1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Yerleşimler “Layout” Hakkında Her Şey

Tasarımınızın bir veya daha fazla ölçekli görünümünü, yerleşim “layout” olarak adlandırılan standart boyutlu bir çizim paftasında görüntüleyebilirsiniz.

Gerçek boyutlu bir model oluşturmayı tamamladıktan sonra, modelin ölçekli görünümlerini oluşturmak ve notlar, etiketler ve ölçüler eklemek için bir kağıt alanı yerleşimine “layout” geçebilirsiniz. Kağıt alanında görüntülemek için farklı çizgi tipleri “linetype” ve çizgi kalınlıkları “lineweight” da belirleyebilirsiniz.

Model Alan ve Kağıt Alan

Sizin de bildiğiniz gibi, modelinizin geometrisini model alanda yaratırsınız.

Aslında, bu alan eskiden AutoCAD‘de mevcut olan tek yerdi. Tüm notlar, etiketler, ölçüler ve çizim sınırı ve başlık bloğu da model alanda oluşturulup ölçeklenirdi.

Kağıt alan (AutoCAD‘in 2006 sürümüyle birlikte) tanıtıldıktan sonra, özellikle yerleşim ve ölçekleme için tasarlanmış bir alana erişmek için bir düzen sekmesini tıklamak mümkün oldu. Aşağıdaki şekilde kağıt alan aktif olarak görünmektedir. Aşağıdaki şekilde göründüğü üzere, o esnada kağıt alanında yalnızca iki nesne var:

 • Antet bloğu.
 • Model alanının bir görünümünü gösteren tek bir yerleşim “layout” görüntü bakışı “viewport”.

Yerleşim “Layout” görüntü bakışları “Viewport” ile çalışma konusu aşağıda daha ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.

Ölçeklendirme için Dört Metod

AutoCAD‘de görünüşleri, notları, etiketleri ve ölçüleri ölçeklemek için kullanılan dört farklı yöntem vardır. Her yöntemin, çizimin nasıl kullanılacağına bağlı olarak avantajları vardır. İşte, yöntemlerin her birinin kısa bir özeti:

 • Orijinal Yöntem: Model alanda geometri yaratılır; açıklama nesneleri eklenir ve model alanından bastırılır. Ölçüler, notlar ve etiketler hepsi tersine ölçeklenmelidir. Ölçü ölçeğini çizim ölçeğinin tersine ayarlarsınız. Bu yöntemle ölçekleme biraz matematik gerektirir. Örneğin, şayet modelde kullanılan ortak ölçek 1:50 ve bir notun 1 birim yüksekliğinde bastırılması gerekiyorsa, o zaman o not model alanında 50 kat büyük veya 50 birim yüksekliğinde yaratılmalıdır. Aynı ölçek faktörü, ölçüler için de geçerlidir ve o ölçekte bir A1 pafta çizim sınırı 841 mm uzunluğundadır. Çizim, A1 boyutlu bir sayfa olarak yazdırıldığında, her şey doğru boyutta ölçeklenir.

Not: Bu yöntemle birçok AutoCAD çizimi oluşturulmuştur ve birçok şirket bunu kullanmaktadır. Her şey yaratıldıktan sonra, bu yöntem tek görünüş ve eklenen detaylar ile 2 boyutlu 2B “2D” çizimler için iyi çalışır.

 • Yerleşim “Layout” Yöntemi: Model alanında geometri yaratıp; açıklama nesnelerini ekleyerek yerleşimden “layout” bastırırsınız. Ölçülerin ölçeğini 0 olarak ayarladığınızda, ölçüler otomatik olarak ölçeklenecektir.
 • Koşullu “Annotative” Yöntem: Model alanında geometri oluşturursunuz, yerleşimden “layout” model alanda (özel bir açıklama stili kullanarak) koşullu “annotative” ölçüler, notlar ve etiketler oluşturursunuz ve yerleşimden “layout” bastırırsınız. Koşullu “Annotative” nesneler, yalnızca aynı ölçeği paylaşan yerleşimden “layout” görüntü bakışlarında “viewport” görüntülenirler. Ölçülerin ölçeği otomatik olarak 0 olarak ayarlanır ve tüm açıklama nesneleri otomatik olarak ölçeklenir.
 • Trans-Mekansal Yöntem: Model alanda geometri oluşturursunuz, kağıt alanda yerleşim “layout” üzerinde ölçülerin ölçeği 1 olarak ayarlanmış olarak açıklama nesneleri oluşturursunuz ve yerleşimden “layout” bastırırsınız. Bu tartışmasız en kolay, en doğrudan yöntemdir ve bu makalem için de tercih edilen yöntemdir.

Yerleşimin “Layout” Pafta Ebatını Belirleme

Bir yerleşim “layout” sekmesine (1) eriştiğinizde yapmanız gereken ilk şey, sekmeyi (2) sağ tıklayıp açılan kısa yol menüsünden Yeniden Adlandır “Rename” (3) seçeneğini seçerek sekmenin ismini Layout1 isminden A1-Pafta gibi daha özel bir isimle değiştirmektir.

Ardından, yerleşim “layout” sekmesinde görüntülenen kağıt boyutunu değiştirmek için Sayfa Yapısı Yöneticisi “Page Setup Manager” (4) açın.

Not: Her sayfa boyutu için listede neden iki giriş olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Bunun nedeni, bazı yazıcıların ve baskı makinelerinin çizim yönü “orientation“ ayarını tanımıyor olmasıdır.

Yerleşim “Layout” Görüntü Bakışları “Viewport”

Bir yerleşim “layout” görüntü bakışı “viewport”, ölçeklendirilmiş bir model alan görünümünü görüntületmek için kağıt alanda oluşturulmuş bir nesnedir. Bunu model alanının bir parçasını görüntüleyen kapalı devre TV monitörü olarak düşünebilirsiniz. Aşağıdaki şekilde, model alan o anki geçerli görüntü bakışında “current viewport” aktif ve erişilebilir durumdadır.

Bir yerleşimde “layout”, model alan etkin olduğu zaman, görüntü kaydırma “pan ve görüntü yakınlaştırma “zoom” yapabilir ve Model sekmesinde yapabileceğiniz her şeyi yapabilirsiniz.

Önemli: Yerleşim “Layout” görüntü bakışının “viewport” içine veya dışına çift tıklayarak kağıt alanı ve model alan arasında geçiş yapabilirsiniz.

Örneğin, model alanında bir arka güverte tasarımı oluşturduğunuzu ve şimdi tasarımınızı bir yerleşim “layout” sekmesine yerleştirip bastırmak istediğinizi farz edelim.

Yerleşim “Layout” görüntü bakışındaki “viewport” görünüş henüz doğru ölçeğe ayarlanmamıştır.

Not: Kağıt alanında ilave yerleşim “layout” görüntü bakışları “viewport” oluşturmak için, MVIEW komutunu kullanabilirsiniz. Birkaç yerleşim “layout” görüntü bakışı “viewport” ile, aynı veya farklı ölçeklerde çeşitli model alan görünümlerini görüntületebilirsiniz.

Görünüşleri “View” Ölçekleme ve Trans-Mekansal Ek Açıklamalar

Şayet çiziminize açıklama “annotation” nesneleri eklemek için, trans-mekansal yöntemi kullanırsanız, takip edilecek adımlar şunlardır:

 1. Yerleşim “Layout” sekmesini tıklayın. Şayet çizimi kendi özel çizim şablonu “template” dosyanızla başlattıysanız, çeşitli görevler zaten tamamlanmış olabilir: yerleşim “layout” hali hazırda A1 pafta ebatına ayarlanmış olabilir ve antet bloğu yerleşime “layout” önceden eklenmiş olabilir.
 1. Ön tanımlı olarak, kağıt alanı etkindir; bu nedenle model alanı etkin hale getirmek için yerleşim “layout” görüntü bakışı “viewport” alanı içinde çift tıklayın. Mizanpaj görünümünün kenarının, Model alana geçiş sonucunda yerleşimin “layout” kenarlarının kalınlaştığına dikkat edin.
 2. Görüntü uzaklaşma “zoom out” ve görüntü kaydırma “pan” yaparak model alan görünüşünü ortalayın. Ancak görüntülenen görünüş hala doğru ölçeğe ayarlanmamış olacaktır.
 1. Tekrar kağıt alanı aktif yapmak için, yerleşim “layout” görüntü bakışı “viewport” alanı dışarısına çift tıklayın.
 2. Özellikler “Properties” paletini açtıktan sonra, yerleşim “layout” görüntü bakışının “viewport” kenarını tıklayın.

6. Özellikler “Properties” paletinde, Standart ölçek “Standard scale” olarak 1/50 ölçeğini belirleyin. Bu eylem, model alanı görünümünüzü tam olarak A1 pafta çizimine ölçeklendirir. Ayrıca Görüntülemeyi kilitle “Display locked” özelliğini Hayır’dan Evete “Yes” ayarlayın. Bu, görünümde istenmeyen ekran değişikliklerini önler.

Not: Varsayılan olarak, sürekli “continuous” olmayan bir yazı tipindeki çizgi ve boşluklar, yerleşim “layout” görüntü bakışının “viewport” ölçeğinden bağımsız olarak aynı uzunlukta görünür.

 1. Yerleşim “Layout” görüntü bakışını “viewport” gerektiği gibi taşıyın ve kenarlarını tutamaçları kullanarak ayarlayın.
 2. Kağıt alanında doğrudan notlar, etiketler ve ölçüler oluşturun. Otomatik olarak doğru ebatta görünürler.
 3. Yerleşim “Layout” görüntü bakışı “viewport” nesnesini oluşturduğunuz tabakayı “layer” kapalı “off” duruma getirin. Bu, yerleşim “layout” görüntü bakışının “viewport” kenarlarını aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi gizler.

 1. Çizimi kağıt üzerine veya DWF ya da PDF dosyasına bastırın.

Not: Ölçülendirmeyi tamamladıktan sonra, modeldeki ve kağıt alanındaki her şeyi ayrı bir çizim dosyasının model alanına birleştirmek için EXPORTLAYOUT komutunu kullanabilirsiniz. Bu işlem, model oluşturmanın orijinal yöntemine ve tüm ek açıklama nesneleri model alanda olan bir çizim dosyası oluşturur.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.