimler “Layout” ile Yazdır “Plot” iletişim kutusunda, sadece kağıt ebatını seçersiniz ve her zaman 1:1 ölçek değerini kullanırsınız. Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi, baskı alanı kesik çizgi ile görünecektir. Ayrıca ayarlarınızı hızlıca uygulamak için, Sayfa Yapısı “Page Setup” iletişim kutusunu da kullanabilirsiniz.

sekil-08

Şayet AutoCAD’i çok iyi kullanıyor olmasanız bile, yerleşimleri “layout” anlamak çok kolaydır. Şayet çalıştığınız şirketin halihazırda bir şablonu varsa, sizin için daha da kolay olacaktır.

9. Sayfa Setleri Yöneticisinin “Sheet Set Manager” Avantajlarından Faydalanabiliriz

Sayfa Setleri “Sheet Set” proje içerisindeki çizimlerinizi yönetmek için, iyi bir araçtır. Şayet bu konuya yabancıysanız, AutoCAD Sayfa Setleri “Sheet Sets” – Proje Yönetim Aracı isimli makaleyi okuyabilirsiniz.

Kısacası, sayfaları istediğimiz gibi yönetebiliriz; böylece sayfalara kolayca ulaşırız. Projemiz için Sayfa Setini “Sheet Set” yarattıktan sonra, Elektronik transfer “eTransmit” yapabiliriz ve projenin tüm çizimlerini ilişkili dosyaları ile birlikte gönderime hazır tek bir zip dosyasında toplayabiliriz. Ayrıca PUBLISH komutunu kullanarak tüm çizimleri tek seferde bastırabiliriz.

sekil-09

Sahip olacağınız diğer bir avantaj da Sayfa Seti “Sheet set” alanlarıdır. Sayfa Setleri “Sheet set” kendi alanlarına “field” sahiptirler. Sayfalarda sayfa numarası, proje ismi v.b.g. bilgileri gösterebilirsiniz. Ayrıca sayfa listelerini de otomatik olarak yaratabilirsiniz.

sekil-10

10. Toplu Baskı Alabiliriz

Sayfa Setlerini “Sheet Set” yayımlayarak (PUBLISH komutu) birçok çizimi tek seferde bastırabilirsiniz. Bununla birlikte, şayet Sayfa Setlerini “Sheet Set” kullanmıyorsanız, her bir yerleşimi “layout” tek tek yayımlayabilirsiniz.

Şayet çizimlerimizi model alanda ayarlarsak, toplu baskı alabilirmiyiz? Evet alabiliriz; fakat bu kaydedilmiş görüntüler yaratmanız ve herbir kaydedilmiş görüntü için sayfa ayarı yaratmanız ile mümkündür.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.